Zdroj: istock.com

Jak pečovat o trávník v zimním období

12. 02. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Trávník může patřit mezi největší část zahradní krajiny u vašeho domu. Od výsevu a sekání až po pletí a hrabání podzimního listí se snažíte, aby vypadal svěže a krásně, a když se vám to podaří, tak jste na svůj úspěch patřičně hrdí. Aby taky ne. Možná, že si myslíte, že jakmile máte tuto práci za sebou a jakmile se listí odklidí, je s trávníkovými pracemi až do jara konec, že? Kdepak. I když trávník v nejchladnějších měsících roku spí, trocha péče a pozornosti mu může vždy jedině prospět. V tomto článku se dozvíte několik způsobů, jak se v zimě starat o trávník, aby byl zdravý a abyste měli náskok před další vegetační sezonou.

Provzdušňování

Půda pod trávníkem má tendenci se velmi zhutňovat v důsledku silného pěšího provozu nebo váhy strojů, které se používají například při stavbě domů a terénních úpravách. To může způsobit vysychání půdy a špatný příjem živin kořenů trávy a problémy s odvodněním.

Vrstva živého materiálu a zbytků mezi půdou a viditelnou trávou se nazývá rákos. Aby byl trávník zdravý, měla by být tloušťka tohoto „rákosu“ až 2,5 cm. Větší množství už může bránit průniku vzduchu a vody, snižovat příjem živin a přispívat k problémům s odvodněním.

Jednoduchým řešením pro zhutněné půdy a nadměrnou tvorbu plevele je provzdušňování. Jedná se o proces vytváření otvorů v trávníku a v půdě pod ním, aby se do ní dostal vzduch a umožnil průnik vody. Provzdušňování lze provádět ručním nebo elektrickým provzdušňovacím nástrojem, který může být buď zátkový, nebo hrotový.

Provzdušňování trávníku a půdy

Zdroj: istock.com

Elektrický provzdušňovač s hmoždinkami rozmělňuje granule zeminy, prořezává travní plsť a zhutnělou zeminu, vynáší živiny z půdy pod ní a ukládá je na povrch, odkud je další déšť nebo sníh smyje zpět dolů, aby vyživily trávník.

Typ provzdušňovače s hroty dělá do země otvory, které účinně rozbíjejí plsť, přivádějí vzduch a zlepšují odvodnění. Není však tak účinný, protože nevynáší na povrch hromádky zeminy bohaté na živiny, které trávník vyživují.

Vzhledem k tomu, že ne každý z nás má doma takto profesionální vybavení, tak vám bohatě postačí vidle. Stačí, když po nich budete šlapat, abyste udělali díry do trávy a do půdy. Zlepšená drenáž dosažená provzdušňováním pomáhá předcházet stavu zvanému hydratace koruny, kdy tráva v teplejším dni přijímá vodu, která pak v důsledku špatného odvodnění zmrzne uvnitř buněk a praskne.

Přečtěte si také:
7 úžasných nápadů na zahradní chodníky

Proražení travní plsti za účelem podpory odvodnění brání také vzniku tzv. sněhových plísní, které většinou vznikají při tání sněhu. Tyto houbové infekce zbarvují trávu do růžova (fusariová skvrnitost) nebo do šeda (šedá skvrnitost), protože ničí stébla, koruny a kořeny a oslabují nebo usmrcují travní rostliny.

Provzdušňování je činnost, kterou můžete snadno provádět v teplejších měsících. Pokud jste k tomu ještě neměli příležitost, nenechte se zastavit nízkými teplotami. Pokud není půda vyloženě hloubkově zmrzlá, lze to snadno provést i nyní.

Vyvarujte se poškození solí

Přípravky na odstraňování námrazy, které obsahují sůl, mohou poškodit okolní trávu tím, že se do ní postupně vyluhují. To pravděpodobně způsobí fyziologické sucho, což je stav, který brání příjmu živin a vytváří holá místa. Pokud potřebujete posypovou solí ošetřit chodníky, které zasahují přes okraje trávníku nebo v jejich blízkosti, zvolte raději přípravky s alternativou chloridu sodného, například chlorid vápenatý.

Poškození trávníku solí

Zdroj: istock.com

Při odklízení sněhu z chodníků, které jsou před domem, navíc dbejte na to, abyste bílou hromadu sněhu nehrnuli na trávu, protože může obsahovat zbytky ze sypání vozovek. Pokud jste si vědomi toho, že se posypová sůl a splachy z tajícího sněhu dostanou do kontaktu s trávníkem, nezapomeňte trávník důkladně zalít, jakmile se teplota půdy dostane nad bod mrazu, jak ukazuje půdní teploměr. To pomůže sůl odplavit a minimalizovat škody.

Také nikdy nenechávejte pytle s rozmrazovací solí na trávníku nebo v jeho blízkosti, protože by mohlo dojít k úniku a vyluhování soli do půdy.

Hnojení

Pokud není půda zmrzlá, je zima ideální dobou pro přihnojení kyselé půdy trochou vápna. Hodnotu pH půdy můžete zjistit pomocí půdního testu. Můžete také použít zazimovací hnojivo s pomalým uvolňováním. Je to vynikající způsob, jak mít na jaře půdu s dobře vyživenými výhonky.

Přečtěte si také:
Vyrobte si na zahradě kompost pro rostliny a snižte tak množství odpadu

Údržba zařízení

Pokud jste to nestihli udělat na podzim, pořádně vyčistěte a utáhněte sekačku. Podle potřeby opravte nebo vyměňte díly. Nyní je vhodná doba k nabroušení žacích nožů, aby mohly sekat čistě. Tupé nože mohou trávu spíše trhat než čistě sekat a zanechávat tak stébla trávy zubatá a náchylná k chorobám, nebo dokonce odtrhávat koruny od kořenů a zanechávat holá místa.

Pokud to jde, změňte u sekačky nastavení výšky sekání. Možnost zvednutí žacího ústrojí může znamenat rozdíl mezi trávníkem, který přežije sucho, a trávníkem, který shoří, protože byl skalpován. Při údržbě vždy dodržujte pokyny od výrobce pro svůj (konkrétní) typ sekačky. Pokud je například poháněna plynem, přidejte stabilizátor paliva a vypusťte benzín. Následně ji skladujte na suchém, chráněném místě, dokud ji na jaře nebudete moci opět nastartovat a používat.

Údržba zařízení

Zdroj: istock.com

Dodatečné hrabání listů

Hrabání listů většinou probíhá průběžně během podzimu. Jelikož ale stromy shazují listy v různou dobu, tak se někdy stane, že než je všechny shrabeme, napadne dřív sníh. Zima je proto vhodnou dobou pro dokončení (nebo zahájení!) podzimního úklidu listí.

Mokré listí, které jsme na trávníku ponechali od podzimu, může vést k hromadění vody, růstu plísní, napadení škůdci a holým místům, až zima odejde a teploty začnou opět stoupat. Pokud tedy na vaší zahradě neleží vrstva sněhu a počasí to dovoluje, shrabejte poslední zbytky listí, které na trávě zůstalo.

Přečtěte si také:
Jaké rostliny v zahradě vysadit, když chcete odehnat krtky a hlodavce

Odstraňování nepořádku

Po zimním počasí (občas udeří i zimní bouře), zejména po silném sněžení se silným větrem a náledím, často zůstávají na pozemcích větve stromů a další odpadky. A i když chápeme, že se vám možná nechce jít uklízet v mrazu ven na zahradu, je dobré to udělat.

Těžké větve na trávníku, které se zlomily silným nánosem sněhu, mohou bránit odtoku vody a způsobit zavodnění koruny a zhutnění půdy. Obojí opět povede k nežádoucím holým místům. Díky odklizení tomuto problému však lze snadno předcházet.

Odstraňování nepořádku po zimě

Zdroj: istock.com

Ideální doba na výsev a zatravnění

Pokud máte na trávníku holá místa, ke kterým jste se nedostali, když bylo teplé počasí, můžete na ně nyní položit kusy drnů, abyste zabránili erozi a zhutnění půdy. Udělejte to v den, kdy je půda nad bodem mrazu, a následně drn dobře zalijte. Mnoho lidí to neví, ale osivo můžete vysévat i v nejchladnějších měsících roku, a to dokonce i tehdy, když na zemi leží sníh. Je to skvělý způsob, jak začít s opravou míst, kde chybí tráva!

Pokud žijete směrem na jih, můžete trávu přesít jednoletým jitrocelem. Díky tomu byste měli mít přes zimu zelený trávník namísto slámově zbarveného, který oku zrovna nelahodí. Obvykle se tato činnost provádí na podzim, ale můžete to zkusit i během zimy. Jako jednoletka nakonec stejně odumře a nebude trávníku konkurovat jako vytrvalý jílek, který se odstraňuje mnohem hůř.

Doba na výsev a zatravnění

Zdroj: istock.com

Zavlažování

Sníh není jediný, který má vliv na spící trávu. Sluneční svit, vítr a nedostatek srážek mohou trávník vysušit, zejména v první polovině zimy. Pokud v zimě panuje sucho, zalévejte hloubkově v den, kdy je teplota vyšší než 4 °C. Kromě toho, že zabráníte úhynu v důsledku dehydratace, můžete předejít škodám způsobeným mikroskopickým roztočem chladnomilným, který je přitahován suchou půdou a rád se živí trávníkem rostoucím v blízkosti budov, který následně zanechává poškozený a odbarvený.

Přečtěte si také:
Jaké práce je nutné vykonat v zahradě ještě před příchodem jara

Odplevelení

Všimli jste si někdy, že se po několika mírných a deštivých zimních dnech začne objevovat plevel? Obzvláště patrný je, když se objeví uprostřed plochy slámově zbarvené trávy. To je ideální čas k odstranění a zabránění tomu, aby se více prosadil.

Odstraneni-plevele

Zdroj: istock.com

Existuje také agresivnější přístup, který můžete zvolit – použití preemergentního přípravku na hubení plevele. Jedná se o přípravek, který potlačuje růst plevele ještě předtím, než začne růst. Lze jej však aplikovat pouze tehdy, když půda není zmrzlá. Ať už se rozhodnete jakkoli, obě metody vás mohou na jaře zbavit povinnosti agresivního hubení plevele.

Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com

Kategorie: Zahrada
Tagy: hnojení trávníku okrasná zahrada okrasný trávník péče o trávník rady a tipy travnik zima
Sdílejte článek

Diskuze