Dřevěný dům, který je z každé strany jiný, si vyrábí energii sám

Holandští architekti vytvořili hotový diamant ze dřeva. Dunový dům, jak ho nazvali, stojí na severním pobřeží ostrova Terschelling. Tyčí se nad dunami kolem a nabízí krásný výhled na Severní moře.
Reklama

Cesta k finální podobě domu nebyla jednoduchá, konečně proto je taky tak atypický. Architekt Carlos Moreira bral v prvé řadě v úvahu okolní životní prostředí: moře, sluneční záření, proudění vzduchu.

Stavba má speciální design, který z těchto faktorů vyplynul, ale to není všechno. Tvůrci projektu s velkou důsledností vybírali každý materiál – ty finální uspěly až po důsledném přezkoumání textur a barev. Zvítězily ty, které byly nejblíže okolní přírodě.

drevostavba

foto Filip Dujardin

Každá strana je jiná, interiér má podobu spirály

Výsledkem přizpůsobení se prostředí je stavba, která je z každé strany jiná. Je plně integrovaná do krajiny, zároveň však vytváří silné, ale citlivé propojení mezi interiérem a okolím.

Velmi zajímavé jsou prvky připomínající procházku po dunách, které najdete uvnitř. Základním je spirálovitá „promenádní architektura“ – schodiště se točí kolem jádra jako souvislá cesta z platformy na platformu. Každá je přitom o pár kroků výše. Díky tomu vznikají velmi zajímavé prostorové a vizuální vztahy mezi jednotlivými místnostmi.

drevostavba

foto Filip Dujardin

Funkčnost na prvním místě

Každý otvor v domě byl tvarován, dimenzován a umístěn specifickým způsobem – vždy v souvislosti s konkrétní funkcí prostoru. Nic z toho by nebylo možné bez důsledného dialogu hlavního architekta s klientem a jejich vzájemného porozumění. Projekt tak splnil všechna přání i očekávání majitele a znamenal i krok dopředu v kariéře architektonického studia.

drevostavba

foto Filip Dujardin

Respekt k životnímu prostředí

Promítl se nejen ve výběru tvaru a materiálů, ale i ve volbě stavební metody. „Použili jsme modulární prefabrikované dřevěné panely, které byly předtím navrženy pomocí softwaru BIM. Výrazně zkrátily dobu výstavby,“ vysvětluje Carlos Moreira.

drevostavba

foto Filip Dujardin

Intenzivní využití dřeva a implementace pasivních metod k zabránění nežádoucím tepelným ziskům i ztrátám stále není všechno. Dunový dům je schopen vyrobit si energii sám, prostřednictvím solárních panelů. Najdete v něm též krb na biomasu. Díky promyšleným řešením je stavba ekologická a nezatěžuje životní prostředí.

drevostavba

foto Filip Dujardin

Dune House

architektonický ateliér: Marc Koehler Architects

hlavní architekt: Carlos Moreira

lokalita: Holandsko

plocha: 180 m2

realizace: 2015

Sabína Zavarská
foto: Filip Dujardin

Reklama

Komentovat