Vodní plochy – jedny z nejdůležitějších součástí soukromých zahrad
Voda, různé vodní toky a plochy jsou nedílnou součástí krajiny. A protože takovou krajinou ve zmenšené podobě jsou i naše zahrady, rádi do nich zahrnujeme vodu v nejrůznějších jejích klidných i divokých formách, a to již tisíce let. Co jsme se za tu dobu naučili?
Zahradní architektura je symbolikou vody protkána již od svých základů, které jsou staré i několik tisíciletí. Voda pro lidstvo vždy znamenala důležitou podstatu a větší moc jí byla přisuzována hlavně v těch oblastech, kde jí byl nedostatek. Během historie se vyvinula celá řada zajímavých vodních prvků, které nás nestačí udivovat svým dokonalým provedením. Pro některé kultury byla symbolem moci a bohatství, tak tomu bylo například v zahradách maurských a barokních francouzských. V italské manýristické zahradě pomocí vodních prvků vyprávěli zahradní tvůrci mnohdy poměrně složité příběhy inspirované antickou mytologií, vznikaly tu umělé divoké řeky, které měly především uchvacovat… V anglické krajinářské zahradě se zase přesouvala i celá koryta řek, aby mohlo vzniknout přirozeně vyhlížející zahradní dílo.
V dnešní době sice nezacházíme tak daleko, ale stejně považujeme vodní plochy za jedny z nejdůležitějších součástí soukromých zahrad. Z hlediska provedení raději vsázíme na klasické, designově jednoduché provedení, které zároveň slibuje i určitou praktičnost. Rádi tak do svých zahrad začleňujeme ptačí pítka, klasická jezírka, nebo méně tradiční pramenné vývěry či třeba cortenové nádoby umístěné poblíž odpočinkové terasy, kde nám voda zpříjemňuje pobyt a upravuje mikroklima. Mezi méně běžné prvky se také řadí například rašelinná jezírka, která najdete třeba u sběratelů masožravých rostlin. Zkrátka, architektonické provedení vodních prvků se liší v závislosti na stylu zahrady. Hlavním tématem se pak voda stává v tzv. vodních zahradách − tady hraje nejdůležitější roli a strhává na sebe veškerou pozornost.
Voda jako hlavní téma
Vodní prvky na sebe přitahují pozornost. Jezírko většinou bývá umístěno na exponované části pozemku, poblíž terasy nebo samotného domu, kde se může majitel kochat vodní hladinou. I malé ptačí pítko bývá většinou umístěno na dobře viditelném místě.
Není se tedy ani čemu divit, když se voda stane v zahradě hlavním tématem. Důležitou úlohu v takto koncipovaných zahradách plní i jediné jezírko. Výsledek bývá ovšem umocněn především tehdy, když je na pozemku jezírek více a kaskádovitě na sebe navazují, přičemž jsou navzájem propojeny potůčkem. Vodní prvky můžeme založit u přirozeného zdroje vody, nebo sem vodu uměle přivést. Přirozený zdroj vody je zvláště důležitý v přírodních zahradách, kde tak mohou vzniknout prameniště, mokřady nebo různé tůňky a drobná jezírka. Jistě není nutné zdůrazňovat, že právě tyto biotopy působí jako magnet na různé druhy živočichů. Vodu tak i na vaší zahradě budou vyhledávat žáby, vážky a různé druhy ptactva. Pokud do vodního prvku musíte vodu přivést uměle, ve většině případů bude nutné vytvořit jezírkovou technologii. Existují sice i takové vodní prvky, které se bez ní hravě obejdou − ovšem pokud u koupacího jezírka očekáváte naprosto průzračnou vodu, přes kterou dohlédnete až na dno, a nechcete se zároveň koupat v chemii, bez technologie určené na čištění vody to určitě nepůjde.
Nejoblíbenější vodní prvek
Asi nejpopulárnějším vodním prvkem rodinných zahrad jsou jezírka. Podle účelu je rozdělujeme na koupací a okrasná jezírka. V prvním případě očekáváme čistou a nezávadnou vodu, v druhém typu se spíše zaměřujeme na estetickou funkci. V okrasném jezírku hrají velice důležitou roli různé druhy okrasných rostlin a ryb, které vodu zajímavě oživují. Pokud plánujete chov okrasných ryb, vždy si pečlivě rozmyslete jejich množství. Pokud vodu „přerybníte“, zvýší se riziko znečištění a zároveň se zhorší podmínky pro život samotných ryb. S jejich počtem to proto rozhodně nepřehánějte. Pokud se rozmýšlíte, jestli na své zahradě raději uvidíte jezírko s klidnou hladinou, nebo divoce tekoucí potůček či vodopád u jezírka, zvažte hned několik aspektů. Klidná hladina v zahradě působí jako zrcadlo, čehož často využívají zahradní architekti. Zároveň působí uklidňujícím a relaxačním dojmem, proto se takové jezírko hodí i na takové místo, kde chcete v klidu odpočívat. Voda v pohybu je pravým protipólem. Působí totiž energicky, divoce, hraje všemi barvami a v závislosti na rychlosti pohybu může být i poměrně hlučná. Na druhou stranu, tekoucí voda přirozeným způsobem okysličuje jezírko, do kterého může přivádět vodu.
Součástí většiny budovaných okrasných jezírek a koupacích biotopů dnes bývá technologická šachta, kterou najdete většinou ukrytou pod palubou, nebo pod terasou. V této šachtě objevíte poměrně složitou technologii, která se postará o čištění a cirkulaci vody, v zimě vodu ohřívá a udržuje v pohybu a zároveň může dávkovat i přípravky určené na chemickou úpravu vody.
Přirozené čištění vody
Zájem o ekologii a přírodní zahrady nás stále častěji přivádí i k myšlence přírodních vodních biotopů, které nemají chemicky ošetřenou vodu, takže jsou vhodné i pro alergiky. Tyto biotopy lákají celou řadu užitečných živočichů, kteří se zde rychle zabydlí. O čistotu vody se zde samozřejmě může starat i jezírková technologie, ale důležitou roli v tomto případě hraje také kořenová čistička, kterou zastávají vodní a bahenní rostliny vysazené v různých hloubkových zónách. Právě vodní rostliny svými kořeny vodu spolehlivě čistí, zbavují ji živin a organických látek, které by se jinak ve vodě rozkládaly. Pokud by se ve vodě nahromadily rostlinné zbytky, došlo by k postupnému zhoršení její kvality. Právě uvolňované živiny způsobují rozvoj řas a sinic, které při nadměrném růstu snižují obsah vzduchu ve vodě.
Netradiční vodní prvky
TEXT A FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ
ZDROJ časopis HOME 3/2016