Opravdu funguje banánová voda jako levné domácí hnojivo?
Banány jsou oblíbeným ovocem u všech věkových skupin, navíc jsou dostupné po celý rok. Novým hitem amatérských pěstitelů je banánová voda – způsob, jak zužitkovat i slupky z banánu. Někteří zahrádkáři ji používají jako hnojivo pro rostliny. Odborníci však upozorňují, že tento způsob výživy nejenže rostlinám nepomáhá, ale může jim i uškodit. Jak a proč?
Co je to banánová voda?
Banánová voda je podobná kompostovému čaji, pochází však jen z jednoho zdroje – z nasekaných banánových slupek. Slupky ponoříte do vody a necháte je namočené několik hodin, či dokonce dnů. Doba namáčení se liší v závislosti na různých zdrojích receptů. Po doporučené době kapalinu scedíte a zaléváte jí venkovní nebo pokojové rostliny. Údajně funguje jako levné a ekologické hnojivo.
Je banánová voda pro rostliny skutečně dobrá?
Banány obsahují draslík, i když ne příliš. Více draslíku obsahuje kiwi, tykev a avokádo. Zahrádkáři vědí, že draslík je jednou ze tří makroživin, které jsou důležité pro růst a reprodukci rostlin. Draslík (K) se též označuje jako živina, která zabezpečuje jejich kvalitu. Je dokázáno, že tento minerál zlepšuje odolnost vůči suchu nebo nadměrné vlhkosti, extrémním teplotním výkyvům, škůdcům a chorobám. Avšak…
Proč s banánovou vodou opatrně?
Draslík je pro rostliny prospěšný, ale opravdu stačí namočit banánové slupky do vody, aby se z nich uvolnil?
Hlavním problémem banánové vody je, že namáčení slupek z nich neuvolňuje draslík tak, aby byl dostupný pro rostliny. Rostliny dokáží absorbovat jen živiny, které byly rozloženy mikroby a houbami. Jako většina surovin, i banánové slupky by se měly kompostovat, protože proces rozkladu je nutným krokem pro uvolnění prospěšných živin. Voda sama o sobě na uvolňování draslíku nestačí.
Jak může banánová voda poškodit rostliny
Většina rostlin potřebuje vyvážené hnojivo, které dodává makroživiny, dusík, fosfor a draslík. Pokud rostliny pohnojíte jen banánovou vodou, získají nanejvýš malé množství draslíku, ale žádné jiné živiny.
Banánová voda též může lákat hmyz – komáry a ovocné mušky.
Dalším důležitým faktem je, že komerční pěstování banánů vyžaduje použití pesticidů. Nejvíce z nich se nachází právě na slupce a v ní. Jedním z insekticidů široko používaných při pěstování banánů je neurotoxická látka chlorpyrifos. Slupka brání tomu, aby se dostal do jedlé části banánu.
Pokud tedy použijete na výrobu banánové vody běžné banány z obchodu, velmi pravděpodobně jejich slupky obsahují pesticidy. Vymáčením slupek ve vodě a zalitím rostlin tyto kontaminanty přidáváte přímo do své zahrady, což způsobuje nežádoucí výsledky, především při použití na jedlé rostliny a bylinky.
Co použít místo banánové vody?
Místo riskování s banánovou vodou raději použijte organické hnojivo, které přesně uvádí, jaké živiny rostlinám přidáváte. Pokud se snažíte najít způsob, jak zužitkovat banánové slupky, vhoďte je do kompostu – samozřejmě jen z bio ovoce. Počítejte s tím, že než se rozloží na použitelný kompost, může to trvat i roky.
Funguje rada přidávat banánové slupky přímo do země?
Přidáním banánových slupek přímo do půdy dosáhnete stejného výsledku jako při použití banánové vody. Dokud se slupky úplně nerozloží, půda ani rostliny, které v ní pěstujete, nepřijmou žádné živiny, protože nejsou pro ně dostupné. A pokud je nezahrabete hluboko, riskujete i přilákání škůdců a hlodavců.
Sabína Zavarská
Zdroj: thespruce.com
Foto: istock.com