10 možností jak využít zídky

26. 06. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Hledáte způsob, jak netradičně ohraničit záhony, vyřešit terénní nerovnost, dekorovat či rozdělit prostor zahrady? Ideálním řešením jsou zídky, které nabízejí mnoho možností, jak je skombinovat s rostlinami.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

S hmyzím hotelem

Máte-li chuť experimentovat, můžete do zídky zakomponovat dle aktuálních trendů užitečný hmyzí hotel. Toto spojení působí vkusně a esteticky. Na koruně zídky (volně stojící zídky se bez ní neobejdou) se dá vytvořit malá výsadba z drobných nenáročných trvalek sukulentního charakteru. Stačí vytvořit prostor pro umístění trošky substrátu a do něj vysadit například rozchodníky, lomikameny či netřesky. Samotná zídka nemusí být rozlehlá – ideální je výška 1 m a šířka alespoň 40 cm. Kameny u stavby takové zídky je třeba klást postupně a pozorně – pokud by nad sebou ležely dvě spáry, byla by nestabilní a mohla by se zhroutit.

Budování a výsadbu zídek lze realizovat od března do začátku podzimu.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

V oblaku léčivých vůní

Teplé, suché a slunečné stráně mají v oblibě různé bylinky, aromatické rostliny či druhy pocházející ze Středomoří. Přednosti tohoto místa v zahradě lze využít například k vytvoření bylinkových zídek. Dařit se tu bude levanduli, saturejce, tymiánu, majoránce, šalvěji, měsíčku či brutnáku. Bylinky je vhodné vysazovat v dubnu a květnu s kořenovým balem, přičemž ideální je vytvářet menší či větší skupinky z jednoho druhu. Po výsadbě postačí rostliny párkrát zalít, aby dobře zakořenily, a následně už nebudou vyžadovat speciální péči. Příliš dlouhé zídky můžete doplnit schůdky a plošinkami, z nichž bude možné porosty v případě potřeby ošetřit, případně tu můžete odpočívat a vnímat okolní vůně.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Stvořená pro romantiky

Zídky v přírodně koncipované zahradě, jejichž součástí jsou i schody, mohou na jaře rozzářit květinové koberečky. Ty nejkrásněji vytváří romanticky působící nenáročná tařička (Aubrieta deltoidea) s fialovými nebo bílými květinami. Pro svůj růst potřebuje slunce, přičemž jí více vyhovují vyšší polohy. Nutná je i výživná propustná půda a dostatek místa. Tařičku lze do spár v zídkách vysazovat i během kvetení. V takovémto případě je však nutný kořenový bal, který je dobré do spáry pořádně zatlačit. Výhodou je, že po výsadbě rychle zakoření. Po odkvětu můžete trsy této skalničky vybrat, rozdělit a rozsadit na nová místa. Rostlina se dobře rozmnožuje i odřezky. Miluje vyhřáté kameny, ale špatně snáší místa, kde stéká voda.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Opakování přináší harmonii

Jednou z nejvhodnějších trvalek do suchých kamenných zídek je pryšec (Euphorbia myrsinites), který každé jaro překvapuje svým svěžím vzhledem, žlutozelenými soukvětími. Zaujme i svými dlouhými převislými stříbřitými výhonky, jež jsou pěkné i během mrazivých dní – hlavně v době, kdy je ozdobí jinovatka. Rostlinu je možné vysadit na různá místa – přímo do zídky, pod zídku či na její korunu. Často se sama rozmnoží a rozšíří tam, kde jí to nejvíce vyhovuje. Pokud vysázený pryšec v rámci jedné zídky ještě dvakrát zopakujete, docílíte tím příjemnou harmonii. Pryšec se ujme jen tehdy, je-li vysázen s kořenovým balem. Přesazování snáší na rozdíl od jiných skalniček hůře.

Jak vytvořit suchou zídku
Základem zídky jsou kvalitní základy. Nemusejí být betonové, měly by však být dostatečně hluboké (asi 40 cm). Základy se vysypou štěrkem a pískem. Je-li podloží nepropustné, zabudujte do něj i drenážní trubky. První kameny (ty největší) je nutné zapustit asi do poloviny hloubky podloží, umísťují se asi 30 až 40 cm od svahu. Jednotlivé kameny se ukládají ke svahu mírně šikmo (minimální sklon 10 %), čímž se zabrání naklánění zídky. Ještě před začátkem ukládání je dobré natáhnout si jako pomůcku provázek. Když dokončíte jednu řadu kamenů, dosypte mezeru mezi svahem a zídkou štěrkovitou zeminou. Jednotlivé kameny ukládejte tak, aby se vzájemně překrývaly, čímž zabráníte vzniku mezer. Jeden z kamenů orientujte delší stranou i příčně do svahu. Zídku zakončete vrstvou plochých mírně přečnívajících kamenů.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Plná jarní energie

Pozemek na svahu je skvělou příležitostí k vytvoření zídky, která může i nemusí být průchozí. Měla by být složena z jednoho druhu kamene, který se přirozeně nachází v blízkém okolí. Není nutné osazovat ji množstvím různých rostlinných druhů – vhodné jsou skalničky nebo suchomilné rostliny, které není třeba zalévat či jinak ošetřovat. Podle možnosti volte takové, které jsou celoročně zajímavé. Například tařice skalní (Alyssum saxatile) zídku v jarním období na poměrně dlouhou dobu rozzáří množstvím soukvětí a po odkvětu je přitažlivá díky stříbřitému olistění. Nepřekáží jí slunce, teplo ani vítr a v nabídce najdete mnoho zajímavých kultivarů. Efekt znásobíte vysázením několika jedinců.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Mezi dvěma trávníky

Také trávník, který tvoří několik výškových úrovní, lze oddělit zídkami. Použitý kámen by měl podobně jako u všech zídek pocházet z dané lokality. Pohrát si můžete s jeho barevností. Platí, že různobarevnost vyvolává napětí a jedna barva podporuje pocit pohody. Na tmavším kameni, který je ideální do polostinné zahrady, víc vyniknou kvetoucí rostliny (hlavně s růžovými a bílými květy). Tmavší barevnost je typická pro žulu a rulu, téměř černý je čedič nebo břidlice. Kameny s červenými odstíny jsou vhodné především do středomořsky laděné zahrady. Při budování takových zídek je třeba dát pozor na to, aby mezi kameny nevznikly příliš velké spáry. Jejich realizaci je proto lepší svěřit odborníkům.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

S hodinami

Suchou zídku lze využit i k umístění zahradních hodin, které jsou nejen praktické, ale i dekorativní. Dodat sem můžete i osvěžující vodní prvek – umělý pramen nebo vodní přepad. Chybět by neměly ani zajímavé nenáročné rostliny, které by samozřejmě neměly překrýt ciferník hodin. Příjemně působí několik shora volně převislých výhonků břečťanu (Hedera helix), drobné skalničky ve štěrbinách kamenů, případně miniaturní kapraďorosty, ale i trvalky umístěné pod zídkou. Takto doplněné zídky je vhodné situovat co nejblíže k domu a relaxační zóně. Zakomponovat sem lze i větší zkamenělinu, případně horniny netradičního vzhledu.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Dekorovaný plastikou

Trendem poslední doby jsou gabiony, tedy drátěné koše naplněné kameny. Jde o zajímavé řešení především do moderních městských zahrad, případně pro modernější sadařské kompozice ve venkovském prostředí. Ideální je, když jsou gabiony z jednoho druhu kamene a mají přitažlivé pozadí. To může tvořit například porost kvetoucích trvalek, vyšších dřevin nebo trav. Samotné gabiony jsou na výsadbu komplikovanější – vyžaduje to speciální úpravu a doplnění substrátu. Aby nepůsobily příliš fádně a nezajímavě, můžete je doplnit vkusnou moderní plastikou.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

S asijskými prvky

Zídky mohou být i součástí kompozice v asijském stylu. Na koruně zděných zídek, které musejí mít alespoň 80 cm hluboký betonový základ, se pěkně rozrostou japonské javory, pierisy nebo vždyzelené brsleny. Zídka může vytvářet kulisu pro vodní nádrž a ukrývat místo, odkud vytéká voda. Netradiční je vlnitý tvar koruny, na který mohou navazovat vlnité okraje záhonů či klikaté cestičky. U tohoto typu zídek je třeba pečlivě zvážit nejen výběr kamene a jeho barevnost, ale i výběr spárovací hmoty. Ta by měla s kamenem buď úplně ladit, nebo jen mírně kontrastovat. Také zde platí, že kameny musejí být v zídce vždy svázané, což zajistí celistvost a dobrou nosnost.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Ze starých cihel

Suché zídky nacházejí uplatnění hlavně v ekologicky koncipovaných zahradách. Při jejich vytváření lze využít nejen přírodní kámen, ale i staré cihly. Zídka by měla mít stabilní základy, nemusí mít jednotnou výšku a šířku, ačkoliv by neměla být příliš vysoká. Ze starých cihel můžete vytvořit i vyvýšený záhon, na řešení terénních nerovností ale nejsou nejvhodnější. Cihly působí pěkně hlavně ve spojení s kvetoucími trvalkami, lučními rostlinami, okrasnými trávami, kapraděmi či cibulovinami. Při výsadbě cihlových zídek se vyplatí volit rostliny, které se rozšiřují samovýsevem, jakož i druhy, které lákají živočichy, případně mají léčivé účinky. Taková kompozice nejlépe vynikne na venkově.

TEXT a FOTO DANIEL KOŠŤÁL
ZDROJ časopis HOME 5/2015, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Zahrada
Tagy: brslen léčivé bylinky lomikámen návrh zahrady nenáročné trvalky pryšec rady a tipy rozchodník trvalky na slunce Zahradnické potřeby zídka
Sdílejte článek

Diskuze