Vícegenerační bydlení: Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Vícegenerační bydlení: Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

31. 10. 2019 Sdílet

Vícegenerační bydlení často mnozí automaticky zavrhují. Kdo by dnes chtěl bydlet s rodiči nebo s babičkou? I když dnes vícegenerační bydlení nezní tak lákavě a zejména mladí ho vidí jen jako odrazový můstek, stále nabízí i mnoho výhod. Jaké to jsou?

Bydlet s rodiči je pro mladý pár spíše z nouze cnost. Na vlastní bydlení zatím nemají a kalkulačka hypotéky jim řekne, že na půjčku ještě nedosáhnou. V minulosti ale na bydlení s rodiči, a dokonce i prarodiči, v jednom domě nebylo nic neobvyklého.

Jaké má vícegenerační bydlení výhody?

Bydlet ve vícegeneračním domě s rodiči má mnoho výhod. Jedná se mimo jiné zejména o blízkost rodiny, finanční úsporu nebo pomoc.

Ušetříte peníze

Rozhodli jste se bydlet s rodinou ve vícegeneračním domě? Nespornou výhodou je to, že bydlení s rodinou vás pravděpodobně nebude stát tolik, co byste zaplatili na nájmu a vy tak snadněji našetříte na vlastní bydlení.

Tip: To, kolik potřebujete našetřit, abyste získali hypotéku, si jednoduše spočítáte v kalkulačce hypotéky.

Utužíte rodinné vazby

Mít v rodině dobré vztahy je důležité. Vícegenerační bydlení vám k tomu může pomoct. S rodinou si budete blíž, pro mnohé to znamená i větší pocit jistoty.

Pomoc v každém případě

Mít po ruce rodiče, kteří vám pohlídají děti, je nesporná výhoda. Není potřeba nikam cestovat a zdlouhavě se přesouvat. Navíc si společně můžete vypomoct i s drobnými opravami nebo s vařením či nákupem.

Počítejte ale i s negativy

Pokud je vícegenerační dům špatně architektonicky řešený, můžete přijít o značnou část soukromí. Je vždy dobré si nastavit nějaká základní pravidla, aby se vám nestalo, že si za chvíli budete lézt na nervy. Dobrý návrh domu je také jednou z priorit, na které byste se u vícegeneračního bydlení měli zaměřit.

Stále nebydlíte ve vlastím

Pocit, že stále nebydlíte ve vlastním se může v případě vícegeneračního bydlení stát zásadním. Projeví se zejména ve chvílích, kdy si nebudete moci upravit bydlení podle sebe, neshodnete se na rekonstrukci nebo na dalších věcech.

Narušení vztahů

To, že vícegenerační bydlení přispívá k tvorbě dobrých rodinných vztahů je jedna věc, na druhé straně ale může mít i opačný efekt. Ne každému vyhovuje bydlení s rodiči, ať už svými nebo partnerovými. Problémy způsobí i vměšování se do vztahů, výchovy dítěte a do soukromí obecně.

Překážkou mohou být návštěvy i domácí mazlíček

Rodiče si mohou více potrpět na soukromí a ticho a návštěvy vašich přátel jim můžou vadit. Obezřetně vybírejte i domácího mazlíčka a vždy se radši všichni dohodněte, zda někomu nebude překážet.

ZDROJ: PR článek Marek Foršt

Kategorie: Novinky
Tagy: vícegenerační bydlení
Sdílejte článek