Ekologický dům ze slámy a z nepálených cihel inspiruje dodnes

05. 03. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Slamák nebo dům v kožichu s deštníkem – takto nazývá svou experimentální ekologickou stavbu architekt Petr Suske. Je postaven z dřevěné konstrukce a nepálených hliněných cihel. Jako tepelnou izolaci (zároveň i fasádu) používá balíky slámy. I když stojí už 15 let, stále patří k jedinečným a inspirativním stavbám.

Slámu chrání deštník s vysokou UV ochranou

Dům ve tvaru krychle připomínající stoh slámy se nachází v blízkosti staré barokní usedlosti nedaleko od Mladé Boleslavi. Přirozeně zapadá do prostředí – vždyť sláma nemůže působit rušivě – a provokuje atypickým deštníkem, který přikrývá stavbu.

foto: SEA / www.ateliersea.com

foto: SEA / www.ateliersea.com

Jen jedna strana stavby není zabalena do slámy, a to jižní. Ta je celá prosklená, aby mohla využít skleníkový efekt a sbírat teplo. Deštník nad stavbou není na parádu. Má stejnou funkci jako každý jiný deštník, chrání před deštěm. Vyroben je z nepromokavého materiálu s vysokým stupněm ochrany před UV zářením.

Na betonových pásech

Nosná dřevěná trámová konstrukce stojí na betonových pásech. Dům je nadstandardně zateplen, vytápěný kamny na dřevo a sluncem. Obložený je 50centimetrovými balíky slámy, na střechu jsou použity 100centimetrové. Spotřeba tepla nepřesahuje 15kW/m2/rok. Nepálená hlína ve zdech vytváří separační a protipožární vrstvu mezi nosnou dřevěnou konstrukcí a vnějším tepelně izolačním pláštěm z bloků slámy. Najdete ji i v interiéru. Je estetickým prvokem, velmi příjemným na dotek. Zároveň plní i praktickou funkci – udržuje optimální vlhkost a akumuluje teplo.

foto: SEA / www.ateliersea.com

foto: SEA / www.ateliersea.com

Jak je řešen interiér?

Centrem čtvercového půdorysu je teplé centrální jádro s komínem, kamny na dřevo a koupelnou. Kolem něj se nachází otevřený obytný prostor. Zbylý prostor domu je členěn flexibilně a dle přání klienta na ložnici, pokoj pro hosty a kuchyň.

foto: SEA / www.ateliersea.com

foto: SEA / www.ateliersea.com

Musíme se bát ohně?

Většina z nás si automaticky spojuje slámu s hořlavostí. Ano, běžně je to vysoce hořlavý materiál, ale při slámě určené na stavby a řešení fasád jde o slámu, která já velmi intenzivně slisovaná, tak, že se v balících nenachází prakticky žádný vzduch. Hořlavost takto upravené slámy je tedy minimální. Pokud by přece jen došlo k požáru, tento dům je chráněn vrstvou nepálené cihly. Znamená to, že i kdyby slaměné bloky začaly hořet, jediné, co by způsobily, by bylo vypálení nepálené cihly.

foto: SEA / www.ateliersea.com

foto: SEA / www.ateliersea.com

Dom v kožichu a s deštníkem ve zkratce

Architektonický ateliér: SEA / www.ateliersea.com

Autor: Petr Suske

Lokalita: Michalovice, Mladá Boleslav, ČR

Realizace: 2003

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: SEA / www.ateliersea.com

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: drevostavby dům ze slámy ekologické domy nepálené cihly slaměné domy
Sdílejte článek

Diskuze