Deset červnových úkolů do zahrady
Zahradník vám poradí, jak pečovat o rostliny v červnu.
Deset červnových úkolů
Jehličnany
Za přihnojení v tomto období se odvděčí reprezentativnějším vzhledem.
Letničky
Potřebují pravidelnou zálivku a přihnojování.
Cibuloviny
Koncem měsíce vyberte cibule odkvetlých jarních cibulovin z půdy.
Trávníky
Nezapomínejte pravidelně sekat, zavlažovat a myslet na jejich přihnojování.
Pokojové rostliny
Začátkem měsíce je můžete umístit na chráněné místo do polostínu v zahradě.
Plaménky
K opěrám můžete nyní vysazovat v létě kvetoucí plaménky s kořenovým balem. Jejich kořeny musejí být zastíněné nižšími trvalkami.
Vistárie
Nové výhonky odkvetlé vistárie je nyní třeba ořezat na šest pupenů.
Dvouletky
Na připravené záhony si můžeme vysít trvalky a dvouleté rostliny. Výsevy je nutné neustále zavlažovat.
Hortenzie
Dopřejme jim intenzivní závlahu a dávku speciálního hnojiva.
Citrusy
V první půli měsíce je vhodná doba na přesazení těchto dřevin do větších květináčů.
Plastika v zahradě Vždy musí jít o proporcionálně vhodné řešení. Rozhodují i tvary a materiály. Pokud se zahrada nese v moderním stylu, vyniknou zde i abstraktnější tvary, modernější materiály, kovy, sklo nebo plasty. Shánějte po různých uměleckých galeriích, burzách nebo dílnách. Základem toho, aby prvek dobře vynikl, je precizní umístění. Většina zahradních plastik vynikne na dobře viditelném místě, na udržovaném trávníku, na pozadí pěkně tvarovaného živého plotu. Nic však nepokazíte tím, když je umístíte do květinových záhonů, případně do porostů okrasných trav.
Zahradník radí
Odstraňujte pečlivě odkvetlé květy růží i rododendronů.
Bylinky jako dekorace Bylinky vysazujte mezi různé okrasné rostliny, k trvalkám, růžím, dokonce do štěrkových záhonů, do suchých zídek, ale i do vegetačních nádob – vždy s kořenovým balem. Při výsadbě ponechte bylinkám vždy dostatečný prostor kolem, rozrostou se. Použijte na živiny chudý a propustný substrát. Na záhoně umístěte vyšší druhy do pozadí a nižší do popředí. S okrasnými rostlinami, především s růžemi, se dobře kombinuje levandule, šalvěj, majoránka nebo tymián. Většina bylinek potřebuje teplé a slunečné místo. Vlhko a polostín vyhovuje mátě a pažitce.
Péče o růže Vysaďte si do zahrady nové růže, třeba i ty miniaturní do nádob. Vysazovat lze i kvetoucí jedince, avšak vždy jen s kořenovým balem. Ostatní růže v tomto období je třeba vydatně zavlažovat, avšak vždy raději ráno a ne na listy ani květy. Zavlažujte přímo ke kořenům. Na vyšší přísun vláhy jsou nároční hlavně mladí jedinci. Pravidelně kypřete půdu okolo růží a odstraňujte plevel. Přínosné je i mulčování okolí růžových keříků drcenou kůrou. Bohatost kvetení závisí i na přísunu živin, a proto nezapomínejte přihnojovat. Využijte k tomu speciální hnojivo.
Jezírko plné leknínů Sortiment leknínů je už poměrně široký, vybrat si může majitel menšího i většího jezírka. Pěstovat je lze i v miniaturním jezírku na balkóně či terase. Lekníny potřebují bahno, různé usazeniny a vodu s vyšším obsahem živin. Optimální pH vody pro lekníny je mezi 9,6-8,5. Velmi důležité je zvolit správný substrát. Ideální je jílovitá a humózní půda, neměla by obsahovat rašelinu ani nevyzrálý kompost, protože mohou nastartovat rozvoj řas. Při výsadbě je dobré do půdy přimíchat i rohovou či kostní moučku a zatlačit do substrátu i hnojivou tyčinku.
Atraktivnější skalka Skalka začíná být po odkvětu méně přitažlivá. Nemusí tomu tak být. Odkvetlé skalničky, jako jsou plamenky, tařice a tařičky, huseníky či štěničníky, je třeba po odkvětu ostříhat. Nabudí je to k tvorbě nových výhonků a získají přitažlivější, kompaktní tvar. Ostříhejte je i z boku. Okolí upravených rostlin potom vysypte drobnějším štěrkem. Řez zabezpečí i to, že skalničky budou za rok pěkně kvést. Po odkvětu též můžete skalničky rozsazovat na nová místa, případně je ještě stále příležitost osadit si skalku novými skalničkami a miniaturními dřevinami.
Květinové noci Na terasy si stále můžete vysadit kvetoucí letničky, případně umístit rozkvetlé subtropické dřeviny. Při jejich koupi myslete na to, že budou potřebovat pravidelnou péči a po sezoně také zazimování. Zanedbávání zálivky či přihnojování během léta vede ke slabšímu kvetení a chřadnutí rostlin. K terasám, ale i na balkony, si lze umístit i rostliny, které vynikají voňavými květy nebo rozkvétají v nočních hodinách. Patří k nim letnička nocenka, z dvouletých rostlin večernice či pupalka. Vděčné jsou petúnie a surfinie, které s oblibou navštěvují noční motýli.
Řez keřů po odkvětu Řezat keře (zlatice, šeřík či kdoulovce) je třeba hned po odkvětu. Podpoříte tím kvetení v příštím roce. Základem je úplně odstranit všechny staré, křivé nebo nemocné a poškozené výhony, a to těsně nad půdou. U zlatice musíte nejdelší nové výhony zkrátit přibližně o polovinu, případně jednu třetinu, díky čemuž se podpoří rozvětvení. Jde-li o přestárlé keře, ty je třeba zmladit radikálním zřezáním během zimního období. U šeříku je nutné odstranit odkvetlé květy. U kdoulovce je třeba po odkvětu zřezat všechny nejstarší, pokřivené a nemocné výhonky.
Text a foto Daniel Košťál
Zdroj časopis HOME 5/2015, JAGA MEDIA, s.r.o.