Žena s dítětem v nafukovacím bazéně
Zdroj: iStock

Máte na zahradě nafukovací bazén? Správná péče je klíčová

11. 07. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Nafukovací bazény jsou skvělou volbou pro všechny, kteří si chtějí vychutnat osvěžující koupání přímo na své vlastní zahradě. Přinášíme vám pár tipů, jak o bazén správně pečovat.

Kroky k čištění nafukovacího bazénu

Krok 1: Vypuštění vody

Začněte vypuštěním veškeré vody z bazénu. Bazén může být na omak slizký a voda se může začít zelenat nebo kalit, podle toho poznáte, že je třeba bazén vyčistit. Většina nafukovacích bazénů má vypouštěcí zátku u dna bazénu. Pokud ji váš bazén nemá, možná budete muset bazén trochu vypustit, aby voda mohla odtéct.

Krok 2: Vysušení bazénu

Po vypuštění bazénu se jej snažte co nejlépe vysušit suchým ručníkem, houbou nebo hadrem. Pokud se v bazénu objevila plíseň nebo je na omak slizký, zatím si s tím nedělejte starosti. Nemusíte utírat veškerou špínu, stačí, když z bazénu dostanete zbytek vody.

Nafukovací bazén s kruhem

Zdroj: iStock

Krok 3: Čisticí roztok

Můžete zkusit použít hygienické utěrky, ale pamatujte, že jich budete potřebovat několik, abyste bazén důkladně vyčistili – to je zbytečné plýtvání. Místo toho vezměte kbelík s vodou a do toho přimíchejte trochu bělidla, a použijte to jako čisticí roztok. Stejně dobře funguje i jakýkoli čisticí prostředek ve spreji na koupelnu nebo kuchyň. Vřele ale doporučujeme něco, co obsahuje bělidlo nebo dezinfekční složku.

Smíchejte 1/2 šálku bělidla na každých přibližně 6 šálků vody. Tento roztok můžete zesílit, pokud máte v bazénu hodně silný nános či plíseň.

Přečtěte si také:
Připravte si bazén na letní sezónu

Krok 4: Vydrhněte obložení

Před použitím bělidla nebo čisticího roztoku můžete bazén vydrhnout mýdlovou vodou, abyste odstranili veškerou špínu nebo slizké zbytky na povrchu bazénu. Pokud bazén nebyl extra špinavý, bude vám stačit, když ho vyčistíte tímto způsobem – mýdlovou vodou. Přesto doporučujeme, abyste ho pro jistotu ještě rychle otřeli vodou s bělidlem. Vezměte hadr a čisticí roztok, začněte drhnout stěny bazénu, nezapomeňte si vzít rukavice. Vyčistěte každý povrch nafukovacího bazénu a odstraňte všechny plísně nebo špinavý film, který na materiálu cítíte.

Čištění nafukovacího bazénu

Zdroj: iStock

Krok 5: Opláchněte bazén

Vezměte si zahradní hadici nebo kbelík s vodou a bazén vypláchněte. Možná budete muset provést několik cyklů oplachování, cílem je odstranit z bazénu veškeré bělidlo nebo čisticí roztok před jeho opětovným naplněním. V této fázi je dobré použít zahradní hadici s proudem vody, kterou postříkáte vnitřek bazénu.

Krok 6: Doplnění vody

Pokud je vnitřek bazénu stále oslizlý nebo na něm stále cítíte či vidíte film, možná budete muset provést kroky drhnutí a oplachování znovu. Jakmile je celý bazén vyčištěn, můžete ho opět doplnit čerstvou vodu.

To možná budete muset provádět každé 2-4 dny v závislosti na způsobu používání a použité vodě.

Další tipy, jak udržovat bazén v čistotě

Filtrační čerpadlo

Pokud je váš bazén vybaven filtračním čerpadlem, je jeho udržování poměrně snadné pomocí chemikálií a čerpadla. Filtrační čerpadlo bude po celý den cirkulovat vodu a čistit ji od nečistot. Většina větších nafukovacích bazénů má na boku otvory, do kterých můžete připojit hadice filtračního čerpadla.

Pokud tyto otvory nemáte, můžete hadice filtračního čerpadla přetáhnout přes bok bazénu a vodu čistit tímto způsobem.

Bazénový vysavač

Ve větších nafukovacích bazénech s filtračním čerpadlem se obvykle na dno bazénu dostanou nečistoty, které čerpadlo nezachytí. Vždycky se tam můžete ponořit a posbírat tolik, kolik zvládnete rukama, ale všechno se vám ven dostat nepodaří. Proto zainvestujte do bazénového vysavače, který vám se zbytky hravě pomůže.

Vysavač na nafukovací bazén

Zdroj: iStock

Krycí plachta na bazén

Zakrytí bazénu v době, kdy se nepoužívá, je jedním z nejjednodušších způsobů, jak snížit čas a námahu při jeho čištění. Řasy potřebují ke svému růstu sluneční světlo, nemluvě o veškerém listí a nečistotách, které se dostanou do vody.  Krycí plachta vám tento problém snadno vyřeší.

Jak často měnit vodu v nafukovacím bazénu

Možná jste se setkali s doporučením, že byste měli měnit vodu v nafukovacích bazénech každý den nebo dva. To už je trochu extrém (a hlavně je to kvůli nedostatku vody a suchu zakázáno), podle výše uvedených tipů vám ale voda vydrží obvykle týden (pokud nejsou extrémní vedra a voda se neznečišťuje neobvykle rychle), než ji bude potřeba opět vyměnit.

U malých dětských bazénků , pokud správně používáte chemické přípravky nebo přípravky na úpravu vody, nebudete muset vodu vyměňovat vůbec.

Proč je důležité čistit nafukovací bazén

Udržování čisté vody je důležité pro bezpečnost dětí a dospělé. Ve špinavé vodě se může množit mnoho bakterií. Přítomnost škodlivých látek ve vodě pak může přispět ke vzniku očních, ušních, nosních, krčních a kožních infekcí.

Nafukovací bazén na zahradě s nafukovacím pelikánem

Zdroj: iStock

Jakou chemii či přírodní prostředky používat k udržení čisté vody v nafukovacím bazénu?

Následující chemikálie a přírodní prostředky vám pomohou udržet vodu čistou. Zde je přehled několika možností:

  • Chlor je nejběžněji používaný dezinfekční prostředek pro udržování čistoty vody v bazénech. Můžete použít buď tradiční chlor ve formě granulí, v tekuté formě nebo tablet, které se postupně rozpouštějí ve vodě. Vždy dodržujte pokyny od výrobce pro správné dávkování.
  • Brom je alternativou k chloru. Je účinným dezinfekčním prostředkem a méně dráždí kůži a oči. Podobně jako chlor se používá ve formě granulí nebo tablet.
  • Existují také různé oxidanty, jako je peroxid vodíku nebo monopersulfát, které můžete k dezinfekci vody použít. Tyto prostředky neobsahují chlór a jsou méně dráždivé na pokožku a oči.
  • Pokud preferujete přírodní alternativy, existují produkty, které mohou pomoci udržovat vodu v bazénu čistou. Například můžete použít extrakt z borovice, který má antibakteriální vlastnosti, nebo přípravky obsahující enzymy, které rozkládají organické znečištění.

Je důležité si však uvědomit, že při používání jakýchkoli chemikálií, včetně přírodních prostředků, je nutné dodržovat pokyny od výrobce a správně dávkovat. Pravidelně testujte chemické hodnoty vody a upravte je podle potřeby, abyste udrželi správnou rovnováhu a čistotu vody.

Zdroj: Pool Care For Dummies – Della O’Sullivan, Pool Maintenance – Swimming Pool Cleaning and Maintenance Checklist for Maintenance Kit,
How To Clean An Inflatable Pool: Remove And Prevent Mold – Backyard Sidekick
Autor: Claudia Kornelová
Foto: iStock

 

Kategorie: Zahrada
Tagy: bazény rady a tipy
Sdílejte článek

Diskuze