Zdroj: Hornbach

Přivolejte si jaro do svých domovů pomocí fototapet

02. 03. 2021 Sdílet

Mrazivé a pochmurné zimní dny brzy vystřídá slunce a rozkvetlá příroda. Dřív, než se tak stane, vneste už teď do svých domovů pozitivní energii, kterou jaro přináší a nechte ji trvale působit po celý rok.

Fototapeta

Za fototapety na zeď mohou být považovány velkoplošné obrazové tapety, které v sobě zahrnují určitý motiv či design. „Fototapety jsou stále populárnějším způsobem pro zvelebení zdí interiéru i díky svým rozmanitým barvám a živým vzorům,“ říká Tadeáš Tenkl, odborník z oddělení tapet a dekorací v projektových marketech Hornbach.

Rozkvetlé květiny, zářící slunce, probouzející se příroda, obrostlé stromy, zelenající se tráva a mnoho dalších motivů lze snadno pomocí fototapet aplikovat do vašeho interiéru a navodit tak příjemné pocity i atmosféru každý den po celý rok. „Fototapety se navíc dají využít i k optickému zvětšení bytu, kde vytvoří dojem opravdového pohledu do vybraného prostředí,“ doplňuje Tadeáš Tenkl.

Fototapeta strom na louce

Zdroj: Hornbach

Typy fototapet a jejich lepení

Na trhu jsou dva druhy fototapet – papírové a vliesové. Pro oba druhy fototapet je při lepení nutné zajistit pokojovou teplotu kolem 20 stupňů Celsia a vyhnout se průvanu. Pro vyrovnání tapety je dobré jí několik dní před lepením rozbalit. Standardně bývá u fototapet přibalené rovněž i speciální lepidlo. „Ve dvou se to lépe táhne a platí to i v tomto případě. Váš parťák nebude jen podavač nářadí a takzvaná psychická podpora, ale především nepostradatelná součást při instalaci tapety, na kterou jeden pár rukou jednoduše nestačí. 

Mimo fototapety a krycí folie na zem bude potřeba kbelík, pravítko, zalamovací nůž, vodováha, tlakový válec, štětec a stěrka na přebytečné lepidlo. Fototapetu lze snadno instalovat v pár krocích, které vás zaručeně dovedou ke kýženému výsledku,“ upřesňuje odborník Tadeáš Tenkl.

Fototapeta bříza les

Zdroj: Hornbach

Postup lepení fototapety

Fototapeta je relativně tenký papír, proto by byly všechny nerovnosti zdi vidět. „Vytmelte trhliny, dírky, a pokud nemáte omyvatelný nátěr, zeď napenetrujte. Pokud je původní nátěr zdi tmavší než fototapeta, je nutné zeď přemalovat nebo vytapetovat na světlejší odstín.
Fototapetu si na podlaze zkontrolujte a sestavte. Nakreslete si na zeď tenkou tužkou vodítka. První část fototapety lepte od středu a začněte vždy spodní řadou. Jednotlivé části fototapet lepte tak, aby se překrývaly shora, jako střešní tašky, spoje pak nepůjdou vidět. Vždy natírejte jen jeden kus fototapety, jedno místo zdi, jinak vám lepidlo zaschne a fototapeta se začne trhat.

Lepení tapet

Zdroj: Hornbach

Tlakovým válcem přitiskněte fototapetu ke zdi od středu k okrajům a pečlivě se zbavte vzduchových bublin. Krajní fototapetu nalepte na zeď celou, přímo na zdi přitlačte pravítkem na hranu zdi a seřízněte zalamovacím nožem, vyhnete se tak nepřesnostem například u nepravidelných zdí. Gumovou stěrkou vyhlaďte spoje fototapety a vytlačte přebytečné lepidlo. Pokud se vám oddělí rohy fototapety, vložili jste tam málo lepidla. Jednoduše zvedněte roh fototapety, přidejte lepidlo a opět uhlaďte,“ radí Tadeáš Tenkl z Hornbachu.

Fototapeta orchideje

Zdroj: Hornbach

Pozor si dejte na rozdíl mezi lepením papírových a vliesových fototapet. U papírové fototapety se natírá lepidlem nejen zeď, ale také tapeta. Lepidlo se nechá působit a po změknutí tapety se při lepení jednotlivé díly překrývají, zhruba 2-3 mm. U vliesových tapet jsou spoje těsně vedle sebe.

Fototapeta bílé tulipány

Zdroj: Hornbach

U tmavých odstínů fototapet se spoje podmalují v barvě tapety. Pokud se nepodaří přesné napojení, nebude chyba tak vidět. V případě, že fototapeta nevystačí na celou zeď, je možné jí domalovat boky. Fantazii se meze nekladou.

Zdroj: PR článek společnosti Hornbach

Kategorie: Dekor Design interiérů
Tagy: fototapety lepeni Od partnerů papírové tapety Tapety s květinovými motivy vliesové tapety
Sdílejte článek