Zdroj: Shutterstock

Nejkrásnější nenáročné dřeviny do zahrady

27. 05. 2023
Diskuze (2)
Sdílet

Opadavé nebo vždyzelené listnáče či jehličnany, druhy a odrůdy se sytě zbarvenými a voňavými květy či zajímavými listy nebo aromatickou kůrou. Sortiment nenáročných dřevin je překvapivě rozsáhlý, vybere si majitel větší i menší zahrady. Jaro je na výsadbu dřevin jako stvořené, využijte proto příležitost, kdy je i nabídka těchto rostlin v rámci roku nejširší.

Okrasné dřeviny jsou důležitou součástí zahradního prostoru. Mohou být jeho základní kostrou, decentní kulisou pro květinové záhony, další dokážou být rozdělovacím prvkem, jiné se ukážou v plné kráse spíš samostatně na reprezentativním místě.

Ideální je, pokud si vyberete do zahrady pár vždyzelených jedinců a ty doplníte opadavými druhy, které vnesou do zahrady proměnlivost.

Přečtěte si také:
Nenáročné trvalky, které zkrášlí každou zahradu

Nenáročnou volbou jsou vždyzelené druhy (protože u nich odpadá každoroční odklízení listí), ale na druhou stranu je dobré připomenout, že zahrada, která sestává jen ze vždyzelených stromů a keřů, může působit příliš monotónně a časem tíživě.

Konkrétní druhy si vybírejte s přihlédnutím k podmínkám vaší zahrady. Nezapomeňte zohlednit výšku a šířku zvolených druhů v dospělém věku.

Kalina bodnantská (Viburnum × bodnantense)

v × š.: 2,5 × 1,7 m

Řadí se k nenáročným a opadavým dřevinám. Je zajímavá brzkým kvetením a tehdy je v zahradě nepřehlédnutelná. Nádherné růžové květy této kaliny s příjemnou vůní se objevují během mírné zimy už v prosinci. V období mimo kvetení je zase tento keř bohatě olistěný, listy se na podzim pěkně vybarvují.

Kalina prosperuje a každoročně bohatě kvete na slunečném nebo polostinném místě s mírně vlhkou a výživnou půdou. Vyplatí se jí vybrat viditelné umístění v přední části zahrady před vždyzelenými listnáči nebo v předzahrádce. Uplatní se ve skupinách s jinými dřevinami i jako solitér.

Kalina bodnantská

Kalina bodnantská Zdroj: Shutterstock

Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)

v × š.: 3 × 2 m

Tento zástupce skupiny vždyzelených listnáčů má v zahradách všestranné využití. Uplatní se ve skupinách s jehličnany, s listnatými keři, v předzahrádce, ve formě živého plotu, jako solitér či součást větších květinových záhonů.

Má vícero odrůd a všechny se výborně a snadno pěstují. Má tmavě zelené lesklé listy a na jaře kvete bílými soukvětími, z nichž se později vyvinou černé plody.

Bobkovišeň snese místa s nedostatkem světla, potřebuje propustnou, výživnou půdu. Ideální je, pokud je mírně vlhká, ale po zakořenění snese i sucho. Tento keř výborně snáší tvarování a roste středně rychle.

Bobkovišeň lékařská

Bobkovišeň lékařská Zdroj: Shutterstock

Šeřík malolistý (Syringa microphylla)

v × š.: 1,5 × 2 m

Vděčný a pěkně kvetoucí druh šeříku, který se vejde i do menší zahrady. Není vysoký, ale jemně fialová soukvětí nádherně voní a květy se kromě hlavního období v květnu objeví v menším množství obvykle ještě i v létě. Na rozdíl od jiných šeříků se nerozrůstá, tvoří kompaktní keříky. Výborně však snáší i tvarování.

Přečtěte si také:
Jaké rostliny v zahradě vysadit, když chcete odehnat krtky a hlodavce

Daří se mu na slunečném místě s výživnou a propustnou půdou. Velmi dobře snáší i sucho. Vadí mu stín a příliš vlhká půda. Tento šeřík, konkrétně odrůdu ‘SUPERBA’, seženete ve formě keře nebo menšího stromku. Působivý je ve smíšených květinových záhonech i v předzahrádce, dočasně poroste i ve větším květináči.

Šeřík malolistý

Šeřík malolistý Zdroj: Shutterstock

Ibišek syrský (Hibiscus syriacus)

v x š.: 2,5 x 1,5 m

Tento keř zaplaví zahradu během léta množstvím bílých, růžových nebo fialových nálevkovitých květů. Ty mohou být i poloplné nebo plné. Zároveň bývá bohatě olistěný. Ibišek koupíte ve tvaru keře nebo menšího stromku. Hodí se do středně velkých i menších zahrad, vyjímá se v předzahrádkách.

Vyžaduje dostatek slunce, teplo, propustnou půdu, mírně vlhkou, ale snese i sucho. Nevyžaduje pravidelný řez, ale když se řeže, podpoří se množství květů. Tato dřevina roste středně rychle, využít ji můžete jako solitér, do volně rostoucích živých plotů i do skupin s jinými dřevinami. Vybrat si můžete z vícero odrůd. Dočasně poroste i v květináčích.

Ibišek syrský

Ibišek syrský Zdroj: Shutterstock

Ruj vlasatá (Cotinus coggygria)

v × š.: 3,5 × 2 m

Jedna z nejzajímavějších moderních okrasných dřevin, která se vyznačuje pěstitelskou nenáročností a vysokou odolností vůči slunečnímu žáru, suchu i mrazu. Atraktivní je především odrůda ‘ROYAL PURPLE’, která má tmavě purpurové listy a v létě vzdušná vatovitá soukvětí v jemném bordó odstínu. Keř je však ozdobný i mimo kvetení.

Přečtěte si také:
Jak na zahradě zvolit materiály, zeleň a jednotlivé prvky tak, aby spolu vše ladilo

Může být součástí větších záhonů, uplatní se v kombinaci s jinými dřevinami a též jako solitér. Potřebuje slunce, propustnou půdu, která může být i sušší. I když nevyžaduje každoroční řez, když ho každý rok zkrátíte o zhruba polovinu, bude bohatěji olistěný. Zajímavá je vůně jejího dřeva.

Ruj vlasatá

Ruj vlasatá Zdroj: Shutterstock

Tipy a rady

1. Dřeviny s kořenovým balem můžete sázet během celé sezóny, ale upřednostněte deštivější období. Vždyzelené listnáče a jehličnany se dobře ujmou na konci léta, kdy je zahřátá půda a dostatek srážek, které jsou potřeba na zakořenění.

2. Při výsadbě do skupin dbejte na dostatečné výsadbové vzdálenosti, dřeviny nesázejte natěsno k sobě. Vyhněte se i výsadbě těsně k plotům či zídkám, později by to přineslo zbytečné problémy.

3. Ideální je dřeviny sázet tak, aby vyšší druhy byly v pozadí a nižší v popředí. Už při koupi si proto zjistěte růstové charakteristiky dané dřeviny.

4. Dejte si záležet na přípravě místa výsadby. Dřeviny totiž zůstanou na zvoleném místě mnoho následujících let a na kvalitě přípravy půdy záleží to, zda se jim tu bude dobře dařit. Do půdy přidejte kompost, využijte i mykorhizní houby.

Text: Daniel Košťál
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: bobkovišeň ibišek kalina okrasná zahrada okrasné dřeviny šeřík Výsadby rostlin
Sdílejte článek

Diskuze

  • Fotografie kaliny neodpovídá jejímu popisu!

    Dana Haspeklová
    • Děkujeme za upozornění, fotografii jsme vyměnili.

      Admin