Zdroj: Shutterstock

Jak na nenáročnou zeleň v květináčích

23. 05. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Pěstování zeleně v různých typech vegetačních nádob je jedním ze způsobů moderního zahradničení. Pokud nemáte k dispozici zahradu, ale jen větší balkon či terasu, případně si chcete zpestřit exteriér dalšími rostlinami, pro které už nemáte místo, je to ideální volba. Rozhodnout se můžete pro okrasné i užitkové druhy, domácí i exotické.

Je na vás, pro jakou alternativu se rozhodnete. V květináčích můžete rostliny pěstovat dočasně, tedy během jedné sezóny, nebo trvale během několika následujících let.

Důležité je vybrat správné druhy rostlin, mnohdy i konkrétní odrůdy, a též vhodné vegetační nádoby. Ty by měly být dostatečně stabilní, aby nedošlo k jejich převrhnutí během větrných dnů, materiálově i stylově vhodné do vašeho exteriéru, musí mít též na dně drenážní otvor.

Přečtěte si také:
Deset tipů, jak si můžeme vypěstovat brambory v nádobách

Kromě toho se vyplatí vsadit na kvalitní pěstitelský substrát i s hnojivem s postupným uvolňováním živin. Díky tomu můžete předejít mnoha pozdějším pěstitelským problémům. Volba tohoto hnojiva vás zároveň zbaví břemene povinnosti neustále myslet na přihnojování. Rostliny budou silné, vitálnější a odolné, nebudete muset čelit likvidaci škůdců či chorob.

Begónie hlíznatá (Begonia tuberhybrid)

v × š.: 35 × 35 cm

Begónie jsou vytrvale kvetoucí sezónní hlíznaté rostliny, které zdobí exteriér od začátku léta až do prvních mrazů. Vybrat si můžete z množství odrůd.

Trvalé a křehce působící květy mají nejčastěji plné, bílé, žluté, oranžové, růžové, červené nebo lososové. Kvetou dlouho a kromě květů jsou tyto begónie zajímavé i většími tmavě zelenými listy, které mají u některých odrůd jemný bordó nádech.

Přečtěte si také:
Tři jednoduché způsoby, jak se zbavit plevele na chodnících, terasách nebo cestičkách

Begónie kvetou na slunečných místech, ale výborně se jim daří i v polostínu. V květináči je můžete pěstovat samostatně nebo v kombinaci s jinými kvetoucími rostlinami.

Dopřejte jim pravidelnou zálivku (krátkodobě snesou i sucho) a přihnojování, i když spolehnout se můžete na formy s postupným uvolňováním živin. Jinak nevyžadují téměř žádnou pozornost.

Begónie hlíznatá

Begónie hlíznatá Zdroj: Shutterstock

Jahody (Fragaria x ananassa)

v × š. 20 × 20 cm

Jestli v zahradě nemáte ideální podmínky na pěstování jahod, úrodu chutných plodů si můžete posbírat i z rostlin, které si vysadíte do květináčů či truhlíků. Mnohokrát se jim tu daří lépe než ve volné půdě a i péče o ně je jednodušší.

Vhodná na pěstování v nádobách je například francouzská opakovaně rodící odrůda ´MAR DE BOIS´. Plody jsou středně velké, jejich dužina je vůní a chutí podobná lesním jahodám.

Předpokladem úspěchu je humózní a mírně vlhký substrát, důležité je i slunečné a teplejší místo. Jahody si do květináčů nebo okenních truhlíků můžete vysadit na jaře. Praktické při pěstování jahod jsou samozavlažovací nádoby.

Jahody

Jahody Zdroj: Shutterstock

Pochvatec šišákovitý (Coleus blumei)

v × š.: 40 × 35 cm

Jedna z nejkrásnějších rostlin, které jsou okrasné listem, by neměla chybět v žádné sezónní výsadbě. Tato rostlina nabízí obrovské množství zajímavých odrůd, každý rok tak můžete pěstovat jiné. Listy má v závislosti na konkrétní odrůdě větší, menší či zajímavě strukturované a především hýřící mnoha barvami.

Přečtěte si také:
Nenáročné trvalky, které zkrášlí každou zahradu

Pochvatec není náročný na péči, téměř ji nevyžaduje. Jeho pěstování zvládnete i tehdy, když ještě nemáte žádné pěstitelské zkušenosti. Má rád polostín nebo stín a stačí, pokud ho sem tam zavlažíte a přihnojíte. Množství nových výhonků podpoříte tím, že sem tam rostlině zaštípnete vrchol.

Za trochu pozornosti se vám tato rostlina odmění vysoce reprezentativním vzhledem a pestrostí listů. Hodí se do moderního i tradičního exteriéru.

Pochvatec šišákovitý

Pochvatec šišákovitý Zdroj: Shutterstock

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

v × š.: 40 × 40 cm

Vděčná a nenáročná, typickou vůní prosáklá levandule je jako stvořená pro pěstování v květináčích. Vyzkoušejte například osvědčenou odrůdu ´HIDCOTE BLUE´. Má překrásná sytě modrá soukvětí a mimo kvetení rostlinu zdobí stříbřité listy. Tvoří hustě olistěné a kompaktní keříky, dlouhověké a odolné vůči chorobám a škůdcům.

Pokud si navíc květináče s levandulí umístíte na balkon nebo terasu, zbavíte se otravného hmyzu. Tato bylinka potřebuje ke svému životu hodně slunce a tepla, snese i sucho, i když občas je třeba ji zavlažit. Nebude jí vadit ani vítr či přímé slunce a to, že nebudete mít čas ji přihnojit. Větší množství květů si však zajistíte jejím ostříháním v raném jarním období.

Levandule lékařská

Levandule lékařská Zdroj: Shutterstock

Muškát páskatý (Pelargonium zonale)

v × š.: 35 × 35 cm

Muškáty patří k vděčným kvetoucím rostlinám. Někdo je vnímá jako tradiční a nemoderní rostliny, ale rozhodně to tak není, mají co nabídnout modernímu exteriéru. Osloví svou pěstitelskou nenáročností a vytrvalým kvetením až do prvních podzimních mrazů.

Vybrat si můžete z ohromné nabídky odrůd, každoročně se vyplatí vyzkoušet něco jiného. Květy mohou být bílé, červené, růžové, lososové, bordó, jedno i vícebarevné.

Přečtěte si také:
Využití vaječných skořápek na zahradě: Řekneme vám, co skutečně funguje a co jsou pouhé mýty!

Když muškátům dopřejete dekorativní květináč a umístíte je na slunečné a teplejší místo, odmění se vám bohatým kvetením. Potřebují přísun vláhy a živin, ale pěstování těchto rostlin vám dokážou výrazně usnadnit samozavlažovací nádoby.

Muškát páskatý

Muškát páskatý Zdroj: Shutterstock

Tipy a rady

1. Rostliny pěstujte v prostornějších květináčích. V těch, které jsou příliš malé, vysychá substrát velmi rychle a vy budete muset neustále myslet na zalévání. Vyzkoušejte samozavlažovací květináče, výrazně vám uleví.

2. Rostliny vybírejte podle podmínek vašeho exteriéru. Některé druhy potřebují dostatek slunce, jiné ocení polostín. Snažte se vždy rostlinám splnit to, co potřebují.

3. V rámci jedné vegetační nádoby můžete pěstovat jen jeden druh nebo vícero. Kombinované výsadby jsou však zajímavější a momentálně trendy.

4. V květináčích se bude dařit mnoha nenáročným letničkám, ale i dřevinám, bambusům, okrasným travám, cibulovinám, bylinkám, vybraným ovocným i zeleninovým druhům a odrůdám. Důležité však je postarat se o přísun vláhy a živin.

Text: Daniel Košťál
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: begonie jahody kvetinace květiny na terasu levandule muškáty pěstování na balkoně rady a tipy rostliny v nádobách
Sdílejte článek

Diskuze