vizualizace Shikun&Binui Horoměřice s.r.o.

Vlastní nemovitost – nejlepší investice

27. 06. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Chystáte se koupit byt pro svou potřebu nebo jako investici? Pokud jako investici - jistě chybu neuděláte. Nemovitosti přinášejí výnos hned nadvakrát – postupně se zhodnocují a také generují pravidelný měsíční příjem ze svého pronájmu.

Dle konzultační společnosti Delloite, výnosy z investičních nemovitostí se pohybují v rozmezí od 3 do 6 procent, přičemž závisí především na lokalitě a typu nemovitosti.

Investiční nemovitost

Nemovitosti v minulých letech zvýšily svou hodnotu – ceny bytů od roku 2010 do 2016 vzrostly až o 28 procent. V hlavním městě ceny vzrostly od roku 2015 dokonce o 21 procent. Uvažujete také o koupi bytu? Realitní trh je široký a nabízí mnoho nemovitostí, které odpovídají finanční situaci a požadavkům zákazníků. I developeři budují nové projekty a vycházejí tak zákazníkům vstříc – a to nejen ve městech, ale i mimo ně. Ať už si tedy pořizujete byt pro vlastní potřebu či ho chcete dále pronajímat, dobrou volbou se pro vás mohou stát nemovitosti na okraji Prahy. Nové byty Horoměřice k takovým výhodným místům určitě patří. Nacházejí se na okraji Prahy, přesto jsou dobře dostupné jak autem, tak městskou hromadnou dopravou – jezdí sem hned tři linky, jejichž konečná stanice je přímo na metru A.

Každý investor sní samozřejmě o dobrém výnosu. V zásadě tedy jde o to, koupit byt za příznivou cenu a výhodně ho pronajmout. Je třeba však uvážit i to, že narazíte na neplatiče, kteří váš byt budou blokovat, případně budete muset investovat do oprav či rekonstrukce. Dalším nepříjemností může být pokles ceny nemovitostí v dané lokalitě. Jak tedy svůj výnos maximalizovat?

vizualizace Shikun&Binui Horoměřice s.r.o.

vizualizace Shikun&Binui Horoměřice s.r.o.

Zhodnocení nemovitosti v dlouhodobém horizontu

Prvním typem výnosu je zhodnocení nemovitosti v čase. Na rozdíl např. od akcií se nemovitosti nekupují kvůli spekulacím – jejich rychlý nákup a rychlý prodej se vyplatí pouze v některých případech. Mnohem lepší je strategie nemovitost koupit, držet ji a pronajmout – získáte tak určitý obnos peněz pravidelně každý měsíc. Ceny nemovitostí navíc rostou cca stejně jako míra inflace, tj. 2% ročně.

U nemovitostí hraje největší roli lokalita – nejvíce oceňovány jsou nemovitosti v Praze a Brně, naopak nejhůře je na tom region severních Čech a Moravy. Největší potenciál je tedy v Praze a Brně a jejich okolí. Nicméně – i v samotné Praze bývá těžké vytipovat lokalitu, kde se prodává levněji, ale kde už je naplánován další rozvoj městské části.

Zhodnocení v krátkodobém horizontu – příjem z nájmu

Jde o výhodnou investici do nemovitosti, ze které vlastníkovi plyne (po splacení případné hypotéky) měsíční příjem. Aby tomu tak bylo, musí být nemovitost pronajata stále a to co nejdráž.

Častou chybou, které se lidé dopouštějí, je, že se stávají spíše majiteli nemovitosti, kteří ji pronajímají, než investory. Majitel nemovitosti kupuje byt pro sebe a svou rodinu – tj. volí takový, který se líbí jemu. Neuvažuje jako investor, který byt vybere podle toho, jaký typ nájemníků v něm chce mít a jakou výši nájemného očekává.

Určitě neuděláte chybu, pokud si pořídíte 2+kk v rozvíjející se lokalitě. Takový typ bytu je ideální pro mladý pár, který zatím nemá děti a buduje kariéru, tj. vydělává peníze, ze kterých bude moci nájem zaplatit.

Abyste dosahovali dobrého měsíčního výnosu, musí být nemovitost pronajata neustále, tj. bez přestávek, a je důležité s tím dopředu počítat. Připravte se na to, že nájemníci se v něm mohou střídat každý rok a pokaždé bude nutné provést drobné opravy, byt vymalovat a dostatečně včas si sehnat nové solventní nájemníky.

Rozhodnete-li se pro nákup bytu k investičnímu účelu, doporučujeme vše prodiskutovat s právníky a sepsat s nimi dobrý vzor nájemní smlouvy, který pak předložíte budoucímu nájemníkovi. Držíme palce!

ZDROJ: PR článek společnosti Shikun&Binui Horoměřice s.r.o.

Kategorie: Novinky
Tagy: finance investice investice do nemovitostí nemovitosti
Sdílejte článek

Diskuze