Zdroj: Shutterstock

Jarní úklid je tady! Jak uskladnit zimní oblečení tak, aby bylo připraveno pro další sezónu?

19. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Pomalu přichází jaro a s ním i teplejší dny, a tak je načase definitivně vyměnit zimní kabáty, svetry a kozačky za oblečení do příjemnějšího počasí. Než všechny zimní věci strčíte do tmavých hlubin skříně, měli byste se o něj náležitě postarat, abyste před další sezonou nemuseli na vašem oblečení řešit díry po molech či nepříjemný zápach. Jaký postup doporučujeme?

Vyřaďte staré a nenošené

Nejdřív byste měli přetřídit všechny zimní věci a vyřadit ty, které již nejsou v ideálním stavu, ale i ty, které jste již několik sezon nenosili. Stojí to trochu času a energie, ale naopak ušetříte tím prostor v šatníku. Ideálně si při třídění rozdělte vyřazené věci na dvě kopy.

Zničené a opotřebované věci, které již nelze zachránit – ty můžete rovnou vyhodit. Oblečení, boty a doplňky (šály, rukavice), které nenosíte nebo nosíte jen minimálně, ale stále jsou v dobrém stavu, můžete prodat nebo darovat.

Úložné krabice s víkem

Úložné krabice s víkem Sockerbit, 50 x 77 x 19 cm, 449 Kč, www.ikea.com/cz.  Zdroj: Ikea

Vyčistěte oblečení i obuv

Věci, které jste si ponechali i pro další sezónu, byste měli do šatníku ukládat v dobrém stavu. Jakéhokoliv zápachu a skvrn na oblečení (i těch málo viditelných) se po několika měsících budete zbavovat jen velmi obtížně, dokonce by vám na oblečení mohli zůstat permanentně a napáchnout by mohly i další věci.

Všechny věci, které se chystáte uložit, byste proto měli vyprat (není to nutné, pokud jste nějaký kousek od posledního praní neměli na sobě). Jelikož například u svetrů a šál se často jedná o jemné textilie, doporučuje se ideální praní v rukou. Svetry a další textilie zbavte žmolků, abyste je měli připravené v top stavu.

Čištění kabátu

Zdroj: Shutterstock

Kabáty a bundy je vhodnější zanést do čistírny, kde přesně vědí, jak na ně. Nezapomeňte také na boty, které po umytí můžete ošetřit speciálními přípravky podle materiálu. Myslete na to, že oblečení i boty byste po umytí měli nechat řádně proschnout před tím, než je uložíte k letnímu spánku.

Možnosti uskladnění

Poskládat, nebo pověsit? To záleží na materiálu a střihu oblečení. Ve všeobecnosti, a to nejen u zimního oblečení, platí, že byste neměli na věšák dávat oblečení, které by se tím vytahalo a ztratilo tvar. V tomto případě jej raději poskládejte a uložte na poličku či do jiného úložného prostoru.

Viset byste ideálně měli nechat alespoň zimní kabáty a bundy, jejichž materiál by mohl ztratit nejen tvar, ale také funkční vlastnosti, pokud by byly poskládané a stlačené. Kvůli lepší ochraně proti znečištění a poškození je můžete uložit i do ochranných obalů na oblečení.

Přečtěte si také:
Zimní zahrádkářské tipy: Jak využít únor k přípravě na jaro

Samozřejmě ne každý má dostatečně velký prostor v šatníku, aby v něm mohl uložit i poměrně objemné zimní oblečení a boty. Jaké jsou možnosti v takovém případě? Nejjednodušším způsobem je uložit věci do plastových boxů a košů, které jsou skvělými pomocníky při skladování sezonního oblečení.

Do nich můžete uložit i další věci, které jste používali doma v zimě – teplejší peřiny, deky a podobně. Krabice z kartonu příliš vhodné nejsou, hrozí, že se protrhnou a také do nich mohou vniknout nechtění škůdci.

Úložné krabice na oblečení

Zdroj: Shutterstock

Nevýhodou plastových boxů zase je, že udržují vlhkost, proto ještě jednou zdůrazňujeme, abyste do nich uložili jen naprosto suché věci. V opačném případě by mohla vzniknout plíseň a věci nenávratně zničit.

Oblíbenou možností jsou také vakuové sáčky. Jejich výhodou je, že zabírají málo místa. Velký pozor si ale dejte, co do nich uložíte. Obecně platí, že přírodní materiály, jako jsou bavlna, vlna, len, kašmír či kůže, by se do nich dávat neměly, protože ty potřebují dýchat.

Rozhodně nikdy do nich nedávejte ani zimní bundy, které, jak jsme již zmiňovali, by se kvůli velkému tlaku v sáčku mohly poškodit.

Při skladování věcí je cílem efektivně využít každý centimetr. V případě skladování oblečení a dalších zimních věcí však zkuste neplnit úložné krabice a koše nad míru, abyste věci nechtěně nezničili.

Vakuový pytel

Vakuový pytel Easy, 100 × 67 cm, 249 Kč/ 2 ks, www.mobelix.cz Zdroj: Möbelix

Rady na závěr

  • Ať už zimní věci dáte do skříně, šatníku nebo boxů, místo, kam je uložíte, by mělo být tmavé, chladné a suché. Na věci by neměly dopadat sluneční paprsky a ani být v blízkosti radiátoru.
  • Místo uskladnění také vyčistěte, aby v něm nebyly nečistoty, nerozmnožily se plísně a roztoči.
  • Abyste zabránili rozmnožení molů a dalších škůdců, použijte cedrové kuličky nebo sáčky levandule, které je odpuzují.
dřevěná kulička proti molům

Cedrové kuličky proti molům XXL + jutový pytlík, 399 Kč, www.drevovoni.cz Zdroj: Dřevo voní

FOTOGALERIE

Text: Lucia Blažiová
Foto: Shutterstock, Ikea, Möbelix, Dřevo voní

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: úklid domácnosti
Sdílejte článek

Diskuze