Dřevěný dům, který je z každé strany jiný, si vyrábí energii sám

11. 09. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Holandští architekti vytvořili hotový diamant ze dřeva. Dunový dům, jak ho nazvali, stojí na severním pobřeží ostrova Terschelling. Tyčí se nad dunami kolem a nabízí krásný výhled na Severní moře.

Cesta k finální podobě domu nebyla jednoduchá, konečně proto je taky tak atypický. Architekt Carlos Moreira bral v prvé řadě v úvahu okolní životní prostředí: moře, sluneční záření, proudění vzduchu.

Stavba má speciální design, který z těchto faktorů vyplynul, ale to není všechno. Tvůrci projektu s velkou důsledností vybírali každý materiál – ty finální uspěly až po důsledném přezkoumání textur a barev. Zvítězily ty, které byly nejblíže okolní přírodě.

drevostavba

foto Filip Dujardin

Každá strana je jiná, interiér má podobu spirály

Výsledkem přizpůsobení se prostředí je stavba, která je z každé strany jiná. Je plně integrovaná do krajiny, zároveň však vytváří silné, ale citlivé propojení mezi interiérem a okolím.

Velmi zajímavé jsou prvky připomínající procházku po dunách, které najdete uvnitř. Základním je spirálovitá „promenádní architektura“ – schodiště se točí kolem jádra jako souvislá cesta z platformy na platformu. Každá je přitom o pár kroků výše. Díky tomu vznikají velmi zajímavé prostorové a vizuální vztahy mezi jednotlivými místnostmi.

drevostavba

foto Filip Dujardin

Funkčnost na prvním místě

Každý otvor v domě byl tvarován, dimenzován a umístěn specifickým způsobem – vždy v souvislosti s konkrétní funkcí prostoru. Nic z toho by nebylo možné bez důsledného dialogu hlavního architekta s klientem a jejich vzájemného porozumění. Projekt tak splnil všechna přání i očekávání majitele a znamenal i krok dopředu v kariéře architektonického studia.

drevostavba

foto Filip Dujardin

Respekt k životnímu prostředí

Promítl se nejen ve výběru tvaru a materiálů, ale i ve volbě stavební metody. „Použili jsme modulární prefabrikované dřevěné panely, které byly předtím navrženy pomocí softwaru BIM. Výrazně zkrátily dobu výstavby,“ vysvětluje Carlos Moreira.

drevostavba

foto Filip Dujardin

Intenzivní využití dřeva a implementace pasivních metod k zabránění nežádoucím tepelným ziskům i ztrátám stále není všechno. Dunový dům je schopen vyrobit si energii sám, prostřednictvím solárních panelů. Najdete v něm též krb na biomasu. Díky promyšleným řešením je stavba ekologická a nezatěžuje životní prostředí.

drevostavba

foto Filip Dujardin

Dune House

architektonický ateliér: Marc Koehler Architects

hlavní architekt: Carlos Moreira

lokalita: Holandsko

plocha: 180 m2

realizace: 2015

Sabína Zavarská
foto: Filip Dujardin

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevěné domy
Sdílejte článek

Diskuze