Zdroj: Shutterstock

Nenáročné trvalky, které zkrášlí každou zahradu

09. 05. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Najdete mezi nimi kvetoucí druhy a i ty, které více než květy poutají zajímavými listy. Vybrat si můžete vyšší, středně vysoké i nižší druhy, které nezaberou moc místa. Pěstování trvalek v zahradách je momentálně velmi populární. V sortimentu najdete vícero nenáročných druhů a odrůd, tradiční i úplně nové.

Trvalky mají v zahradách rozmanité využití. Uplatní se ve smíšených květinových záhonech, v květinových ostrůvcích v trávnících, u plotů, v předzahrádkách, před kvetoucími keři, některé i spolu s růžemi, u jezírek, pod stromy a na problematických místech.

Vybrat si dokonce můžete i takové druhy, kterým se daří v květináčích. Nejkrásněji vyniknou ve smíšených květinových záhonech, kde je důležité vysadit je tak, aby nižší druhy byly v popředí a vyšší v pozadí.

Přečtěte si také:
Jak mít pěknou zahradu za 15 minut denně

Zároveň je potřeba soustředit v rámci jedné plochy druhy a odrůdy se stejnými pěstitelskými požadavky a nároky (slunce, typ půdy, vláha). Většina trvalek prosperuje na slunečných stanovištích, ale je i vícero takových, které mají rády polostín, či dokonce stín.

Třapatka(Rudbeckia fulgida)

v × š.: 70 × 50 cm

Třapatka je tradiční a osvědčenou trvalkou slunečných zahrad a smíšených květinových záhonů. Odrůda ‘Goldsturm’ patří k nejméně náročným a snadno pěstovatelným. Získala mnoho ocenění a její volba je dobrou trefou i pro začínajícího pěstitele. Během celého léta až do podzimu přináší záplavu sytě žlutých květů s tmavým středovým terčíkem.

Nejlépe vynikne ve větších skupinách a nádherná je i ve společnosti okrasných trav a v předzahrádce. Potřebuje humózní a mírně vlhkou půdu, ale dobře snáší i sucho. Třapatky se snadno rozmnožují dělením trsů na jaře. Květy této trvalky patří k trvalejším, a můžete je proto řezat do váz.

Třapatka

Třapatka Zdroj: Shutterstock

Šanta (Nepeta x faassenii)

v × š.: 60 × 60 cm

Dokáže vytvořit překrásné květinové lemy chodníků, rozroste se na slunečných svazích, na okraji květinových záhonů, ve skalkách i květinových zídkách. Pokud hledáte nenáročnou a vytrvale kvetoucí trvalku do slunečné a sušší zahrady, aromatická šanta vás nezklame. Poroste i ve vyšších polohách, kde dokáže nahradit levanduli.

Přečtěte si také:
Jak můžete odlákat škůdce společnou výsadbou vhodně zvolených rostlin

Má kompaktní a polokulovitý habitus, stříbřité lístky a bledě modré květy. Výborně toleruje sucho a obvykle kvete od začátku léta až do prvních mrazů. Navíc se pěstováním této rostliny určitě zavděčíte i své kočce, která si ho však může natolik oblíbit, že si v něm vytvoří své zahradní poležení.

Šanta

Šanta Zdroj: Shutterstock

Svíčkovec (Gaura lindheimeri)

v × š.: 80 × 50 cm

Jedna z nejdéle kvetoucích a v poslední době častěji sázených trvalek. V nabídce najdete vícero odrůd. Květy mívá buď jednoduché bílé, nebo růžové, rostlina je jimi obsypaná během celé sezóny, od začátku léta až do konce podzimu. Vyniká jemnou a vzdušnou texturou, zapůsobí v moderních i tradičních zahradách, nádherná je v plošných výsadbách a štěrkových záhonech.

Gaura má zelené nebo bordó listy, což zvýrazňuje její zajímavost. Prosperuje na slunečných a chráněných místech s propustnou půdou. Dobře snáší i sucho. Před první zimou vyžaduje přikrývku z listí.

Svíčkovec

Svíčkovec Zdroj: Shutterstock

Bohyška (Hosta hybrid)

v × š.: 70–80 × 70 cm

Pokud hledáte nenáročné trvalky do stinných zahrad, bohyšky jsou výbornou volbou. Je jich mnoho druhů a odrůd, mívají nádherné jedno- i vícebarevné listy, v létě překvapí bílými, fialovými nebo modrými zvonkovitými květy, a když mají ideální podmínky, tvoří mohutné a bohatě olistěné trsy.

Tato trvalka nevyžaduje speciální pozornost, svědčí jí místo s humózní a mírně vlhkou půdou, ale mnohé z bohyšek výborně snášejí i sucho. Vyniknou ve skupinách a dařit se jim bude i v květináčích. Uplatní se v moderních i tradičních zahradách.

Bohyška

Bohyška Zdroj: Shutterstock

Denivka (Hemerocallis x hybrida)

v × š.: 40–80 × 60 cm

Denivky mají nádherné květy a připomínají květy lilií. Mohou být jednoduché, poloplné i plné, často nádherně voní. V nabídce je obrovské množství druhů, odrůd, vybrat si můžete vyšší i nižší jedince. Denivky kvetou v létě a mimo období kvetení je krášlí dlouhé, sytě zelené řemenovité listy.

Přečtěte si také:
Domácí si vysnili přírodní zahradu bez trávníku. Rostliny zde přežijí i bez zálivky

Tyto trvalky patří k nejméně náročným, jejich pěstování zvládne i úplný začátečník. Prosperují na slunečných místech s výživnou a propustnou půdou. Uplatní se v menších a větších skupinách.

Denivka

Denivka Zdroj: Shutterstock

Tipy a rady

1. Trvalky s kořenovým balem můžete sázet během celé sezóny, nejlépe v deštivých dnech. Ty bez kořenového balu sázejte jen na jaře nebo během podzimu.

2. Od každého zvoleného druhu volte vícero kusů a ty vysaďte v optimálním sponu. Docílíte vytvoření většího trsu, který bude během kvetení nádherný.

3. Trvalky můžete v záhoně kombinovat se stromkovými růžemi, v létě kvetoucími keři, okrasnými travami i hlíznatými rostlinami, například jiřinami.

4. K dalším nenáročným trvalkám na slunečná místa patří řebříček, sasanka japonská, astra, krásnoočko, šalvěj hajní a rozchodník. Na polostinných místech se nádherně ukáže bergenie nebo některý z kakostů.

Text: Daniel Košťál
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: denivky květinové výsadby okrasná zahrada šanta trvalkové záhony trvalky
Sdílejte článek

Diskuze