Dostupný, moderní a plně funkční dům

17. 03. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Studenti architektury navrhují pro společnost Ekonomické stavby svoji představu moderního bydlení. Domy by měly být dostupné, moderní a plně funkční. Ten, který dostal označení Filip, je ještě trochu jiný – odkazuje totiž ke známé architektonické ikoně: Farnsworth House od Miese van der Rohe.

Na světě je spousta míst, která si vás dokážou získat svojí krásou. Jejich kouzlo může spočívat ve výhledu, pohádkové atmosféře, nebo v unikátní přírodní scenérii. Jednu věc mívají obvykle společnou – vybízejí vás k zastavení, spočinutí a obdivu jejich kouzla. Právě pro takováto místa je určený tento dům.

Přečtěte si také:
Manželé se rozhodli pro typový rodinný dům a nelitují

Dům čerpá sílu z okolí. Sám o sobě se snaží zaniknout, setřít hranice mezi interiérem a exteriérem – vyznává jeden prostor plynule procházející jemnou strukturou. Vytváří a posiluje pouto mezi stavbou a pozemkem, jenž se stává pevnou součástí stavby. I proto je výběr pozemku obzvláště důležitý.

Minimalistický koncept horizontálně ohraničují dvě desky vznášející se v prostoru. Skleněné obvodové stěny ustupují, kontrastní pevné jádro je nositelem vertikální síly, prvkem, který dělí horizontální stavbu v poměru zlatého řezu ve všech pohledech. Zároveň poutá stavbu k zemi, čímž do ní vnáší pocit tuhosti a stability.

Pohled jižní FOTO EKONOMICKÉ STAVBY

Pohled jižní FOTO EKONOMICKÉ STAVBY

Dispozice

V podélné, otevřené části najdeme obývací pokoj a ložnici. Kolmá, pevná hmota jádra ukrývá obslužné prostory a zázemí: vstup, odkládací a technické prostory, koupelnu a toaletu. Obytná místnost je členěná na funkční celky – kuchyň z praktických důvodů poblíž jádra, jídelna v centrální části. Na konci dispozice se nachází posezení, nabízející široký rozhled do krajiny. Ten je před sluncem a jinými nežádoucími vlivy chráněný největším přesahem střechy. Soukromí ložnice je chráněno jen zevnitř, zvenčí je otevřena okolí. Pod přesahem střechy je po celém obvodu krytá terasa nabízející úkryt před sluncem i deštěm.

Pohled severní FOTO EKONOMICKÉ STAVBY

Pohled severní FOTO EKONOMICKÉ STAVBY

Pohled východní FOTO EKONOMICKÉ STAVBY

Pohled východní FOTO EKONOMICKÉ STAVBY

Konstrukce

Stavba je založena na monolitické desce, z níž jsou vztyčeny nosné ocelové sloupy. Nosnou funkci plní i pevné dispoziční jádro domu. Střechu nad prosklenou částí domu tvoří kombinace dvou monolitických železobetonových desek: jedna vytváří střechu a druhá přesahy – obě desky spojuje izonosník. Díky tomu má přesahující deska pouze minimální tloušťku.

Přečtěte si také:
Rodinný dům na severní Moravě propojený s přírodou i historií
Pohled západní FOTO EKONOMICKÉ STAVBY

Pohled západní FOTO EKONOMICKÉ STAVBY

Půdorys

Půdorys

DŮM V KOSTCE

Dům Filip

Užitná plocha: 157 m2
Zastavěná plocha: 176,8 m2
Cena domu: 6 900 000 Kč včetně DPH

Michal Siažik Narozen v Považské Bystrici, první léta života prožil zejména na venkově. Studium architektury a stavitelství na ČVUT v Praze ukončil s vyznamenáním o oceněním za diplomovou prác

Michal Siažik

Narozen v Považské Bystrici, první léta života prožil zejména na venkově. Studium architektury a stavitelství na ČVUT v Praze ukončil s vyznamenáním o oceněním za diplomovou práci.

TEXT: RED
FOTO: EKONOMICKÉ STAVBY
ZDROJ: časopis HOME 1-2/2017

Kategorie: Návštěvy domů Projekty domů
Tagy: projekt rodinny dum
Sdílejte článek

Diskuze