Zdroj: Atelier Vincent Hecht

Úplně celý ze dřeva: Dům zpochybňuje mnohé vlastnosti připisované dřevu

21. 12. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Před pár týdny postavili ve Francii stoprocentně dřevěný dům. Ze dřeva tu je prakticky vše. Stavba zpochybňuje mnohé vlastnosti, které byly dřevu připisovány. Například chybějící flexibilita, slabá odolnost vůči vodě a povětrnostním vlivům, neustálá potřeba ošetřování a ukazuje nové experimentální možnosti individuálního bydlení.

Cílem autorů této experimentální stavby je upravit tradiční principy individuálního bydlení. „Budova je prototypem obydlí, které vyplynulo ze zkoumání, experimentů a objevů zjištěných v průběhu času. Neustále se vyvíjí. Prototyp stoprocentně dřevěného domu je součástí naučné promenády v parku zámku Bourdaisière.

Přečtěte si také:
Dřevěný dům, který je z každé strany jiný, si vyrábí energii sám

Při přípravě návrhu jsme hledali prostorové kvality, které změní všeobecnou představu o obytném prostoru, a zkoumali jsme dřevěné konstrukční systémy.“  Samotná stavba a její vývoj do aktuální podoby trval tři roky a není pochyb o tom, že se bude podle potřeb a okolností i nadále vyvíjet.

Jeden prostor členěný výškovými rozdíly

Dřevěný dům

Zajímavá stavba vyrostla přímo v lese. Zdroj: Atelier Vincent Hecht

Celá dispozice netradičního domu se spirálovitě otáčí kolem centrálního jádra. Vytváří velkorysý a nepřetržitý objem. Díky výškovým změnám v interiéru jsou jednoduše rozčleněny jednotlivé funkce. Pokoj na vyšší úrovni, který má největší soukromí, slouží jako ložnice. Pod ním vznikla krytá terasa. Níže najdete obývací pokoj, nejníže kuchyň.

V obývacím pokoji můžete posedět na okně – též úplně jiném než ta, na která jsme zvyklí (je horizontální a táhne se celou stavbou). V kuchyni máte zase výhled z okna ve stoje. Z ložnice můžete vyjít po schodech ještě výše – na nejvyšší úrovni je vyhlídka.

Výhled z drevostavby

Krytá terasa vznikla pod ložnicí, která je v nejvyšší úrovni. Zdroj: Atelier Vincent Hecht

Pohled zvrchu

Pohled svrchu. Zdroj: Atelier Vincent Hecht

Odpověď na výzvu z roku 2017

Stoprocentně dřevěný dům spojuje tradiční technická řešení ze začátků výstavby s dnešním technologicky vyspělým průmyslem. Autoři dřevěné stavby tvrdí, že tímto způsobem se snaží opět propojit obyvatele s prostředím, ve kterém žijí.

Přečtěte si také:
Terasovitá dřevostavba v strmém svahu s ekologickou zahradou

Projekt nevznikl samoúčelně, je odpovědí na výzvu, kterou inicioval francouzský zámek Bourdaisière jako součást druhého ročníku Festivalu lesů a dřeva v roce 2017. Co bylo cílem této výzvy? Vytvořit dům pro dvě osoby o rozloze přibližně 55 m², který bude mít přízemí a první podlaží. Podstatou bylo použít jen a jen dřevo.

Akácie, kaštan i kulatina

Atypická chatka stojí na konstrukci z odolného dřeva akácie, nad zemí využívá kaštanové kmeny přímo z okolního parku. Fasáda je bez úprav, dřevo se přizpůsobí prostředí, v interiéru má své místo i surová kulatina. Celá konstrukce byla předem vymodelována, potom byly vytvořeny přesné plány a materiál na stavbu byl nařezán digitálně. I když plány a projektování trvaly dlouho, stavba byla nakonec na místě smontována velmi rychle. Použité techniky a řešení jsou výjimečnou kombinací archaických a špičkových řešení.

Interiéér

Níže najdete obývací pokoj. Zdroj: Atelier Vincent Hecht

Obývací pokoj

Dřevěný nábytek vládne v celém prostoru. Zdroj: Atelier Vincent Hecht

100% Wooden House

architektonický ateliér: LOCAL (Matthieu Boustany, Benoit Desfonds) a Peeraya Suphasidh Studio

instagram : local_eu
lokalita: Montlouis-sur-Loire, Francie
realizace: 2017 až 2020
plocha: 55

Sabína Zavarská
foto: Atelier Vincent Hecht

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevěné domy Ekologické domy ekologické domy rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze