Je čas na výsev zelenin. Co sejeme v únoru?
První měsíc roku 2023 máme zdárně za sebou, a tak je nejvyšší čas udělat praktické kroky k zajištění letošní úrody. Zapálení pěstitelé už jistě mají své výsevní plány připravené, ale někomu se malé připomenutí bude určitě hodit. Proto přinášíme několik tipů na druhy a odrůdy, které vám udělají radost.
Bulvový celer patří mezi zeleniny, které se vysévají nejdříve, takže s nákupem osiva neotálejte a sejte. Doporučujeme ranou, vysoce výnosnou odrůdu ASTERIX F1. Díky kratší vegetační době a odolnosti proti vybíhání do květu jej dopěstujete i z únorového výsevu. Výborně jej využijete i pro sklizeň menších bulev s natí. Do podzimu bulva doroste do opravdu velkých rozměrů. Při skladování s kořenovým balem v bedýnce se substrátem vydrží čerstvý i v běžném sklepě až do léta.
Protože paprika je u nás téměř nejdůležitější zeleninou, nabídneme vám rovnou tři odrůdy. Naší chloubou je TONGUA F1, která na výstavě Hortikomplex 2022 získala 3. místo v kategorii „Plodová zelenina“. Je to poloraná odrůda papriky, určená především pro pěstování v krytech. Dlouhé, medově sladké plody jsou úzce trojúhelníkovité o délce 25–35 cm. Barva je zelená, v botanické zralosti červená s vysokým leskem. Na jedné rostlině dozrává až 30 plodů.
Hitem poslední doby jsou tzv. baby-papriky. V našem sortimentu máme hned dvě takové odrůdy – RELA (červená) a YALA (žlutá). Obě se vyznačují malými plody o délce 8–10 cm a lze je pěstovat jak v krytech, tak i venku. Na jedné rostlině dozrává 50–70 sladkých plodů se silnou dužninou. Velmi dekorativně působí při společném pěstování a jsou skvělým příkladem pro pěstování v nádobách. Obě odrůdy jsou přitažlivé i pro děti a výborně se vejdou do svačinkových krabiček, aniž by se musely krájet.
Můžete se už připravovat také na výsev salátů. Velmi populární jsou poslední dobou hlavně listové saláty, např. odrůda VERALA, což je červenolistý „dubáček“ pro jarní, letní i podzimní pěstování. Je odolný proti vybíhání do květu a také proti plísni salátové. Vegetační doba od výsevu je 50–55 dní, ale k jeho největším výhodám patří, že je možné vnější listy sklízet postupně a vnitřní listy nechat stále dorůstat.
Další typ, oblíbený pro svoji křehkost, je ledový salát. Pozdní odrůda STAMIR se vyznačuje středně velkou až velkou, pevnou hlávkou, odolnou proti vybíhání do květu. Odrůda je též odolná proti plísni salátové.
A co rajčata? Od konce února můžete začít například s těmi balkónovými. Mnoho pěstitelů nedá dopustit na klasikou odrůdu VILMA, ale té už zdatně šlape na paty rajče TOMFALL se svým převislým růstem, který umožňuje i dekorativní použití v závěsných květináčích o objemu alespoň 10 litrů. Na jedné rostlině dozrává až 300 plodů o hmotnosti 10–15 g, které jsou pevné, nepraskají, nepadají, ale hlavně výborně chutnají.
Kdo má rád velká rajčata, toho nadchne tyčková odrůda PALAVA F1. Na jednom vijanu dozrává 6–8 plodů „nadměrné“ velikosti (okolo 160 g), které jsou velmi chutné, i když odrůda patří k pevným rajčatům s dlouhou uchovatelností po utržení. Velkou výhodou je odolnost proti teplotním výkyvům, virové mozaice rajčat, fuzarióze a verticiliovému vadnutí.
Na výsev tyčkových rajčat je ještě čas, ale při nákupech osiv na ně určitě nezapomeňte.
A co květiny??? Zkuste si vypěstovat třeba vlastní slunečnice. Nebo primulky. Letos je v květu nezastihnete, ale příští rok vás náš mix barev určitě potěší!
Výše uvedené odrůdy jsou jenom malou ochutnávkou z našeho širokého sortimentu osiv zelenin, květin i bylinek a koření. Sledujte nás na sociálních sítích FACEBOOK a INSTAGRAM a navštivte náš web www.moravoseed.cz, kde se dozvíte více a nakoupíte osiva, která vám udělají radost.
Zdroj: PR článek společnosti MORAVOSEED CZ a.s.