Zdroj: iStock

Jak doma množit sukulenty z listů a stonků

06. 08. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Sukulenty nejsou jen jedinečným designovým doplňkem místností, ale též skvělou volbou pro začínající pěstitele rostlin nebo lidi s nabitým programem. Daří se jim na slunném místě, přitom díky masitým listům zadržujícím vodu vydrží méně časté zalévání. Další bonus: z jedné rostlinky si velmi snadno rozmnožíte další – dají se vypěstovat z listu nebo stonku mateřské rostliny.

Sukulenty můžete rozmnožovat kdykoliv, ale jestli chcete zvýšit šance na úspěch, nejlepším obdobím je jaro nebo léto, kdy je světlo nejintenzivnější. Tyto teplomilné (původem pouštní) rostliny se dají mimořádně jednoduše rozmnožovat.

Sukulenty

Zdroj: iStock

Jak množit sukulenty z listů

Příroda zařídila rozmnožování mnoha druhů sukulentů jednoduše: běžně se množí opadáváním listů, které vytvoří nové rostlinky. Část listu, která byla původně připojena k hlavnímu stonku, začne po opadnutí na zem tvořit kořeny, které si najdou cestu do země. Rostlinka pučí a roste.

Přečtěte si také:
3 oblíbené interiérové rostliny, které vás mohou dostat do nemocnice

Tento typ rozmnožování můžete napodobit i doma, máte-li sukulenty s masitými listy, například tlustici vejčitou, dužnatku či netřesk (sempervivum). Připravte se však na to, že bude trvat několik týdnů, než uvidíte výsledky. Je to však velmi jednoduchý proces.

  1. Vyberte si mateřskou rostlinu, kterou chcete rozmnožit. Měla by být zdravá a dobře hydratovaná.
  2. Vytáhněte list, který jste si zvolili jako základ budoucí rostlinky. List uvolníte tak, že ho jemně pootočíte a potáhnete na místě nejbližším ke stonku. Pokud drží velmi pevně, můžete si pomoci nožíkem. Pro množení si vždy vybírejte pevné a zdravé listy. Jsou-li listy scvrklé, zažloutlé, černé nebo hnědé, může to být příznakem nadměrného zalévání. Tyto listy k množení rozhodně nepoužívejte.
  3. Nechejte list zatvrdnout. Když odtrhnete nebo odřežete list, můžete si všimnout, že odřezaný konec je vlhký – je to proto, že sukulenty zadržují ve stoncích a v listech vodu, aby se chránily před suchem. Tyto konce je třeba nechat zahojit neboli „zatvrdnout“, což trvá minimálně dva až pět dnů. Díky tomu zabráníte hnilobě kořenů dceřiné rostliny.
  4. Přidejte zakořeňovací hormon. Zakořeňovací hormon, stimulátor zakořenění, seženete v prodejnách zahrádkářských potřeb (nebo v e-shopech) ve formě prášku. Dokáže urychlit proces zakořenění, ale není nutný. Dobrým trikem je namočit zatvrdlou odřezanou špičku listu do tohoto prášku a potom list položit na půdu.
  5. List sukulentu se zaschlou ránou položte na půdu určenou pro kaktusy. Myslete na to, že ačkoliv zralé sukulenty potřebují hodně slunce, mladé rostlinky může příliš slunečního záření spálit. Takže nejlepší je nepřímé sluneční světlo. Zhruba po dvou týdnech uvidíte na listu růst kořeny nebo drobné výhonky.
  6. Přesaďte rostlinku do květináče. Když po několika týdnech začnou šťavnaté kořeny dceřiné rostliny sílit, list sám opadne. Je to vhodná doba na přesazení mladé rostlinky do propustné nádoby s půdou určenou pro sukulenty.
Přečtěte si také:
Síla interiérových barev: Šedá je sázka na jistotu

Jak množit sukulenty ze stonku

Máte-li odrůdu sukulentů s více stonky nebo větvemi – například rozchodník, havortii nebo růžicovku – můžete zkusit rozmnožování řezem ze stonku.

Sukulenty

Zdroj: iStock

Tyto sukulenty mají ve snaze získat více slunečního světla tendenci vytvářet dlouhé výhonky s menším počtem listů. Prostě tento vyčnívající stonek odřežte – mateřská rostlina udrží tvar a z odřezku vypěstujte novou. Jak na to?

  1. Vyberte si rostlinu, ze které chcete zřezat stonek. Zaměřte se na zdravě vyhlížející rostlinu a vynechejte stonky s listy, které vypadají scvrklé nebo rozmočené.
  2. Odřežte stonek. Použijte čisté nůžky a odstřihněte stonek podle vlastního výběru – nejlépe takový, na kterém roste několik zdravých listů.
  3. Nechejte zřezanou část zahojit se. Odřezaný stonek nechejte pár dnů na vzduchu, aby rána zaschla.
  4. Odstraňte spodní listy. Odstraňte listy na spodních pěti centimetrech stonku, abyste ho mohli snáze zapíchnout do půdy.
  5. Vložte stonek do půdy. Stonek zasaďte odřezaným koncem do malé nádoby naplněné zeminou vhodnou pro kaktusy a postavte ji na místo s jasným, ale nepřímým slunečním světlem. Vyhněte se nadměrnému zalévání, které může poškodit křehké kořeny sukulentů.
  6. Přesaďte rostlinku. Na odřezku stonku začnou klíčit kořeny. Když uvidíte, že už mají několik centimetrů, můžete rostlinku zasadit do většího květináče.

Dají se sukulenty množit ve vodě?

Mnoho pokojových rostlin může úspěšně zakořenit odřezky nebo listy namočenými ve vodě. Tento způsob však není pro sukulenty nejlepší, protože v případě těchto rostlin spouští proces růstu nových kořenů sucho, ne voda. Nadměrná vlhkost vede ke hnilobě kořenů.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: pěstování kaktusů pokojove rostliny rozmnožování sukulenty
Sdílejte článek

Diskuze