Jak využít sodu bikarbonu v zahradě? Budete překvapeni, kolik možností nabízí
Sodu bikarbonu kromě pečení používáme i na čištění v domácnosti, nejčastěji v kombinaci s octem. Miska se sodou bikarbonou v ledničce zase eliminuje zápach. V interiéru má tento bílý prášek mnohostranné využití, proč ho nepoužít i venku?
Odborný název pro sodu bikarbonu je hydrogenuhličitan sodný. Bílý prášek bez zápachu s hořkou a mírně slanou chutí je kombinací uhlíku, sodíku, vodíku a kyslíku (57,1 % sodíku, 27,4 % kyslíku, 14,3 % uhlíku a 1,2 % vodíku.) Při pokojové teplotě je rozpustný ve vodě. Z hlediska pH je soda bikarbona vysoce zásaditá. Když ji kombinujeme s něčím kyselým, produkuje plynný oxid uhličitý. Má specifické chemické vlastnosti, které z ní dělají užitečného pomocníka i v zahradě.
Na co můžete použít sodu bikarbonu v zahradě:
* na léčbu plísňových a jiných nemocí plodin,
* jako přírodní čisticí prostředek venkovních předmětů,
* k odstranění pachu ze zahradního nářadí,
* proti plevelu,
* na testování pH půdy,
* jako domácí repelent proti hmyzu,
* na oživení řezaných rostlin a květin,
* proti škůdcům a chorobám.
Soda bikarbona jako přírodní fungicid
Sloučeniny v sodě bikarboně mají schopnost zabránit rozšíření spor plísní, i když pravděpodobně samotné spory nezabijí. Chcete-li použít sodu bikarbonu jako fungicid, smíchejte čtyři lžičky sody bikarbony s litrem vody. Směs použijte na růže, na hrozny a révu, když se ovoce začne objevovat. Pomáhá i při černé skvrnitosti, protože mění pH na listech rostlin, což ztěžuje houbám infikování rostlin.
Soda bikarbona proti padlí
Padlí způsobuje velké problémy v zahradách s vysokou vlhkostí. Ovlivňuje mnoho rostlin, ale nejhůře obvykle ostálky, netýkavky, tykve a okurky.
Roztok proti padlí: smíchejte jednu polévkovou lžíci sody bikarbony, čtyři litry vody, jednu polévkovou lžíci rostlinného oleje a jednu polévkovou lžíci prostředku na mytí nádobí. Promíchejte a přelijte do postřikovače. Používejte jednou týdně, když není moc slunečno.
Soda bikarbona narušuje iontovou rovnováhu v buňkách hub. Proto ji používejte opatrně.
Soda bikarbona proti plísňovým nemocem rajčat
Rostliny lilku rajčete jsou náchylné ke všem druhům plísňových nemocí. Postřik připravíte tak, že smícháte čtyři litry vody s lžicí sody bikarbony a dvě a půl lžíce rostlinného oleje. Promíchejte a přidejte půl lžičky kastilského mýdla. Roztok stříkejte na listy rostlin rajčete, dokud plísňové onemocnění nezmizí. Nejprve vyzkoušejte na jednom nebo dvou listech a počkejte osmačtyřicet hodin, až potom postříkejte celou rostlinu. Postřik mění hladinu pH rostliny rajčete a ztěžuje uchycení plísně.
Rostlinné hnojivo ze sody bikarbony
Smíchejte jednu lžíci epsomské soli s čajovou lžičkou sody bikarbony a půlkou lžičky domácího amoniaku. Tuto směs dejte do litru vody a dobře promíchejte. Použijte jednou měsíčně smícháním osminy až čtvrtiny koncentrátu se čtyřmi hrnky vody v zálivce.
Soda bikarbona proti plevelu
Přímo samotný prášek sody bikarbony můžete použít na plevel na chodnících a cestičkách. Takto zlikvidujete naklíčené malé rostliny plevele a zabráníte množení nových. Chcete-li eliminovat plevel na záhonech, prášek navlhčete vodou z hadice. Dávejte pozor, aby se soda bikarbona nedostala na prospěšné plodiny nebo na trávu.
Soda bikarbona na testování půdy
Úrovně pH půdy se pohybují od 0 do 14, přičemž 7 je neutrální, pod 7 kyselé a nad 7 zásadité. Ideální rozmezí pH pro většinu rostlin je mezi 5,5 a 7. Potřebujete-li vědět, jaké pH má vaše půda, můžete si koupit sady na testování půdy nebo ji otestovat pomocí sody bikarbony a vody.
Budete potřebovat ocet a sodu bikarbonu. Jeden test testuje kyselost a druhý zásaditost půdy. Pro oba testy odeberte vzorek půdy z hloubky asi šest centimetrů pod povrchem. Vložte do dvou čistých sklenic a přidejte tolik vody, abyste půdu změnili v bahno.
Test zásaditosti: do jedné sklenice s půdou přidejte půl hrnku octu a promíchejte. Pokud půda pění a tvoří bubliny, je alkalická, tedy má pH nad 7.
Test kyselosti: do druhé sklenice nasypte trochu sody bikarbony. Pokud soda bikarbona probublává, půda je kyselá s úrovní pH pod 7.
Pokud oba testy vyšly bez zjevné změny, pH vaší půdy je pravděpodobně v neutrálním rozmezí.
Přírodní repelent proti hmyzu
Mnoho škůdců nesnáší pach a chuť sody bikarbony a budou se jí vyhýbat. Patří k nim mravenci, stříbřité rybenky, slimáci. Místa výskytu jednoduše navlhčete vodou a posypte asi dvěma hrnky sody bikarbony (mimo rostliny). Případně po půl hodině nalijte na místo ještě sklenici octu. Tento trik výborně funguje proti mravencům a slimákům.
Dobře funguje i repelentní sprej, který vyrobíte z tří lžic sody bikarbony, dvou lžic řepkového oleje a dvou lžic olejového mýdla. Směs nalijte do kbelíku se dvěma litry vody. Přidejte dvě polévkové lžíce octu. Dobře promíchejte a přelijte do ručního postřikovače. Postříkejte vrchní i spodní stranu listů, abyste zasáhli veškerý škodlivý hmyz, včetně mšic.
Proti škůdcům zelí
Malé housenky, které hodují na zelných listech, brokolici, na kapustě, zničíte směsí 50 % bílé mouky a 50 % sody bikarbony. Směs dobře rozmíchejte a poprašte napadené rostliny. Plodinu popraškem nepoškodíte, ale housenky, které směs sní, brzy uhynou.
Soda bikarbona na čištění venku a proti zápachu
Roztokem se sodou bikarbonou snadno vyčistíte květináče, kamenné či betonové prvky, ošetříte jím venkovní nábytek po létě (ne však kovové části). Na velmi špinavé venkovní předměty funguje pasta ze sody bikarbony a kastilského mýdla, běžně stačí roztok sody bikarbony s vodou. Sodu bikarbonu můžete použít i do odpadních košů, aby eliminovala zápach.
Sabína Zavarská
foto: istock
soda s octem se přeci neutralizují, jak je můžu míchat do jednoho postřiku ???