Jak si vybrat živý vánoční stromek a jak se o něj starat, aby vydržel co nejdéle?
Navzdory obrovskému množství umělých stromků v různých stylech, které dnes na trhu jsou, mnoho rodin stále dává přednost živému vánočnímu stromku. Má nezapomenutelnou vůni a vytvoří kouzlo Vánoc, jaké si pamatujeme z dětských časů. Víte, jak si vybrat stromek a jak se o něj starat, aby vydržel až do 6. ledna?
Jedlička, smrk, či borovice?
Velmi populárním vánočním stromkem je jedle. Má plný tvar, lesklou zelenou barvu. Je ideální volbou, pokud chcete svůj stromek postavit dříve před Štědrým dnem. Nemusíte se obávat, že týden po ozdobení bude vypadat špatně. Jednou z nejkrásnějších a nejvzácnějších odrůd je jedle vznešená (Noble Fir). Je to mohutný strom s jehličkami s modrým nádechem a pravidelně nahusto rozmístěnými větvičkami.
Stále oblíbenou odrůdou je smrk, protože vydává klasickou čerstvou vánoční vůni. Má též krásný pyramidový tvar. Problémem je, že tento stromek dlouho v interiérech nevydrží, začne mu opadávat jehličí. Stále je však dobrou volbou v případě, že ho plánujete umístit do chladnějších místností, do předzahrádky nebo do interiéru na kratší dobu – pokud ho postavíte den před Štědrým dnem, určitě vám vydrží celé svátky, důležité je, aby nebyl u tepelného zdroje a abyste ho koupili čerstvý.
Nesnášíte-li opadající jehličnany, zvolte si borovici. Oceníte její huňatý vzhled, dlouhé jehličí a větve směřující nahoru. Samozřejmě i její vůni. Negativem je, že její jehličí je dost ostré, proto se hůře zdobí.
Jaký stromek si vybrat?
Bez ohledu na druh, kterému dáte přednost, důsledně prohlédněte celý stromek. Nejdůležitější je, aby neměl žádnou suchou, hnědou jehličku, jehličí by mělo být svěže zelené, lesklé a zdravé. Můžete provést test, že rukama přejdete po pár větvičkách – když z nich žádné jehličí neopadá, máte ten správný strom.
Na toto při výběru stromku nezapomeňte
* Před odchodem z domu stanovte výšku, jakou by měl váš vánoční stromek mít.
* Velmi důležitá není jen výška, ale i šířka stromu, která se u jednotlivých odrůd dost liší.
* Nikdy nekupujte stromek, který je už předem zabalený v síti! Nevíte, co vás po jejím rozbalení čeká.
Aby vydržel co nejdéle
Po koupi stromku a převezení do domácnosti odstraňte síťovinu, aby se větvičky mohly uložit do přirozené polohy. Kmen zřežte asi 2,5 centimetru, aby se stromku otevřely póry. Vložte ho do kbelíku s vodou a nechejte venku na chráněném stinném místě. Před přenesením do interiéru větvičky jemně otřeste, abyste se zbavili případných opadajících jehliček. Uvnitř umístěte strom do nádoby, do které můžete přidávat vodu – budete překvapení, kolik stromek vypije! Raději kupte větší stojan, než byste měli z kmene osekávat. To může způsobit rychlejší vysychání stromu. Pravidelně kontrolujte, zda má stromek vodu a nenechávejte příliš dlouho rozsvícené žárovky. Lehce způsobí vyschnutí jehličí.
Náš tip: kontejnerový stromek
Chcete-li mít jistotu, že váš stromek vydrží celé svátky, zvolte si kontejnerový. Do období Vánoc ho můžete mít na balkóně nebo v zahrádce, uvnitř by určitě neměl být u topení. Všímejte si zeminy, je-li suchá, zalijte ho. Jestli ho včas po svátcích zasadíte a nebude-li mít příliš narušenu kořenovou soustavu, může vám z něj vyrůst v zahradě krásný strom. Je to sice zřídkavé, protože tyto stromy nejsou určeny pro výsadbu, ale mnoha lidem se to už podařilo.
Sabína Zavarská
Foto Istock
Loni jsem stromek zafixovala do lepidla na obklady, které mi zbylo. Nebudete věřit, ale zelený byl do května ( už venku na zahradě) a opadávat začal někdy v červnu. 🙂