sokl na domě

Pozemek by měla ze dvou stran lemovat jednoduchá hladká zeď. „Původně jsme s plotem nepočítali, jelikož za domem byl lesík, ale v rámci přípravy sítí a parcel na další výstavbu všechny stromy vykáceli,“ objasňuje majitel. „Se sousedem máme velmi dobré vztahy, takže tu postačí na oddělení výškový rozdíl a túje.“ Poschodí obložili tmavým kamenem.
Návštěvy domů

Jednoduchý a praktický dům vyřešil jejich otázku bydlení

On i ona byli „bytové děti“. „Dům vlastně nebyl nějaký náš dávný sen,“ vede nás mladý muž po krátkém, dokonale vydlážděném chodníku ke vstupním dveřím. „Přišlo to tak jaksi samo – oběma se nám dařilo v podnikání, tak jsme se rozhodli investovat do vlastního domu, když na to byla možnost. Navíc, mám stavební firmu, takže by to bylo zvláštní stavět jen pro jiné,“ směje se.

Dům pro syna. Příběh realizace tohoto domu je dojemný i zábavný, ale hlavně s dobrým koncem. Postavil ho totiž otec majitele. Byl to jeho sen. Přivedl s sebou i partu kamarádů – starších pánů – a dva roky strávil stavbou domu pro syna. „Toto stavěla partička modelářů – doslova si vyhráli s každým detailem,“ směje se architekt Oskar Mészár, spoluautor projektu. „Všichni sice měli se stavěním nějaké zkušenosti, ale nebyli to profesionálové. A možná i díky tomu přesně dodržovali technologické postupy a byli velmi pedantní.“ Majitel domu tak má jistotu, že vše je zde provedeno se stoprocentní kvalitou. FOTO DANO VESELSKÝ
Stavební materiály

Stavba domu – svépomocí, či na klíč?

Zvažujete, zda svěřit hrubou stavbu vašeho domu firmě, nebo si troufáte pustit se do ní svépomocí? Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody obou možností, případně zvažte jejich kombinaci.

FOTO Kamil Saliba
Návštěvy domů

Moderní novostavba v malebné obci Březiny okolí nastavuje dvě tváře

V malebné obci Březiny, ležící v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, vyrostla moderní novostavba, která svému okolí nastavuje hned dvě tváře. Ta první, v podobě dvou téměř identických objektů, působí v okolní zalesněné krajině zcela přirozeně, ta druhá, s dominantní dřevěnou terasou, dodává místu i celému objektu zpestření.

Polohu na poměrně strmém jižním svahu na okraji vesnice si domácí chválí: „Je to poslední dům, nad kterým už se určitě nebude stavět. Je tu ticho, dobří sousedé... Přesně takový klid jsme hledali.“ FOTO DANO VESELSKÝ
Návštěvy domů

Dům, který si rozumí s krajinou

Pozemek měl svá pozitiva i negativa – tak už to v životě chodí. Architektovi se však podařilo postavit dům tak, abyste kolem sebe vnímali jen samé úžasné přednosti.

V kontaktu se zahradou. Stavba přirozeně respektuje danosti pozemku i přednosti bydlení v rodinném domě – výhodná orientace na světové strany umožnila umístit všechny obytné místnosti podél jižní fasády, s okny obrácenými do zahrady.
Dřevostavby

Úsporná dřevostavba zařízená účelně, pohodlně a s ohledem na bezpečí dětí

Bydlení na jedné úrovni, bez schodů a dispozičních komplikací, je sympatické nejednomu našinci. Tato pravidla respektuje i jednoduchý přízemní dům s pokoji uloženými vedle fasády obrácené do zahrady jako korálky na niti.

Nezařazené

Jedna barva téměř na vše AQUAREX V2115

Ta nejlevnější renovace, k níž nepotřebujete žádné řemeslnické zručnosti.

Stříhejte, prodlužujte, zdůrazňujte. Nové světelné pásky Philips Hue Lightsrip Plus vytvoří svět plný barev, ale nejsou jen dekorativní − poslouží stejně dobře jako funkční osvětlení. Navíc jsou součástí chytrého ekosystému bezdrátového osvětlení Philips Hue. FOTO PHILIPS
Styl

4+1 největších trendů v osvětlení

Nový typ světelného zdroje si zcela podmanil výrobce osvětlení. Ve více či méně kvalitních a sofistikovaných podobách ho najdeme snad u všech typů svítidel. LED zdroje už dnes neznamenají nevýrazné, modrošedé světlo – nabízejí nejrůznější odstíny a dokonce umí měnit barvy podle vašich preferencí nebo denní doby.

Srubová stodola je přistavěná kolmo na kamennou maštal − tak, že spolu vytvářejí malý dvůr. Dřevěná dostavba s kamennou podnoží sloužila kdysi na skladování sena a sušení plodů.
Návštěvy domů

Unikátní proměna 200-leté kamenné stáje

Místo vyzařující archaickou sílu, starousedlíci vždy ochotní pomoci a úcta k dědictví předků – na těchto třech pilířích postavili svůj projekt architekti, kteří změnili starou maštal v odlehlém údolí kantonu Tessin na působivé letní obydlí.

Design interiérů

7 ideálních materiálů do dětského pokoje

Pro děti chtějí rodiče zpravidla jen to nejlepší. Proto byste při výběru materiálů do jejich pokojíčku neměli dělat příliš velké kompromisy. Je pravdou, že dětské pokoje procházejí proměnou častěji než ty „dospělácké“, takže je logické, že nechcete za vybavení příliš utrácet. Pokud však zvolíte neutrální základ, který dítě provede od prvních krůčků až na vysokou, můžete si dovolit připlatit za kvalitu.