Znáte přírodní triky, jak z domu či sklepa vyženete pavouky?
Pavouci jsou neodmyslitelnou součástí přírody a jisté je, že jsou prospěšní při ničení škůdců v zahradě. Avšak doma z nich zrovna moc radost nemáme. Znáte triky, jak je donutit, aby opustili váš příbytek a zůstali tam, kde je jich třeba?
Zbavit se pavouků úplně není ani realistické, ani ideální. Samozřejmě, že mít je v každém koutě není nic, co by nás těšilo. Naštěstí existují jednoduché přírodní (a navzdory tomu účinné) metody, jak pavoukům ukázat, že tu jsme páni my. Vyzkoušejte některé z těchto domácích repelentů.
Bílý ocet
Pokud ještě nemáte zásoby octu, vždy si alespoň jednu láhev navíc pořiďte. Je totiž fantastický na čištění, ale má i další využití: octový sprej slouží jako organická ochrana proti škůdcům a účinně vyhání i pavouky.
Obsahuje kyselinu octovou, která mu dodává kyselou chuť a pach, a právě na ni jsou pavouci velmi citliví. Stačí, když v rozprašovači smícháte ocet s vodou v poměru 1 : 1 a směs nastříkáte v interiéru. Soustřeďte se především na kuchyň a otvory, kudy se mohou dostat pavouci a hmyz dovnitř.
Citrusy
Pavouci nesnášejí citrusy stejně jako ocet. Stačí mít citrusové plody v misce na kuchyňské lince a můžete si být jistí, že se do vaší kuchyně nepřiblíží. Můžete použít i vylouhované citrusové kůry v octovém roztoku. Výluh stačí nastříkat na důležitá místa.
Máta
Máta je skvělý přírodní repelent proti více škůdcům. Většina brouků nesnáší mátu a podobně jsou na tom i pavouci. Dobrý přípravek proti pavoukům získáte tak, že rozmícháte mátový esenciální olej s vodou v rozprašovači a směs podle potřeby nastříkáte. Bonusem navíc je, že váš domov bude svěže vonět mátou.
Křemelina
Mnoho lidí ani trochu netuší, co to vlastně křemelina je. Křemelina je vyrobena z fosilních zbytků druhu řas nazývaných rozsivky – jejich vnější obal obsahuje oxid křemičitý. Tento bílý prášek není jen levný a účinný, ale je též netoxický. Právě proto je skvělou volbou pro odpuzování pavouků, máte-li domácí zvířata nebo malé děti.
Oxid křemičitý absorbuje všechnu vlhkost ze škůdců, čímž vyvolá jejich dehydrataci. Stačí křemelinou jednoduše posypat místa s vysokým výskytem nežádoucího hmyzu či pavouků. Případně si udělejte roztok z jedné polévkové lžíce křemeliny s vodou. Dobře ho protřepejte a nastříkejte na místa, kde vídáte pavouky.
Cedr
Cedrové dřevo nebo piliny z něj jsou dalším trikem, jak se zbavit pavouků. Bonusem je příjemná dřevitá vůně.
Jírovec maďal
Je známo, že kaštany odhánějí pavouky. Když je umístíte na parapety, pavouci k vám nezavítají. Kaštany jsou dobrou volbou i proto, že vydrží dlouho a jsou dekorativní – do dětského pokoje z nich můžete vytvořit postavičky a máte dva v jednom.
Odstraňte prach
Pavouci často a rádi navštěvují prašné oblasti s množstvím pavučin. Budete-li svůj domov udržovat v čistotě a pořádku, bude pro ně méně lákavý. Pravidelné utírání prachu a vysávání zabrání hmyzu udomácnit se.
Vyčistěte tmavé a nepřehledné prostory
Pavouky přitahují tmavé, nepřehledné prostory. Vyčistěte je, utřete, vysajte, čas od času odsuňte nábytek a ukliďte i tato místa. Nezapomeňte odstranit prázdné krabice, protože pavouci se rádi zabydlují v předmětech z kartonu, překližky a též v palivovém dříví.
Shrabujte listí
Ubezpečte se, že exteriér vašeho domu je bez listí, posekané trávy, hromad dřeva a jiných úkrytů, které každého pavouka potěší.
Utěsněte dveře a okna
Utěsněte všechna místa, kudy se pavouci mohou dostat do vašeho příbytku. Zkontrolujte těsnění dveří a oken, případné spáry ucpěte tmelem.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com