Japonská hračka jako inspirace pro vznik inovativního příboru

Japonská hračka jako inspirace pro vznik inovativního příboru

29. 08. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Příbor jako hlavolam od návrhářů ze studia ding3000 byl vyroben z Ultramidu od společnosti BASF Společnost BASF vystavovala na Mezinárodním veletrhu kaučuku a plastů K 2010 plastový příbor JOIN, který je vyrobený ze speciálního polyamidu Ultramid®A3EG6 FC a je také schválen pro kontakt s potravinami.

Tento vysoce kvalitní plastový příbor s inovativním designem je výsledkem práce tří spolumajitelů návrhového studia ding3000 v Hanoveru. Nejedná se o pouhý jídelní příbor, nýbrž uživatelům poslouží jako hlavolam, téma pro diskusi anebo stolní dekorace. Tým z designfabrik™ společnosti BASF přispěl k jeho vývoji a návrhu. Příbor vyrobil Konstantin Slawinski http://www.konstantinslawinski.com), jehož společnost je již několik let známá svými neobvyklými výrobky pro domácnosti s neotřelým designem.
Zdrojem inspirace byl japonský hlavolam
Návrháři Carsten Schelling, Sven Rudolph a Ralph Webermann, kteří se zaměřují na navrhování nábytku a domácích potřeb už od roku 2005, se inspirovali japonskou hračkou. Hračka je tvořená třemi malými tyčinkami, které se na pohled zdají být spojeny neoddělitelným čtvercovým uzlem. Spojená příborová sada, skládající se z vidličky, nože a lžíce, je v nabídce Konstantina Slawinského od letošního srpna a je koncipována na stejném principu: všechny tři kusy příboru mají uprostřed otvor, který jim umožňuje, aby se spojili a utvořili malé, nicméně stabilní a volně stojící těleso, které prověří zručnost každé osoby předtím, než bude moci použít příbor k jídlu.
Odborná znalost plastů od designfabrik
Odborníci z designfabrik™ společnosti BASF spolupracovali se studiem ding3000 při výběru vhodného plastu a realizaci produktového konceptu. Nedostatky upravili provedením rozsáhlých testů a přizpůsobením designu na virtuálním prototypu za pomoci simulačního nástroje ULTRASIM™. Společně se svými projektovými partnery také pomohli vybrat Ultramid® A3EG6 FC, speciální polyamid vyztužený skelnými vlákny, jako vhodný materiál pro výrobu. Nejenom je tento polyamid povolen pro kontakt s potravinami (označení FC znamená „food contact“), ale je rovněž dostatečně tvrdý, tepelně odolný, bezpečný pro myčku a snadno barvitelný. Tyto vlastnosti předurčují Ultramid za ideální materiál pro výrobu tohoto příboru, obzvlášť když se vezmou do úvahy neobvyklé požadavky, které vznikají pro využití technických plastů. Vzhledem k odolnosti materiálu bylo rovněž možné začlenit do designu velmi jemné prvky, čímž se tento příbor rozlišuje od běžných plastických příborů. Tepelná odolnost materiálu také umožňuje krájení horkých pokrmů. Působivá a jemně zoubkovaná hrana nože, kterou vyvinul tým studia ding3000, pomůže zachovat ostří nože. Nejen plasty, ale i přísady a barviva musí být patřičně schváleny pro kontakt s potravinami. Pro řešení této problematiky použila společnost BASF svoji divizi BASF Color Solutions v Kolíně nad Rýnem.
Poradenské služby, které nabízí designfabrik, jsou k dispozici jak pro návrháře na volné noze, tak i pro firemní návrháře hledající pomoc při práci s materiály společnosti BASF. Dva průmysloví návrháři a řada odborníků společnosti BASF mohou poskytnout podporu a vyřešit otázky týkající se správného návrhu plastů, vhodných metod zpracování, povrchů a barev, ale také v řešení problematiky tvaru a funkčnosti.
www.basf.cz

Kategorie: Dekor
Tagy: dekorace design stolovani
Sdílejte článek

Diskuze