Poznejte triky starých zemědělců, jak lze ochránit rajčata před hnilobou a plísní
Vidět, jak zdravá rostlina najednou bojuje o přežití nebo rodí nemocné či poškozené plody, je pro každého zahrádkáře nepříjemným zážitkem. Nemoci se nevyhýbají ani rajčatům. Navzdory tomu, že hniloba a plíseň rajčat jsou dva odlišné problémy, existuje více způsobů, jak jim předcházet. Znáte triky starých zemědělců?
Klíčem úspěchu u nemocí rostlin je poznat hlavní příčinu každého problému a zavést opatření, která ho řeší nebo působí preventivně. Oba problémy – plíseň i hniloba – mohou zničit celou úrodu rajčat, ale dělají to různými způsoby.
Plíseň na rajčatech
Plíseň je půdní choroba, která zabíjí rostliny ničením listů. Začíná černými skvrnami na listech. Odsud se šíří na celou rostlinu a nakonec i na plody. Rostlina pomalu odumírá.
Plíseň se rozšiřuje sporami, které žijí v hlíně. Dokážou v ní přezimovat a přežít tři až pět let. Všechna rajčata zasazená v tomto prostoru rok po roku zničí.
Hniloba rajčat
Tento problém nastává, když rostlina rajčete nemůže přijímat dostatek vápníku z půdy. Nemusí úplně zničit rostlinu, ale určitě sníží úrodu. Hniloby si všimnete snadno – plody na koncích hnijí. Nejprve se objeví malá černá nebo tmavá skvrna. Postupně se rozšiřuje a často plody shnijí dříve, než stihnou dozrát.
I když k tomuto stavu dochází nejčastěji kvůli nedostatku minerálů v půdě, hniloba může být také výsledkem podmáčených nebo příliš suchých kořenů. Ty pak nejsou schopny absorbovat vápník, který je v půdě.
Jak chránit rajčata před hnilobou a plísní?
Dobrou zprávou je, že existuje několik jednoduchých způsobů, jak chránit rostliny před oběma problémy. Nejdůležitější je střídání plodin v zahradě – nikdy nepěstujte na tomtéž místě stejné plodiny jako minulý rok.
Přidejte do půdy živiny
Hnilobu plodů zvládnete snáze – přidáním vápníku do půdy spolu s dalšími stopovými živinami, které rostlina rajčete potřebuje, aby si vytvořila silné kořeny a stonky. Výborným pomocníkem jsou kompost a rozdrcené vaječné skořápky.
Při výsadbě rajčat do jamky přidejte lopatku nebo dvě kompostu, který přirozeně obsahuje mnoho živin, včetně vápníku, a čtvrt hrnku vermikulitu. Nezapomeňte na pořádnou dávku vápníku z najemno rozdrcených vaječných skořápek.
Prořezávání a mulčování
Ochrana před plísní je o něco složitější a zahrnuje několik kroků. Prvním je prořezávání rostlin rajčat. Odřežte spodní větvičky tak, aby od povrchu půdy po spodní listy bylo alespoň deset až patnáct centimetrů, u menších odrůd pět až sedm. Tento trik zabrání infikování listů sporami z půdy. Vždy ostříhejte i všechny listy, které vykazují známky plísně nebo nemoci.
Prostor pod rostlinami mulčujte. Proč? Protože vždycky, když prší nebo zaléváte, se mohou spory plísně rozstříknout a usadit na listech rajčete. Mulčováním omezíte a často i eliminujete jejich výskyt. Nejlepší ochranou je dvanácticentimetrová až patnácticentimetrová vrstva slámy, nasekaných listů nebo odřezků trávy.
A ještě jedna důležitá rada: na konci každého vegetačního období co nejdříve odstraňte vadnoucí rostliny, aby nevytvářely živnou půdu pro choroby a problémy s hmyzem.
Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Dobry den, prosim na listech na sazenicich se objevili bilo zlute skvrny, poradte diky