Podlahové vytápění

Podlahovým vytápěním nejdříve dosáhneme vyhřátím podlahy a pak sáláním tepla. Nezebou nám nohy a teplo je nejvíce výhodné z několika důvodů. Jednak nedochází k víření vzduchu, což je výhodné pro alergiky. Kolem hlavy je teplota nižší a při nemoci nám to ocení nejen lékaři.
Topení. Viditelné nebo skryté? Záleží především na prostoru a vkusu
Deskové radiátory

Topení. Viditelné nebo skryté? Záleží především na prostoru a vkusu

Bez zdroje tepla se v našich zeměpisných podmínkách neobejdeme. Základní otázka tedy spočívá jen v tom, pro co se rozhodnout. Ačkoli možností je řada, již po léta v oblibě vedou otopné systémy napojené na teplovodní potrubí. Zvolit deskový radiátor na stěnu nebo moderní podlahový konvektor? KORADO dává na vybranou mezi obojím, záleží jen na prostorových možnostech bytu a osobním vkusu. Navíc při pořízení moderního topení ušetříte i na nákladech za vytápění.

Podlahové vytápění

podlahové vytápěníEkonomické hledisko nelze opomenout. Radiátor a další bodové zdroje se musí rozehřát na daleko vyšší teplotu, která až pak zajistí v místnosti pohodu. Právě nevzhledný radiátor nám při pořízení podlahového vytápění ušetří mnohdy neestetickou dekoraci v místnosti.

Podlahové vytápění se často kombinuje s jiným zdrojem tepla, nejčastěji s krbovou vložkou. V případě výpadku proudu je dobré mít jiný zdroj tepla.

Teplovodní nebo elektrické podlahové vytápění

Teplovodní podlahové vytápění

podlahové vytápění - HOME bydleníVýhodou teplovodního systému je, že může být napojen obdobně jako klasické ústřední topení na jakýkoliv zdroj tepla a v budoucnu případně zaměněn za jiný. Nevýhodou je obtížnější instalace a vyšší pořizovací náklady, které jsou spojeny i s vybudováním komína, plynové přípojky, skladu paliva a podobně.

Teplovodní podlahové vytápění je rozvedeno plastovými trubkami. Plastové trubky jsou opatřeny kyslíkovou bariérou zabraňující průnik kyslíku, který by mohl poškodit celou topnou soustavu. V trubkách koluje teplá voda, která nahřeje podlahy. Podlahy nad tímto topným systémem mohou být keramické, z k letovaného betonu, PVC, kobercové do 1cm tloušťky, laminátové ale i dřevěné do 8 mm tloušťky. Všechny tyto podlahy musí mít odolnost do 50°C.

Keramická podlaha je nejpoužívanější díky skvělé vodivosti tepla.

Elektrické vytápění

podlahové vytápění - HOMEElektrické podlahové vytápění je finančně méně náročné.  Možné je instalovat prakticky kamkoli bez ohledu na typ místnosti a podklad. Vyhřívat se dají jen některá místa či místnosti. Vhodné je pro současné energeticky úsporné stavby, nízkoenergetické stavby. Na kompletní provoz celého domu pomocí elektřiny je možné zažádat o zvýhodněnou sazbu, která platí 20 hodin denně.

Elektrické podlahové vytápění funguje na principu zahřívání topných kabelů, rohoží nebo velmi tenkých fólií, které jsou uloženy v podlaze. Volit můžeme mezi přímotopným, smíšeným nebo akumulačním způsobem vytápění. Tyto systémy se liší v míře akumulace tepla do podlahy, tedy v tom, zda je použita betonová vrstva a jak silná, částečně záleží i na druhu podlahové krytiny.

Dokonalé teplo u všech podlahových zdrojů tepla je důležité odizolování spodního úniku tepla, nejčastěji polystyrenem.