01. 06. 2016
Diskuze (1)
Sdílet

Vlastní zapuštěný bazén se v současnosti pro mnohé stává samozřejmostí a spolu se zahradou představuje jednu z hlavních výhod bydlení v rodinném domě. Než se pro něj rozhodnete, dobře zvažte nabízené možnosti i své potřeby.

1 Na čem nešetřit

Nejčastější chybou při výběru a koupi bazénu je skutečnost, že si na začátku vymezíte určitou sumu, kterou jste ochotni do bazénu investovat a v rámci které chcete mít vše – samotný bazén s filtrací, zastřešení, automatické dávkování nebo elektrolýzu, tepelné čerpadlo, protiproud, automatický vysavač a jiné. Abyste si potom mohli dovolit všechny prvky najednou, šetří se nakonec na každém komponentu, tedy i na samotné konstrukci bazénu a filtraci, což je zásadní chyba. Bazén z nekvalitního materiálu s nedostačující filtrací nikdy nebude plnohodnotný – jde o nejdůležitější prvky, proto při jejich výběru určitě zbytečně nešetřete.

FOTO DESJOYAUX

FOTO DESJOYAUX

2 Jak na nákup příslušenství

Je dobré uvědomit si, že veškeré další doplňky a příslušenství nejsou nutné pro základní fungování bazénu. Během první sezony vám určitě postačí samotný bazén s filtrací a současně si sami prověříte, které prvky byste v bazénu uvítali a které jsou pro vás naopak zbytečné, příp. si vytvoříte seznam těch, které byste uvítali už nyní a které byste si rádi pořídili v budoucnosti. Když všechno nekoupíte ve shonu na začátku, budete mít možnost lépe popřemýšlet, porovnat si různé typy produktů, resp. si je i odzkoušet.

Výhodou bazénu s kompaktní filtrační jednotkou je, že nevyžaduje žádné potrubní rozvody – jednotka se prostě zavěsí na stěnu bazénu nebo se do ní zabuduje.

Výhodou bazénu s kompaktní filtrační jednotkou je, že nevyžaduje žádné potrubní rozvody – jednotka se prostě zavěsí na stěnu bazénu nebo se do ní zabuduje. FOTO DESJOYAUX

3 Výběr filtrace

Pokud jde o filtraci, máte na výběr tradiční pískovou nebo filtrační jednotku bez potrubních rozvodů. Jsou-li dobře navrženy, poskytnou vám obě varianty požadovanou kvalitu vody. Výhodou filtračních jednotek nebo panelů je jejich jednoduchá a rychlá instalace a skutečnost, že nepotřebují žádné potrubní rozvody ani prostupy do bazénových stěn, které by v budoucnosti mohly být příčinou úniku vody. Nemalým plusem je i to, že nevyžadují žádné technologické zázemí.

Při výběru příslušenství postupujte střízlivě a uvážlivě. Na začátku určitě investujte do kvalitní konstrukce a filtrace, příslušenství jako tepelné čerpadlo nebo protiproud si můžete pořídit v dalších sezonách. FOTO DESJOYAUX

Při výběru příslušenství postupujte střízlivě a uvážlivě. Na začátku určitě investujte do kvalitní konstrukce a filtrace, příslušenství jako tepelné čerpadlo nebo protiproud si můžete pořídit v dalších sezonách. FOTO DESJOYAUX

Kolem celého bazénu by měl být volný prostor s minimální šířkou 50 cm, nejlépe však 1 m. Na jedné až dvou stranách (v místě, kde se do něj vchází), by se tato plocha měla rozšířit na terasu s šířkou 2, ideálně 2,5 až 3 m pro pohodlné umístění lehátek a sezení.

4 Jakou konstrukci zvolit

Bazénová konstrukce může být v dnešní době vyrobena z různých materiálů, jakými jsou plast, laminát, nerezová ocel nebo železobeton. Plastové bazény (výlisky) jsou sice nejlacinější, jejich životnost je ale v porovnání s ostatními materiály mnohem nižší. Plast je navíc náchylný na teplotní rozdíly, které jsou v našem kontinentálním podnebí nemalé – bazénová konstrukce tedy „pracuje“, může se zvlnit, dokonce až popraskat. Ostatní typy konstrukcí jsou sice nákladnější, jejich životnost je ale prakticky neomezená (zvlášť v případě těch železobetonových).

U zapuštěných bazénů se nabízí několik materiálových řešení. Laminátové vznikají ve výrobě jako jednolitý kus a jejich povrch tak neruší žádný spoj. Plastové se vyrábějí z homogenního kopolymeru, většinou modré barvy. FOTO ALBIXON

U zapuštěných bazénů se nabízí několik materiálových řešení. Laminátové vznikají ve výrobě jako jednolitý kus a jejich povrch tak neruší žádný spoj. Plastové se vyrábějí z homogenního kopolymeru, většinou modré barvy. FOTO ALBIXON

5 Povrch pod drobnohledem

Zvláštní pozornost věnujte i povrchu bazénu, který je v trvalém kontaktu s bazénovou vodou. V případě plastových a laminátových bazénů je v kontaktu s vodu samotná bazénová konstrukce. Myslete na to, že chemicky udržovaná bazénová voda je vždy trochu agresivní, v důsledku čehož může povrch bazénu časem zdrsnět. Stejně může působením UV záření vyblednout (i tehdy, má-li UV ochranu), případně se mechanicky poškodit (například při čištění). Změny jsou potom nevratné. Také u bazénů, které jsou vybaveny linerem (speciální výstelkou z PVC), zabezpečujícím vodotěsnost nádrže a minimalizujícím riziko úniků, hrozí jejich opotřebování. V porovnání s plastovými nebo laminátovými konstrukcemi je ale výhodou těchto bazénů (hlavně železobetonových), že liner můžete jednou za 15 až 20 let jednoduše v průběhu jednoho dne vyměnit, díky čemuž prakticky získáte nový bazén.

Zastřešení bazénu představuje nákladnější položku, doporučuje se však s ním do budoucna počítat – zpevněná plocha kolem bazénu by měla být dostatečně široká, aby se na něj dalo vybrané zastřešení instalovat. FOTO MOUNTFIELD

Zastřešení bazénu představuje nákladnější položku, doporučuje se však s ním do budoucna počítat – zpevněná plocha kolem bazénu by měla být dostatečně široká, aby se na něj dalo vybrané zastřešení instalovat. FOTO MOUNTFIELD

Odborníci radí
Plánujete pořízení bazénu? Na co při tom myslet, poradí odborníci na slovo vzatí.

Požadujte profesionální přístup

František Všetečka, Mountfield

• Vybírejte u firmy s tradicí, zkušenostmi a vlastními zaměstnanci.

• Vyžadujte profesionalitu a „VIP“ přístup.

• Do každé zahrady nebo interiéru je vhodný jiný bazén, vybírejte jen tam, kde vám nabídnou více konstrukčních typů.

• Návštěva specialisty přímo na místě má být samozřejmostí – jen tak vám může odborně poradit a zpracovat řešení na míru – vyžadujte to vždy zdarma a z vaší strany nezávazně (ještě před podpisem smlouvy).

• Ověřte si také dostupnost následné péče a servisu dané firmy.

Nepodceňte přípravu

Rudolf Pejša, Bazény Desjoyaux

Všechny doplňky a příslušenství s výjimkou filtrace si můžete pořídit i později, už na začátku je ale dobré myslet na jejich instalaci v budoucnosti. Pokud například plánujete o zastřešení, připravte si dostatečně rozlehlou zpevněnou plochu okolo bazénu, na kterou se zastřešení později instaluje. Uvažujete-li o elektrolýze soli, tepelném čerpadle nebo sprše, je nutné už při instalaci bazénu natáhnout příslušné elektrické rozvody a vodovodní potrubí. Náklady na tento krok jsou minimální a v budoucnosti vám zaručí snadnou instalaci bez nutnosti kopání a narušení okolních ploch.

PŘIPRAVILA: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE: MOUNTFIELD, DESJOYAUX
FOTO: ARCHIV FIREM
ZDROJ:časopis HOME 5/2016

Kategorie: Rady a Tipy Relax v zahradě
Tagy: bazény filtrace vody koupa bazénu plastové bazény
Sdílejte článek

Diskuze

  • Ahoj, na obrázcích jsou opravdu krásné bazény, ale pochybuji o tom, že si jej většina lidí z ČR může dovolit, nejvíce lidí dosáhne spíše na nějaký bazén v cenové relaci kolem deseti až dvaceti tisíc.

    DonLabuznik