Jak se zbavit rybenky domácí? 6 ověřených způsobů jak na to
„Rybičky“, „rybenky“, švehly – to jsou názvy, kterými označujeme mihotající se nepříjemný hmyz. Nejčastěji si ho všimneme v koupelně nebo na toaletě. Jeho oficiální název je Lepisma saccharina. Ačkoliv nám zdraví neškodí, pokud se přemnoží, mohou poškodit některé předměty. Lze se jich však zbavit několika jednoduchými triky.
S rybami tento hmyz nemá nic společného. Přezdívku získali díky svému 7 až 10 milimetrovému stříbrnému tělu a způsobu pohybu. Pokud se jich chceme zbavit, musíme vědět, proč se jim vlastně v našich domácnostech líbí.
V našich domácnostech mají dostatek potravy. Švehly oblíbené sladké látky nazývané polysacharidy. Ty se nacházejí v mnoha domácích předmětech (lepidlo na knihy, kobercová vlákna, lepidlo pro domácnost, barvy, látky a dokonce i nábytek). Nepohrdnou však ani potravinami, zejména škrobovými a sladkými.
Mají tu také dostatek místa pro ukrytí, což jim umožňuje bezproblémové rozmnožování. Pro kladení vajec si vybírají vlhké, tmavé a skryté prostory.
Švehly potřebují vlhkost. Podobně jako jiným domácím škůdcům, i „rybičkám“ se nejlépe daří ve vlhkém prostředí. V koupelně větrejte, používejte ventilátor, a pokud máte v bytě vysokou vlhkost, zvažte koupi odvlhčovače.
Líbí se jim teplota podobná té, kterou máme rádi my, nejraději mají teploty mezi 22 a 27 °C.
Na místech, kde se jim daří, dokážou žít celé generace. Rozmnožují se velmi rychle. Jedna generace žije přibližně tři roky. To znamená, že pokud problém nevyřešíme, nejen že nám přibudou tito nežádoucí návštěvníci, ale po čase si všimneme i škody na některých předmětech. Nejčastěji na starších cennostech, knihách, tapetách, fotografiích, ale i na oblečení či závěsech.
Jak se zbavit „rybiček“ v domácnosti?
Existuje několik možností, které stojí za vyzkoušení, protože opravdu fungují:
1. Skleněná miska s návnadou
Do skleněné misky vložte kousek škrobovitého jídla (například bramboru), ale funguje i cukr nebo mouka. Zvenku ji oblepte drsnější lepící páskou, stačí na pár místech, ale můžete i celou. Pozor na to, aby lepící páska nesahala dovnitř, musí být pouze zvenčí. Misku umístěte na místo, kde jste tento hmyz viděli.
Jak to funguje? Lepící páska funguje pro „rybičky“ jako žebřík. Díky ní se dostanou do misky, kam je přitáhne potrava. Protože vnitřní strana misky má hladké skleněné stěny, nebudou schopné se dostat zpět. Jejich nožičky se na hladký povrch nedokážou přichytit.
2. Past z vlhkých novin
Vytvořte past z vlhkých novin. Zrolujte novinový papír a zvlhčete ho. Vlhkost a úkryt hmyz přitahují – nechte ji na místě několik dní. Po několika dnech noviny vyhoďte nebo spalte. Tento proces můžete opakovat kdykoli. Je možné, že se takto zbavíte i dalších generací, protože taková past je ideální místo pro kladení vajec.
3. Lepové pasti
Zahrádkáři jistě znají lepové pasti, které se používají k eliminaci nepříjemného a škodlivého hmyzu. Podobné pasti fungují i na jiné druhy hmyzu, například na moly, ale také na „rybičky“. Umístěte je na frekventovaná místa jejich pohybu, případně je pokapejte škrobovitým nebo sladkým lákadlem.
4. Cedrové dřevo nebo cedrový olej
Do vody v rozprašovači přidejte několik kapek cedrového oleje. Promíchejte a nastříkejte na místa, kde jste „rybičky“ pozorovali, nebo kde by mohly být. Cedrový olej má silnou vůni a obsahuje feromony, které tento stříbrný hmyz nenávidí. Pokud nezabere, zkuste silnější koncentraci. Kromě cedrového oleje můžete vyzkoušet i jiné esenciální oleje, například levandulový, mátový, citrusový nebo vanilkový. Přidejte je do vody, se kterou umýváte podlahu, nebo přidejte pár kapek octa.
5. Bobkový list
Bobkový list obsahuje oleje, které „rybičky“ přirozeně odpuzují. Rozdrobené bobkové listy položte na potřebná místa.
6. Důkladná hygiena
Úklid a hygiena jsou základními způsoby, jak bojovat proti nežádoucímu hmyzu v domácnosti. Výskytu „rybiček“ (nebo jejich přemnožení) zabráníme důkladným a pravidelným úklidem s použitím dezinfekčních prostředků. Nezapomínejte ani na méně dostupná místa. Preventivně se vyplatí utěsnit praskliny a škvíry.
Pokud nic z toho nezabírá, nebo nechcete zkoušet přírodní alternativy, chemické pasti proti švehlám najdete v e-shopech nebo obchodech s potřebami pro kutily a zahrádkáře.
Co je ještě dobré o „rybičkách“ vědět?
- Švehly žijí na Zemi déle než 300 milionů let. Nejsou škodlivé, nepřenášejí onemocnění, která by nám ublížila, nekoušou.
- Pokud jsou v malém množství, neohrožují naše zdraví ani vnitřní prostředí. Samozřejmě, je nepříjemné je pozorovat ve vlastní koupelně nebo na toaletě.
- Z úkrytů vylézají zejména ve tmě. Lákají je i vlhké ručníky nebo koberečky položené na zemi.
- „Rybičky“ se živí také roztoči, k dalším potravám pro ně patří odumřelá kůže, vlasy, nehty, mouka, cukr a jiné sacharidy. Jsou potravou pro pavouky a další dravý hmyz. Svým způsobem tedy udržují rovnováhu v hmyzím ekosystému.
- Při přemnožení dokážou poškodit předměty, které jim chutnají – knihy, koberce, tapety, oblečení i potraviny.
Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock