Jak pěstovat a chránit zeleninu, která přezimuje na zahradě?
V těchto dnech bychom měli mít už veškerou teplomilnou zeleninu sklizenou. Ještě chvíli, zejména za příjemného počasí, můžeme nechat venku pozdní bílé a červené zelí, ředkvičku, čínské zelí, čekanku a fenykl. V každém případě do konce měsíce je nutné je sklidit. Jaké druhy zeleniny zůstávají na záhoně i v zimě a jak se o ně postarat?
Z druhů zeleniny, které zůstávají v zahradách i přes zimu, jsou u nás nejoblíbenější: růžičková kapusta, kadeřavá kapusta, pórek, černý kořen a česnek. Na jejich ochranu bychom měli mít připravenou černou textilii a chvojí, kterými je ochráníme v případě krutých mrazů. Petržel, černý kořen, kapustu a pór můžeme dokonce také během zimy sklízet, pokud není půda zcela zamrzlá.
Z rostlin z podzimní výsadky bez problémů v zahrádce přezimuje zimní špenát, cibulka, salát a česnek. Sklízet je můžeme již brzy na jaře. V každém případě už před příchodem zimy je třeba rostliny protřídit – odstranit nemocné a staré listy či porosty. Důsledně odstraňme plevel, záhony mělce prokypříme. Dobře uděláme, pokud kolem rostlin nasypeme trošku kompostu.
Tyto druhy se zimy nebojí
Česnek zimní, který se vysazuje v říjnu, se do období mrazů zakoření a vyvine i první listy. Takto bez problémů přezimuje, podobně i cibule. Mimořádně odolný vůči mrazům je křen, který nevyžaduje žádné speciální opatření na zimu, a sklízet ho můžeme až do trvalého zamrznutí půdy. Kapusta růžičková i kadeřavá je mrazuvzdornou dvouletou rostlinou, která zůstává přes zimu na záhoně – zajímavé je, že po příchodu mrazů je ještě chutnější – stačí si kousek ulomit a běžně připravit. Bez problémů na záhoně vydrží petržel, černý kořen, pórek – ten je vhodné přihrnout zeminou.
Naopak, na mrazy je citlivá pažitka, a to zejména v prvním roce života, dokud nejsou trsy dostatečně silné. Proto je třeba je přikrýt listím, chvojím a nahrnout k nim zeminu. Musíme vědět, že z pažitky na jednom stanovišti se můžeme těšit také 6–8 let! V prvním roce je třeba zakrýt například chvojím na zimu i rebarboru a mladý šťovík. Starší rostliny jsou však již odolné vůči mrazům.
Co s prázdnými záhony?
Již nyní je čas připravit je na jaro. Jak? Pohnojíme je chlévskou mrvou nebo kompostem a hnojivy – nejlépe fosforečnými a draselnými. Následně záhony nahrubo zryjeme. Takto má mráz šanci lépe zničit škůdce a také semena plevelů, které ve své zahradě nevidíme rádi.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey, ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana