Zdroj: iStock

Jak vyhnat holuby ze střechy, balkónu či dvora

23. 08. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Holubi jsou sice pěkní a milí tvorové, ale když jich je příliš a přímo na vašem balkóně, zřejmě nikdo jimi nebude nadšen. Vaše oblíbené místo na relaxaci se může velmi rychle proměnit v nepoužitelný prostor pokrytý trusem.

Co přitahuje holuby na váš balkón či pozemek?

Holubi vždy mají dobrý důvod, proč si vybírají určitá místa. Pokud se jich chceme zbavit, musíme si uvědomit, čím je náš pozemek nebo balkón přitahuje. Není to nic složitého – holuby, podobně jako jinou zvěř, přitahují prostory, které jim poskytují úkryt a zdroj potravy.

Přečtěte si také:
Dům v Lanškrouně pomalu srůstá se zahradou a mění se v krásnou obytnou krajinu

Dobrým místem pro zahnízdění jsou střešní prostory i instalace solárních panelů. Naštěstí existuje více možností, které se vyplatí vyzkoušet, když potřebujete vyplašit holuby. Mají-li vaše snahy být skutečně efektivní, měly by zasáhnout tři smysly holubů: zrak, hmat, čich.

Holub na balkone

Zdroj: iStock

1. Odstraňte zdroj potravy holubů

Nejlepší strategií na zaplašení holubů je prevence. Nenechávejte na balkóně potenciální zdroje potravy holubů a nekrmte je. Zkontrolujte, zda jsou vaše odpadkové, recyklační a kompostovací koše bezpečně uzavřeny a neposkytují holubům jídlo. Dbejte o to, aby ptáci neměli přístup ani ke krmivu pro domácí zvířata.

2. Nedovolte holubům zahnízdit se

Existuje mnoho míst, která holubi považují za dobrá k hnízdění. Nejčastěji hnízdí na římsách, střechách, komínech nebo na půdách, ve venkovních přístřešcích, altáncích a zahradních domcích. Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak se humánně zbavit holubů, je odepřít jim místo na přistání a posed. Dosáhnete toho například pomocí hrotů proti holubům a různých zábran.

Holub na střeše

Zdroj: iStock

Ostny a hroty zabraňují ptákům přistávat a nedovolí jim hledat vhodná místa ke hnízdění. Dá se použít i síťovina. Sítě s dvanáctimilimetrovými až třináctimilimetrovými oky brání holubům dostat se na konkrétní místo. Používají se i na překrytí balkónů. V zahradě a na dvoře nezapomínejte pravidelně ořezávat stromy s hustými větvemi a listy.

3. Čím a jak odpudit holuby?

Optický gel

Dnes už na trhu najdete různá řešení zaplašování holubů. Vhodným prostředkem je optický gel, který má při správném použití výborné výsledky. Používá se v multisenzorických discích, které je třeba rozmístit doporučeným způsobem v návodu. Gel se vyrábí z citronely, mátového oleje, agaru a včelího vosku. Holubi vůni máty a citronely nesnášejí.

Přečtěte si také:
Kombinované výsadby na terasy a balkóny

Před instalací těchto disků vyčistěte oblast, abyste odstranili ptačí feromony. Aplikace optického gelu maskuje feromony a ptactvu způsobuje poruchu vidění. Kdyby se ho holubi přece jen dotkli, je lepkavý, což se jim rozhodně líbit nebude, ale neublíží jim to. Tento zajímavý gel je humánní a esteticky příjemnější než ptačí hroty.

Ultrazvuková plašička

Dalším dobře fungujícím odpuzovačem je ultrazvukové plašící zařízení. Je malé, diskrétní, dá se umístit kamkoliv. Vydává zvuk, který lidé neslyší, ale ptáci ano. Tento zvuk je pro ně rušivý a rychle je odradí od pobytu a hnízdění v této oblasti.

Zvonkohra

Estetickým a zároveň proti holubům i funkčním prvkem, který můžete použít na balkóně, dvoře či v altánku, je zvonkohra. Zvuk zvonění vyvolaný prouděním větru pomáhá odpuzovat nechtěné návštěvníky. Některé zvonkohry mají reflexní předměty, které odrazují holuby i vizuálně.

Holub na střeše

Zdroj: iStock

Gel s éterickými oleji

Gely na odpuzování holubů obsahují éterické oleje, které jsou pro holuby nesnesitelné. Stačí je aplikovat na římsy nebo oblasti, odkud chcete holuby vyhnat. Jsou však jen krátkodobým řešením, protože gel rychle zasychá nebo ho pokryje prach.

Reflexní povrchy

Lesklé reflexní povrchy jsou osvědčeným způsobem, jak držet ptáky mimo vaši zahradu. Možná jste už viděli v zahradách nebo na balkónech zavěšená stará cédéčka či různé předměty z alobalu, které odrážejí sluneční světlo. Pohybující se světlo je pro ptáky dráždivé. Používají se i holografické pásky a reflexní spirálové nálepky, které holuby zaručeně odradí. Pokud se vám u domu či na střeše usadilo velké hejno holubů, vyhledejte odbornou pomoc k jejich odstraňování. Existuje mnoho společností, které tento problém vyřeší profesionálně a zároveň vám prostor po holubech vyčistí.

Jaké vůně holubi nesnášejí?

Existuje hodně pachů, které se těmto ptákům nelíbí. Využívají se k výrobě produktů určených na zamlžování vzduchu jako postřiky. Holubi nesnášejí vůni hroznů, chilli, skořice, ale je to jen dočasné řešení. Není jim příjemná ani vůně máty a citrónové trávy.

Přečtěte si také:
Nevíte, co s malým balkonem? Těchto pět nápadů ho promění v místo, kde budete rádi trávit čas

Napodobeniny havranů nejsou moc účinné

Možná jste si všimli na balkónech předmětů připomínajících letící nebo sedící havrany. Je to pozůstatek starších snah o zaplašování holubů. Nesmíme zapomínat, že nejen my se učíme, ale i ptáci zjišťují stále více o způsobech, kterými je chceme plašit. Tuto metodu už nemůžeme považovat za účinnou a spolehlivou.

Sabína Zavarská
Zdroj: homesandgardens.com
Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: balkony ochrana skodci strechy
Sdílejte článek

Diskuze