Zdroj: Matúš Nedecký

Rodina unikla před ruchem města do „účkové“ dřevostavby

13. 11. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Zdravé a ekonomicky výhodné bydlení nedaleko Bratislavy díky půdorysu ve tvaru písmene U chrání soukromí obyvatel i venku. Mezi rameny ukrývá atrium chráněné ze tří stran.

Architekt Daniel Kubiš a projektant Martin Plošický se dlouhodobě zaměřují na ekologickou a trvale udržitelnou výstavbu. Jejich specialitou jsou stavby s využitím konstrukcí ze dřeva, jeho kombinací a CLT panelů.

04_2022-10-Kubis-Foter-Borinka-6

Pohled na dům svrchu ukazuje zelenou střechu a osazené nádvoří – střed celé dispozice.

Pasivní standard s moderními technologiemi a s minimalizováním uhlíkové stopy je samozřejmostí. Jeden z takovýchto domů (dřevostavba) přibyl před nedávnem v Borince nedaleko Bratislavy.

Přečtěte si také:
Chata na Plzeňsku jako unikátní dřevostavba zasazená do klidu jehličnatého lesa

Nenápadnost klame

Na první pohled nenápadná jednopodlažní stavba je určená pro dvoučlennou rodinku. Kromě funkčního členění byl pro majitele důležitý kontakt mezi interiérem a exteriérem a dostatek soukromí, a to nejen uvnitř.

06_2022-10-Kubis-Foter-Borinka-30

Architekti umístili na více míst stavby svislé dřevěné lamely. Zdroj: Matúš Nedecký

Existuje několik triků, jak dosáhnout intimity i v oblasti mezi sousedními pozemky, a jedním z ověřených řešení je hra s půdorysem domu. Buď soukromí získáte vytvořením členitého půdorysu s různými zákoutími, nebo hmotu stavby uložíte do tvaru písmena L či U – jako v tomto případě.

Dřevostavba se točí okolo zeleného atria

Architekti rozčlenili stavbu do tří ramen, která svírají příjemné zelené atrium. Funguje jako centrum celého domu a obytné zóny se okolo něj obtáčejí. Díky tomuto řešení se venkovní nádvoří s bujnou zelení dostává přes prosklení přímo do interiéru.

13_2023-05-Kubis-Borinka-Int-4k-67

Celá denní zóna dřevostavby je opticky propojená s atriem a se zelení v něm.

Vykonzolovaná terasa je druhým charakteristickým prvkem moderní realizace. Obklopuje celý rodinný dům, který architekti zdvihli do výšky oproti pozemku. Vzniká tak dojem, že stavba levituje nad zemí, čímž je její hmota opticky výrazně odlehčená.

Různá míra soukromí

Dialog mezi interiérem a venkovním prostředím podporují víceré menší výřezy v jinak celistvém půdorysu. I v těchto výřezech roste intenzivní vegetace.

02_2022-10-Kubis-Foter-Borinka-3

I když máte pozemek obklopený okolními stavbami, existují řešení, která zajistí dostatek soukromí. Například tvar půdorysu.

„Díky tomuto řešení vznikají různá zákoutí, oplývající vždy jinou mírou intimity a dosažení soukromí. Bydlení je tak pestré, ozvláštněné celou škálou zajímavých průhledů. Kromě toho výřezy do půdorysu zajišťují i optimální prosvětlení prostoru,“ zpřesňuje Daniel Kubiš.

Tři ramena – každé s jinou funkcí

Dispozičně dům tvoří tři celky: denní část, noční část a technické zázemí. Denní část s kuchyní a obývákem je orientovaná do atria, zároveň ji ze dvou stran a částečně i ze  strany třetí obklopuje terasa. V ramenu naproti hlavní obytné zóně našla svoje místo pracovna.

Přečtěte si také:
Červené lano místo zábradlí. Úsporná dřevostavba zaujme na první pohled svými netradičními prvky

Ta sice s atriem sdílí jednu stěnu, ale bez prosklení, aby byl zachován dostatečný klid při práci. Noční část architekti nasměrovali do zahrady s výhledem na hrad Pajštún. Kromě ložnice zahrnuje i velkorysou koupelnu a šatnu.

12_2023-05-Kubis-Borinka-Int-4k-15

Majitelé si vytvořili menší knihovnu i v ložnici. Podobný kus nábytku najdete v obývacím pokoji.

Třetí část domu, která spojuje protilehlá ramena, vyplňuje technické zázemí s prostornou garáží, skladem, šatnou a prádelnou. Podél tohoto ramene vede od vchodu až k pracovně chodba lemovaná prosklením s výhledem na atrium.

Dřevostavba z CLT panelů a dřevovlákna

Z konstrukčního hlediska je novostavba v Borince z CLT panelů izolovaných přírodním materiálem – dřevovláknem. Pohledové dřevěné stěny autoři projektu doplnili plochami s hliněnou omítkou. Jedním z důležitých témat architektonického návrhu byl kontrast barev i materiálů.

Naším cílem je architektura s osobitým charakterem, která je maximálně funkční a nadčasová. V každém jednom zadání zúročujeme dlouholeté zkušenosti v oblasti environmentální tvorby.“ Architekti

Světlý obklad ze sibiřského modřínu zvýrazňuje černá kovová fasáda. Černá je i garážová brána, hliníkové oplechování oken, lemování terasy. Dalším důležitým kontrastem u této realizace je hra světla a stínu, kterou vytváří látkové stínění.

Náš tip: Šikovným trikem, jak schovat spotřebiče, pracovní desku či mini nepořádek na kuchyňské lince, je zavřít ji za posuvná dvířka. Toto řešení je oblíbené zejména při spojení kuchyně a obýváku do jednoho celku.

Zelená střecha se sukulenty

K energetické úspoře a příjemnému pocitu v interiéru přispívá i zelená vegetační střecha s vysazenými sukulentními rostlinami a stepními travami. Zeleň v zahradě působí přirozeně, jako by tam rostla vždy. Zahradní architekti vybrali pro tento účel rostliny z místní flóry.

11_2023-05-Kubis-Borinka-Int-4k-34

Knihovna by měla být součástí každého obýváku. Světlé dřevo ideálně doplňuje klidnou atmosféru. Majitelé v tomto případě ocenili podobný kus nábytku i v ložnici. Zdroj: Matúš Nedecký

„Souvislá středně vysoká výsadba rostlin doplněná o lokální akcenty stromů tvoří pomyslnou podstavu odlehčené hmoty domu,“ poukazují na zajímavé detaily tvůrci rodinného domu.

Dřevostavba s atriem

Nemovitost: Jednopodlažní rodinný dům s centrálně umístěným zeleným nádvořím. Jednotlivé místnosti se obtáčejí okolo něj. Sukulenty a travami osazená střecha a hodně zeleně vytvářejí příjemné mikroklima a chrání před přehřátím.
Kdo tu bydlí: Dynamický manželský pár s dospělými dětmi, který si chtěl vytvořit útočiště před rušným životem hlavního města.
Autoři: KubisArchitekti, s. r. o., Ing. arch. Daniel Kubiš, Ing. Martin Plošický
Interiér: Ing. arch. Lucia Vlasáková, Ing. arch. Barbora Luptáková
Zahrada: Bc. Martin Malachovský, Ing. Zuzana Demovičová
Lokalita: Borinka u Bratislavy, Slovensko
Velikost pozemku celkem: 1 614,00 m²
Zastavěná plocha: 257,55 m²
Zpevněná plocha celkem: 257,36 m²
Obestavěný objem: 1 210,49 m3
Koeficient zastavěnosti: 0,16
Index zpevněných ploch: 0,16
Koeficient zeleně: 0,68
Projekt: 2020–2021
Realizace: 2021–2022

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Matúš Nedecký

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: Bratislava drevostavby Ekologické domy
Sdílejte článek

Diskuze