Zdroj: Pavel Kudiváni

Proměna desetiletého bytu: Z klasiky se stalo nadčasové bydlení s ukrytým barem

16. 11. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Třípokojový byt v nadstavbě v obytném bloku v Bratislavě měl jen deset let, když prošel výraznou proměnou. Dispoziční změny se ho dotkly minimálně, zato vizuálně se změnil k nepoznání. Za perfekcionistickým řešením pro rodinu s malým dítětem stojí architekt Eugen Kullman.

Byt se nachází v místní části pěti set bytů v městské časti Ružinov. Na pětipodlažním cihlovém obytném bloku se třemi vchody byla v roce 2012 vybudovaná nadstavba se dvěma plnohodnotnými podlažími a jedním ustoupeným. Architektonicky se vyznačuje minimalistickým ztvárněním a velkoformátovými okny.

Přečtěte si také:
Geniální přestavba čtyřpokojového bytu v srdci Bratislavy

Luxusní výraz, útulnost i světlo

Původní koncept bytu posloužil pro zformulování jasných představ o novém uživatelském komfortu včetně specifického designu interiéru v monochromatickém provedení, vysoké kvalitě materiálů a upravenou elektroinstalací v souladu s žádaným standardem.

Byt Bratislava

Rostliny u sedačky obývací pokoj zútulňují.

Z bytu byly odstraněny všechny zařizovací prvky i příčka do kuchyně. Vstup do bytu se nachází přibližně uprostřed obdélníkové dispozice. Praktické řešení rozděluje půdorys na intimní zónu vlevo se dvěma pokoji – ložnicí a dětským pokojem s orientací do tišší strany – a společenskou zónu po pravé straně s obývacím pokojem spojeným s kuchyní.

Byt Bratislava11

Byt působí elegantně a vyjadřuje vyhraněný vkus jeho obyvatelů. Zdroj: Pavel Kudiváni

Do všech prostorů se vstupuje z předsíně. Koupelna s vanou a umyvadlem se nachází proti vstupním dveřím, WC je situováno samostatně hned vedle. Ke kuchyni přísluší plnohodnotnými dveřmi uzavíratelná komora s pračkou.

Charakter bytu poplatný nadčasovosti

Příčné prosvětlení interiéru přispívá k ideálním světelným podmínkám a domácímu pohodlí. Estetika bytu vyjadřuje vyhraněný vkus jeho aktuálních obyvatel se smyslem pro nadčasový přesah. Potvrzuje to absolutní převaha šedé barvy a volba materiálů s garancí dlouhověkosti.

Byt Bratislava2

Kuchyně propojená s obývákem vytváří v bytě společenskou zónu, oddělenou od té tišší soukromé. Zdroj: Pavel Kudiváni

Idea designové skladby interiéru je nejlépe identifikovatelná ve společenské zóně. Tvoří ji šedomodrá rohová stěna s rastrem štěrbin, které decentně vymezují jednotlivý skříňový úložný prostor.

Byt Bratislava5

Lososová barva konferenčního stolku ozvláštňuje prostor. Odstín se opakuje i v koupelně. Zdroj: Pavel Kudiváni

Tento souvislý kus nábytku ve tvaru písmene L přechází z předsíně do kuchyně. Kompozičně ho uzavírá černá kuchyňská linka včetně černé zástěny, pracovní desky, dřezu a vodovodní baterie. „Součástí stěny jsou bezfalcové dveře do komory,“ doplňuje autor projektu.

Přečtěte si také:
Malý byt s velkým potenciálem: Přetvoření prostoru bez stavebního zásahu a s pevným rozpočtem

Byt má do detailu promyšlené povrchy a prvky

Kuchyňský ostrůvek na místě původní příčky efektně sjednocuje zastoupené odstíny, a tím příjemně „rozrušuje“ jednobarevně laděné větší celky domácnosti. Ostrůvek zvýrazňuje textura leštěného kvarcitu.

Fotogalerie obsahuje i původní vzhled bytu!

Jídelní část prezentuje kulatý jídelní stůl většího průměru ve stejně matném dezénu jako kuchyňská linka s místem pro čtyři a více židlí. „V nice v obývacím pokoji se důmyslně ukrývá i bar a elegantně za perforovanou částí i klimatizace,“ dále upřesňuje autor.

Byt Bratislava15

Lososová barva se opakuje i v koupelně. Zdroj: Pavel Kudiváni

Další zařízení představuje šedá rohová vícemístná sedačka umístěná volně v prostoru. Vnější hrana sedačky na centimetr přesně navazuje na linii stěny, která sem vede z předsíně.

Zónu završuje nízká podélná černá skříňka s dotykovým otevíráním a měkký koberec. Ozvláštněním je konferenční stolek ve tvaru válce losově růžové barvy. Tento odstín se opakuje v podobě skříňky pod umyvadlem v koupelně.

Přečtěte si také:
Od šlechtického paláce k futuristickému bytu. Úmyslně nedokončená proměna s mozaikou v hlavní roli

Byt plný harmonie

Harmonický dotyk interiéru dotváří celoplošná dřevěná podlaha z běleného dubu. „Černý gres na stěnách v koupelně a na toaletě nechává vyznít kresbu šedého gresu na podlaze,“ podává vysvětlení architekt.

Byt Bratislava13

V ložnici dominuje šedá manželská postel s čelem. Zdroj: Pavel Kudiváni

Klidně, harmonicky a organizovaně působí i ložnice laděná do šedé. Prim v ní hraje manželská postel s čalouněným čelem. Neprůhledný, nařasený, textilní – představuje kromě své hlavní funkce nenápadný dekorační prvek a místo prakticky zútulňuje.

Obnovený desetiletý byt v Bratislavě

autor: Ing. arch. Eugen Kullman
lokalita: městská část Ružinov, Bratislava
plocha: 90 m2
projekt: 2022
realizace: květen 2022 – leden 2023

Fotogalerie

Text: Katarína Mácová
Foto: Pavel Kudiváni

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: Bratislava nadčasový interiér
Sdílejte článek

Diskuze