Podlahové vytápění

Topení. Viditelné nebo skryté? Záleží především na prostoru a vkusu
Bez zdroje tepla se v našich zeměpisných podmínkách neobejdeme. Základní otázka tedy spočívá jen v tom, pro co se rozhodnout. Ačkoli možností je řada, již po léta v oblibě vedou otopné systémy napojené na teplovodní potrubí. Zvolit deskový radiátor na stěnu nebo moderní podlahový konvektor? KORADO dává na vybranou mezi obojím, záleží jen na prostorových možnostech bytu a osobním vkusu. Navíc při pořízení moderního topení ušetříte i na nákladech za vytápění.
Podlahové vytápění
Ekonomické hledisko nelze opomenout. Radiátor a další bodové zdroje se musí rozehřát na daleko vyšší teplotu, která až pak zajistí v místnosti pohodu. Právě nevzhledný radiátor nám při pořízení podlahového vytápění ušetří mnohdy neestetickou dekoraci v místnosti.
Podlahové vytápění se často kombinuje s jiným zdrojem tepla, nejčastěji s krbovou vložkou. V případě výpadku proudu je dobré mít jiný zdroj tepla.
Teplovodní nebo elektrické podlahové vytápění
Teplovodní podlahové vytápění
Výhodou teplovodního systému je, že může být napojen obdobně jako klasické ústřední topení na jakýkoliv zdroj tepla a v budoucnu případně zaměněn za jiný. Nevýhodou je obtížnější instalace a vyšší pořizovací náklady, které jsou spojeny i s vybudováním komína, plynové přípojky, skladu paliva a podobně.
Teplovodní podlahové vytápění je rozvedeno plastovými trubkami. Plastové trubky jsou opatřeny kyslíkovou bariérou zabraňující průnik kyslíku, který by mohl poškodit celou topnou soustavu. V trubkách koluje teplá voda, která nahřeje podlahy. Podlahy nad tímto topným systémem mohou být keramické, z k letovaného betonu, PVC, kobercové do 1cm tloušťky, laminátové ale i dřevěné do 8 mm tloušťky. Všechny tyto podlahy musí mít odolnost do 50°C.
Keramická podlaha je nejpoužívanější díky skvělé vodivosti tepla.
Elektrické vytápění
Elektrické podlahové vytápění je finančně méně náročné. Možné je instalovat prakticky kamkoli bez ohledu na typ místnosti a podklad. Vyhřívat se dají jen některá místa či místnosti. Vhodné je pro současné energeticky úsporné stavby, nízkoenergetické stavby. Na kompletní provoz celého domu pomocí elektřiny je možné zažádat o zvýhodněnou sazbu, která platí 20 hodin denně.
Elektrické podlahové vytápění funguje na principu zahřívání topných kabelů, rohoží nebo velmi tenkých fólií, které jsou uloženy v podlaze. Volit můžeme mezi přímotopným, smíšeným nebo akumulačním způsobem vytápění. Tyto systémy se liší v míře akumulace tepla do podlahy, tedy v tom, zda je použita betonová vrstva a jak silná, částečně záleží i na druhu podlahové krytiny.
Dokonalé teplo u všech podlahových zdrojů tepla je důležité odizolování spodního úniku tepla, nejčastěji polystyrenem.