Zdroj: Gajdarik architekti

Majitel chtěl na 45 metrech čtverečních vytvořit dvoupokojový byt. Vzniklo mnohem víc

26. 11. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Nový byt v rezidenčním projektu U Mýta v Bratislavě podstoupil změnu dispozičního řešení ještě před realizací samotné výstavby. Iniciativní přístup čerstvého majitele se vyplatil. Oslovením architektonického studia Gajdarik architekti nejenže lépe zhodnotil rozlohu pětačtyřiceti metrů čtverečních, ale získal i designové zařízení vytvořené na míru.

Obytný soubor devíti domů na Račianské ulici obsahuje více než tři sta bytových jednotek s převážně dvoupokojovými a třípokojovými byty.

Chodba

Velkoformátové zrcadlo opticky zvětšuje vstupní část bytu. Zdroj: Gajdarik architekti

Urbanisticky ho charakterizuje šachovnicové rozmístění a architektonicky nadčasovost a monochromatická plocha fasád s plasticky členěným systémem posuvného stínění. Perforované stínicí panely umožňují obyvatelům objektu regulovat míru osobního komfortu v prostorech lodžií.

Efektivnější zabezpečení soukromí

Úpravy jedenapůlpokojového bytu bylo možné řešit ve fázi projektu formou klientských změn. Majitel požadoval oddělené místnosti, zvětšení kuchyně, jídelní stůl pro čtyři osoby a sprchový kout. Podmínkou bylo též dodržet i rozpočet určený na zařízení bytu.

Přečtěte si také:
Proměna desetiletého bytu: Z klasiky se stalo nadčasové bydlení s ukrytým barem

Do bytu se vstupuje předsíní s velkoformátovým zrcadlem, které vyvolává dojem opticky většího prostoru. Po levé straně se nachází samostatný menší úložný prostor.

Sedačka a jídelní stůl

Viditelnou změnou prošla společenská zóna bytu přístupná z úzké chodby přes otevřený dveřní otvor. Zdroj: Gajdarik architekti

Dále následuje koupelna, v níž sprchový kout nahradil vanu, aby vzniklo vedle něj místo pro pračku. Dveře do koupelny se otevírají směrem dovnitř a nebrání plynulému pohybu po bytě.

Výraznější změna dispozice se dotkla průchozí ložnice, respektive ložnicového koutu. Architekt ji uzavřel stěnami z obou stran. Potencionální dveře nahradil dřevěným posuvným panelem kvůli úspoře prostorových kapacit.

Přečtěte si také:
Malý byt s velkým potenciálem: Přetvoření prostoru bez stavebního zásahu a s pevným rozpočtem

Byt má interiér ponořený většinou do bílé

V ložnici navržené v bílé barvě se nachází manželská postel se skříňovým úložným systémem po celé délce stěny, která sousedí s koupelnou, a otevřený policový díl s knihami naproti lůžku. Závěsné centrálně umístěné svítidlo svou podobou „bambule“ zjemňuje a celkově zpříjemňuje výraz místnosti.

Ložnice

Výraznější změna dispozice se dotkla průchozí ložnice, respektive spacího koutu. Zdroj: Gajdarik architekti

Viditelnou změnou prošla společenská zóna bytu přístupná z úzké chodby otevřeným dveřním otvorem. Předtím průchozí prostor dostal své vymezení a získal na atraktivnosti. Obývací pokoj tvoří světlá minimalistická vícemístná sedačka a jednoduchá nízká, dlouhá skříňka pod LCD televizí v nadčasové kvalitě.

Ideální zařízení znásobuje pohodlí

Koberec spolu s poloprůsvitným závěsem v tónu zařízení místnosti podtrhuje uvolněnou atmosféru. Výborné světelné podmínky zabezpečuje lodžie s přístupem současně z obývacího pokoje a ložnice. Stropní svítidlo je záměrně méně výrazné, ale svou funkci splňuje naplno.

Lodžie

Lodžie s přístupem z obývacího pokoje a ložnice pomáha zaplnit byt denním světlem. Zdroj: Gajdarik architekti

Malý kulatý konferenční stolek v tmavém odstínu vytváří přechod do části s kuchyní. Kuchyňská linka a jídelní stůl se čtyřmi židlemi shodně v černém nápaditém designu umocňují dojem z promyšleně řešeného konceptu interiéru.

Pohled na lodžii

Stav před zařízením bytu. Zdroj: Gajdarik architekti

Při výběru závěsného svítidla nad stolem padla volba na velkorozměrný šedý kus se strukturou inspirovanou mušlí. Svítidlo vizuálně vhodně vyvažuje objem kuchyňské linky v poměru k zóně s jídelním stolem.

Černá linka s černou skleněnou zástěnou

Zajímavostí je i volba černého skla použitého na zástěnu, které opticky zvětšuje a vkusně zrcadlí prostor. Kuchyňská linka sahá až po strop a poskytuje dostatek úložných možností. Zvětšení kuchyně významně přispělo k pohodlnému provozu bytu.

Kuchyňská linka

Kuchyňská linka sahá až po strop a poskytuje dostatek úložných možností. Zdroj: Gajdarik architekti

Téměř všechny prvky v bytě byly řešeny na míru kvůli maximálnímu využití prostoru. V bytě vyniká kresba dřevěné podlahy a barevné akcenty menších i větších obrazů na stěnách.

Byt U Mýta

autor: Ing. arch. Peter Gajdarik, Gajdarik architekti
lokalita: Bratislava
užitná plocha: 45 m2
realizace: 2017

Fotogalerie

Text: Katarína Mácová
Foto: Gajdarik architekti

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: Bratislava maly byt
Sdílejte článek

Diskuze