Zdroj: Miro Pochyba

Architekt si vytvořil dům plný soukromí. Rodiče mají vlastní koupelnu i protihlukové cihly

23. 11. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Rezavá brána málo frekventované bratislavské ulice ukrývá úplně jiný svět. Nevelký pozemek byl kdysi zahradou patřící k sousednímu domu. Dnes je mikrosvětem rodinky architekta Matúše Gondeka. Od ulice nenápadná stavba ukrytá za kortenovou bránou (cíleně rezavějící plech) se otevírá do soukromí pozemku ze dvou stran.

Architekti nazývají stavbu jako dům 2 v 1, protože je složený ze dvou hmot uložených do tvaru písmena L. Díky nim působí jemněji, opticky pestřeji a zároveň vznikly tři venkovní zóny s různými funkcemi. Novostavbu od sousedních domů dělí stejné rozestupy.

Dům Vajnory2

Dům ve Vajnorech je dílem Matúše Gondeka a Branislava Hantabala z architektonického ateliéru PLAYARCHITECTS. Zdroj: Miro Pochyba

Potřeba soukromí

„Při osazování domu v rámci pozemku jsem uvažoval nad vícero možnostmi. Jako základní kritérium jsem stanovil dostatečnou míru soukromí při zachování co největší zahrady. Nejdříve mi z těchto faktů vyšlo řešení postavit dům jako hradbu mezi ulicí a zbylým pozemkem. Velmi brzy jsem si však uvědomil potřebu různých úrovní soukromí, a tak vznikl dům, jehož první podlaží je plynulou součástí okolního pozemku a dělí ho na tři části,“ začíná debatu Matúš Gondek.

Přečtěte si také:
Atypický rodinný dům v Chlumci nad Cidlinou se inspiroval nedalekým zámkem a připomíná královskou korunu i rozkvetlý květ

Tři zóny venku

Exteriér stavby začíná vjezdem – vstupním dvorem, který zleva uzavírají skladové prostory. Za domem je dřevěná terasa s vzrostlou jabloní a hruškou. Navazuje na ložnici rodičů a slouží k jejich odpočinku. Největší a zároveň nejpříjemnější exteriérová část se rozvíjí od hlavní brány a společenské hmoty domu.

Dům Vajnory3

Na denní zónu navazuje betonová terasa s bazénkem a zahradou. Zdroj: Miro Pochyba

Domácí tu mají pohodlné místo s vlastním mikroklimatem – okrasnou zahrádku s obrovským fíkusem a betonovou terasu s venkovní kuchyňkou, která navazuje na společenskou část interiéru. Do terasy je vsazen mělčí bazének na osvěžení.

Titanzinek versus dřevo

Dvě hmoty domu rozeznáte už na první pohled, mají totiž různé fasády. Společenský domek, který tvoří kuchyně s obývákem s otevřeným krovem a přiznaným betonem, obaluje titanzinek.

Dům Vajnory4

Specialitou ložnice jsou bílé vápenopískové cihly s dutinkami na všechny instalace. Mají výbornou tepelnou kapacitu, akumulační efekt a zároveň fungují protihlukově. Zdroj: Miro Pochyba

Druhá stavba – soukromá – je obložená hranoly ze sibiřského modřínu. Zahrnuje ložnici rodičů, která se zavřením dveří promění na samostatný byt s vlastní koupelnou a šatnou.

Dům Vajnory

Obrazy jsou dílem architektovy manželky. Nevěřili byste, ale mají základ v reálných fotografiích.
Například na obraze v obýváku jsou tři ležící medvědi ze zoologické zahrady. Svá díla zpracovává pomocí projektoru a vlastní fantazie. Zdroj: Miro Pochyba

„Důležité pro nás bylo mít rodičovské soukromí v přízemí, v jedné rovině s venkovním prostorem. Zároveň jsme chtěli, aby měl dům více hmot a nevypadal z ulice masivně,“ vysvětluje Matúš Gondek.

Přečtěte si také:
Ekologická proměna mlýna na Křivoklátsku tají dech. Architekt si ze zbytkového dřeva vyrobil i nábytek

Domek v korunách

„Nad touto zahradně-obytnou platformou se tyčí druhé podlaží pro děti a návštěvy. V mé představě je to domek vystrčený do korun zachovaných zahradních stromů. Z tohoto důvodu jsem okna poschodí orientoval přímo na stromy. Rozdělení domu na ‚domek‘ a ‚stodolu‘, tedy dva menší objekty, má za cíl zmenšit měřítko domu. Taktéž je výrazem členění na denní část umístěnou blíže do ulice a noční část umístěnou v klidu vnitřních zahrad,“ upřesňuje architekt.

Dům Vajnory10

Praktická stěna v koupelně vznikla z perforované překližky, do které můžete umístit kolíky. Zdroj: Miro Pochyba

Technické řešení

Monolitická železobetonová stavba s odvětrávanými fasádami. Součástí všech betonových horizontálních konstrukcí jsou rozvody chlazení, včetně šikmé střechy. Krov nad dětskými pokoji je dřevěná hambálková konstrukce.

Rodinný dům Vajnory Kratiny

Autoři: PLAYARCHITECTS, Matúš Gondek a Branislav Hantabal
Lokalita: Bratislava-Vajnory
Realizace: 2017–2020
Plocha pozemku: 434 m2
Zastavěná plocha: 122 m2
Podlahová plocha: 173 m2
Užitková plocha: 124 m2
Obestavěný objem: 625 m3
Zateplení objektu: minerální vata tloušťky 24 cm na fasádách a 40 cm na střechách, vkládaná do fasádního roštu kombinované konstrukce ocel a dřevo
Izolace střech: střešní PVC folie
Podlahy: přírodní lepené marmoleum
Vytápění a chlazení: tepelné čerpadlo vzduch–voda
Větrání: pomocí rekuperační jednotky

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Miro Pochyba

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: Bratislava rodinny dum
Sdílejte článek

Diskuze