Vlnatky na rostline zblízka
Zdroj: istock.com

Kdybyste na vašich pokojových rostlinách tohoto škůdce našli, čeká vás náročný boj. Jak si s tím poradit?

09. 12. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Všimli jste si na pokojových rostlinách nebo ve skleníku zvláštních dvoumilimetrových až třímilimetrových brouků, kteří mají na sobě jakoby vlákna či chumáče vaty? V tom případě vás čeká boj s vlnatkou, škůdcem z kategorie červcovitých (Pseudococcidae), která dokáže způsobit pořádnou paseku. Jak před ní rostliny ochránit?

Pokud jste na stoncích a listech pokojových či skleníkových rostlin objevili něco, co vypadá jako bílý chlupatý moučný povlak tvaru oválu, je pravděpodobné, že máte problém s vlnatkou. Hlavními příznaky napadení vlnatkou jsou bílá látka podobná vatě, lepkavá jantarová hmota připomínající kapky medu nebo vrstva černých „sazí“ na listech.

Nutno říci, že vlnatky jsou klasickým vnitřním škůdcem rostlin. Díky typické podobě a pomalému pohybu si je nespletete. Problémem je, že se živí sáním rostlinné šťávy. Vylučují kapky podobné medu – medovici, která přitahuje mravence a může způsobit černou plíseň připomínající saze.

Přečtěte si také:
Jak můžete odlákat škůdce společnou výsadbou vhodně zvolených rostlin

Kde vlnatky najdete?

Vlnatky mají nejraději složené části rostlin, nacházejí se proto především v paždí listů a na místech, kde se spojuje více částí rostliny. Měkká těla tohoto hmyzu si můžete splést i s houbou, ale bližší pozorování vám ukáže, s čím máte co do činění.

Vlnatky dosahují velikosti až pěti milimetrů. Zdržují se ve shlucích v nepřístupných částech rostliny, některé dokonce žijí v kořenech rostlin. Nepříjemnou zprávou je, že se mohou snadno rozšířit na blízké rostliny.

Samičky vlnatky a rozmnožování

Všimli jste si na rostlinách vlnatek? V tom případě je pravděpodobné, že jde o samičky. Samci jsou totiž na rostlinách viditelní jen zřídka. Bílý vatový povlak zakrývá místo, kde samice nakladla vajíčka. Jedna samička dokáže naklást tři sta až šest set vajec, která se vylíhnou za deset dnů. Takže pokud nezasáhnete včas, hrozí skutečné zamoření. Napadené rostliny žloutnou, vadnou a opadávají.

Rostlina napadena vlnatkami

Zdroj: istock.com

Jaké rostliny vlnatka ničí nejčastěji?

Vlnatky napadají mnoho různých druhů rostlin. Speciálně mají v oblibě měkké a šťavnaté rostliny s vysokým obsahem dusíku: tlustice, palmy, vánoční růže, dracény, begónie, sukulenty, citrusové stromy, ale i skleníková rajčata. Můžete je pozorovat kdykoliv během roku, nejčastěji se objevují na podzim.

Jak se k vám vlnatky dostanou?

Existuje několik způsobů, jak si najdou cestu k vašim rostlinám:

  • prostřednictvím kontaminované půdy,
  • přidáním infikovaných rostlin do interiéru,
  • přeložením napadených rostlin zvenčí dovnitř.

Za výskyt vlnatky někdy mohou i mravenci, kteří přinesou vajíčka vlnatky k pokojovým rostlinám, aby se mohli krmit medovicí.

Jak se vlnatky zbavit?

Bílý voskový povlak, který vlnatky zanechávají, odpuzuje většinu pesticidů, což ztěžuje léčbu napadených rostlin. Proto je důležité zasáhnout ihned, když si vlnatek na rostlinách všimnete poprvé.

Prvním krokem je dát postiženou rostlinu nebo rostliny do karantény, aby se škůdce nešířil na další pokojové rostliny.

Přečtěte si také:
Znáte přírodní triky, jak z domu či sklepa vyženete pavouky?

Rostliny umyjte

Nejjednodušší způsob, jak se rychle a snadno můžete tohoto nepříjemného hmyzu zbavit, je umýt rostliny pod proudem vody – nejlépe venku, pomocí hadice. V případě potřeby proces opakujte.

Umývání proudem vody však nefunguje, je-li napadená rostlina velmi jemná, mohli byste ji poškodit.

Vlnatky na listech rostliny

Vlnatky-na-listech-jak-se-zbavit Zdroj: istock.com

Odstraňte vlnatky tamponem

Namočte vatový tampón na dlouhé špejli do lihu a škůdce jím přímo potřete. Chlupatý povlak se rozpustí, takže přímá aplikace alkoholu funguje lépe než obyčejné mýdlo a voda. Pozor, velmi silný alkohol může škodit nejen vlnatce, ale i rostlinám, takže tampon přikládejte jen na škůdce, abyste rostliny nespálili!

Rostliny denně kontrolujte, a pokud ještě najdete vlnatky, zopakujte ošetření alkoholem. Jsou-li vaše rostliny silně napadené, po ošetření alkoholem je ještě umyjte mýdlem a vodou.

Použijte nimbový olej

Nimbový (neemový) olej je přírodní pesticid, který se přirozeně vyskytuje v semenech nimbovníku. Má hořkou chuť, sírově česnekovou vůni a je hnědavé barvy. Tento olej zabíjí různé druhy hmyzu včetně vlnatky a je užitečný též při léčbě houbových nemocí rostlin, navíc je levný a vydrží dlouho.

Před ošetřením olej zřeďte v doporučené dávce s mýdlem a vodou, přelijte do rozprašovače a rostliny postříkejte.

Přípravek s nimbovým olejem proti vlnatkám

Zdroj: istock.com

Co dělat, aby se vlnatky nevrátily?

Zdravé a silné rostliny jsou méně náchylné na škůdce než slabé a stresované rostliny. Co ještě pomůže?

  • Každou novou rostlinu pečlivě zkontrolujte, až potom ji umístěte k ostatním.
  • Vlnatka se snadno šíří z jedné rostliny na druhou, proto kontrolujte i rostliny, které na zimu přenášíte zvenčí dovnitř.
  • Tento škůdce nemá rád teploty nižší než 15,5 °C.
  • Některé vlnatky žijí v půdě pokojových rostlin. Pokud se na rostlině opakovaně objevují vlnatky, půdu vyměňte.
  • Zkontrolujte květináče. Vlnatky mohou žít i na stěnách květináčů či pod nimi.

Po ošetření rostlin otřete květináče vatovým tampónem namočeném do izopropylalkoholu a vyčistěte i oblast, kde rostlina stála.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: pěstování rostlin pokojove rostliny Prevence proti škůdcům skudci
Sdílejte článek

Diskuze