slaměný dům
Tradiční slaměné domy jsou pro mnohé již dávnou minulostí, ale stále se najdou jedinci, kteří upřednostní takové domy před novodobými. Kromě toho, že slaměné domy jsou maximálně ekologické, jsou jedinečné a kvalitní. Slaměné domy nejsou vyrobeny jen ze slámy. Na jejich výstavbu se používá i dřevo, hlína a rákos. Zjistěte více o těchto stavbách v našich článcích.
Skromný jednopokojový dům, kterému navzdory užitné ploše šestačtyřiceti metrů čtverečních nechybí vůbec nic
Zámecký park v části rakouské obce Weißenkirchen an der Perschling, kterou majitelé nazývají Murstetten, je výjimečným místem s krásnou přírodou a bohatou historií – i když z ní už jsou jen pozůstatky. Do tohoto prostředí přibyl malý víkendový domek. Stojí sebevědomě, ale přitom úplně přirozeně kousek od historických památek, polí a luk, které se rozprostírají směrem na západ. Nevelký objem ještě intenzivněji včleňuje do prostředí slaměná fasáda.
Udržitelná dřevostavba zateplená balíky slámy, postavená s využitím hlíny z vlastního dvora a dřeva z nedalekého lesa
Vlastníkem pozemku, na kterém stojí nový dům, je mladá uvědomělá rodina. Jejich domov měl co nejméně negativně zasáhnout do přírodního prostředí. Zadání znělo: navrhnout a postavit příjemný prostor pro bydlení z lokálních materiálů, který bude rozložitelný a materiály z něj se dají recyklovat.
Dům na okraji Davle, kde se potkává příroda s moderními technologiemi
Na první pohled vypadá jako moderní předměstský dům, pod svou sněhobílou fasádou ale skrývá netradiční stavební materiály, jako je sláma nebo hlína. Téměř pasivní Slamák, jak majitelé svému domovu přezdívají, jim za svými zdmi skýtá plně komfortní moderní bydlení, které si rozumí jak s přírodou, tak i se současnými technologiemi.
Ekologický dům ze slámy a z nepálených cihel inspiruje dodnes
Slamák nebo dům v kožichu s deštníkem – takto nazývá svou experimentální ekologickou stavbu architekt Petr Suske. Je postaven z dřevěné konstrukce a nepálených hliněných cihel. Jako tepelnou izolaci (zároveň i fasádu) používá balíky slámy. I když stojí už 15 let, stále patří k jedinečným a inspirativním stavbám.
Proč se vyplatí postavit si dům ze slámy
Brian Waite se dostal k výstavbě slaměných domů zcela prozaicky: potřeboval snížit vlastní účty za energii kvůli odchodu do důchodu. Jelikož myšlenka energetické nenáročnosti je obecně stále aktuálnější, jeho návrhy mají stále větší význam.
Pasivní dům v malebné vesnici postavili ze slámy
Přírodní materiály vyžadují precizní přístup a důslednost. Tento pasivní dům s výhledem na hory ukazuje, jak s jejich pomocí vytvořit moderní bydlení citlivě zasazené do prostředí.
Vše o ekologické architektuře
Pevnina pokrývá na naší planetě 149 milionů km2. I když se nezdá, že by vliv jednoho malého rodinného domu a jeho provozu mohl být z hlediska životního prostředí významný, není to pravda. Pokud by stejný model postavila a provozovala […]
Proč ekologická architektura nestačí?
Koncem minulého století se průmyslová výroba zvýšila. S růstem životní úrovně rostla i kupní síla, která vývoj průmyslu podpořila. Celkově na světě, hlavně v rozvojových zemích, začala enormně růst populace. Země však dává lidem už nějakou dobu najevo, […]
CO2 neutrální dům
Průmyslová revoluce nás přesvědčila, že bychom měli být hrdí na schopnosti lidstva. Propadli jsme klamnému pocitu, že vítězíme nad přírodou a každou chvíli si ji podrobíme a podřídíme svým potřebám. Jaksi se to ale zvrtlo. Dnes už […]