Zdroj: istock.com

Objevily se ve vaší domácnosti myši? Vyzkoušejte následující triky, jak se jich zbavit!

13. 03. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Myši se do lidských obydlí stěhují nejčastěji ze tří důvodů: buď hledají potravu, teplo nebo úkryt. Jejich náhlý výskyt je o to nepříjemnější, že se dokážou rychle množit a šířit tak různé nemoci, jelikož za sebou zanechávají stopy moči a výkalů, které obsahují bakterie a viry.

Kromě toho způsobují škody tím, že okusují dráty, knihy a hračky a v neposlední řadě se také dostávají do spíží a skříní. Tam poškozují potraviny – okusují obaly, a dokonce i plastové nádoby. Přečtěte si proto tipy a triky, jak se myší zbavit, případně jak jejich zamoření zcela předejít či zabránit.

Co láká myši do domu?

Myši žijí prakticky v každé zemi a v každém typu terénu, od pastvin po lesy. Jsou to dosti odolní tvorové a dokážou si snadno vytvořit domov ve volné (i nehostinné) přírodě. Pokud se jim však naskytne příležitost, tak se velmi rády pozvou také do vašeho domova. Říkáte si, co vlastně myši u vás doma hledají? Nejčastěji jsou to tyto tři věci:

1. Úkryt

Jakmile se ochladí, začnou se myši poohlížet po novém domově, kde budou mít dostatek tepla a bezpečí. To bohužel není nikde jinde než u vás doma. Díky svému malému tělu se protáhnou i prostorem o velikosti pouhých 0,5 cm.

2. Potrava

Myši potřebují k životu stálé zdroje potravy. To znamená, že se usadí doslova kdekoli, kde jí najdou dostatek a která je uživí na velmi dlouhou dobu.

3. Materiály pro hnízdění

Myši si vytvářejí hnízda, ve kterých nejen rodí, ale také vychovávají svá mláďata. Proto dávají přednost měkkým materiálům, jako je skartovaný papír či bavlna. Mezi jejich stavební materiály ale patří také zvířecí chlupy, izolace, deky, oblečení a mnoho dalšího, co jim zkrátka přijde do cesty.

Myší hnízdo

Zdroj: istock.com

Jak poznám, že můj dům čelí myší invazi?

Myši jsou sice malé, ale zanechávají za sebou stopy, které jen tak nepřehlédnete. Pokud si nejste zcela jisti, zda se nachází také u vás doma, všímejte si následujících věcí:

Stopy po kousání či škrábání na policích a kolem obalů potravin. Jak jsme již zmiňovali výše, tak myši hledají místa, kde mají dostatek potravin. Zaměřte se proto na spíže či police a podobně, zda se na uskladněných potravinách neobjevily stopy po prokousnutí. Kromě toho si také všímejte zřetelných škrábanců na podlahových lištách nebo kolem podlahového obložení – i to poukazuje na problém s výskytem myší.

Drobky nebo zbytky jídla na policích, ve spíži nebo na neobvyklých místech, například uprostřed podlahy. Pokud si všimnete, že se čím dál častěji objevují drobky či zbytky jídla na stále stejných místech, kde se předtím nevyskytovaly, věřte, že to není náhoda.

Myší trus, který vypadá jako malé a tenké podlouhlé válečky. Ty se většinou běžně objevují na místech, kde se myši vyskytují (pobíhají) nejčastěji. Což bývá pod umyvadly, v zadních částech skříní nebo v rozích místností. Doporučujeme použít baterku pro detailnější prozkoumání, zda se jedná opravdu o myší trus, a ne o nějakou běžnou špínu.

Hnízda z látek, skartovaného papíru, zvířecích chlupů, provázků nebo jiného měkkého, roztřepeného materiálu.

Zvuky, jako jsou škrábání nebo vrzání ve stěnách, které se ozývají především v noci.

Podivné chování domácích zvířat, jako štěkání a škrábání po nábytku nebo pod ním. To může naznačovat, že vaši domácí mazlíčci již vědí o napadení těmito škůdci.

Myši v domácnosti

Zdroj: istock.com

8 způsobů, jak se přirozeně a humánně zbavit myší

Zjistili jste díky výše zmíněným bodům, že se u vás doma myši skutečně vyskytují a chcete je zlikvidovat? Pokud nepatříte mezi ty lidi, kterým nevadí nastražit několik vražedných pastiček, ale raději byste celou věc řešili více humánně, tak vyzkoušejte některý z následujících triků, jak se zbavit myší zcela přirozeně bez nutnosti jejich zabíjení.

1. Odstraňte všechny zdroje potravin

Myši potřebují denně pouze malé množství potravy. Chcete-li se jich doma zbavit, začněte tím, že odstraníte všechny věci, které rády konzumují. Veškeré obiloviny, krmivo pro domácí zvířata a další suché zboží skladujte ve skleněných nebo kovových nádobách, které udržují potraviny v bezpečí, jelikož je myši nemohou prokousat.

Abyste myši odradili od vstupu do vašeho domova, uzavřete všechny potenciální zdroje potravy do dobře uzavíratelných nádob zabezpečených proti manipulaci. Pokud budete krmit své domácí mazlíčky, tak nikdy nenechávejte krmení venku příliš dlouho a okamžitě vždy ukliďte všechny rozlité tekutiny a nepořádek.

Výhody: Cenově dostupné řešení, humánní.
Nevýhody: Náročné na práci, musí se udržovat nepřetržitě, není stoprocentně účinné.

Myš ve spíži

Zdroj: istock.com

2. Zbavte se materiálů, které by mohly být použity pro budování hnízd

Zajistěte, aby byly všechny měkké materiály, které by mohly být použity k výstavbě hnízda, bezpečně uloženy (skryty). Všechny látky, koberce a přikrývky uložte do odolných plastových úložných boxů. Nezapomeňte, že myši dokážou kvůli vytvoření hnízda rozkousat i lepenku, papír nebo dokonce lehký plast, takže je dobré, abyste spolu s tím zlikvidovali i všechen recyklovaný odpad z vaší domácnosti.

Nyní se jděte podívat ven na svou zahradu. Všechny listy a větve, které jsou ve vzdálenosti cca 1 metru od vašeho domu, odstraňte. Vždycky se snažte udržovat, jak vnitřní, tak i vnější prostory domu neustále uklizené a bez odpadků.

Výhody: Ochrání vaše textilie před rozkousáním, snadné řešení.
Nevýhody: Časově náročné, celkem nepohodlné, jelikož musíte mít uskladněné všechny lůžkoviny a koberce, nezbaví vás stávající populace myší.

Přečtěte si také:
Nevíte, jak se účinně zbavit molů v domácnosti? Toto radí odborníci

3. Utěsněte vstupní body, kudy by se mohly myši dostat dovnitř

Když se začne ochlazovat a teploty klesají pomalu dolů, začnou se myši čím dál více přibližovat k vašemu domovu, aby se dostali dovnitř – do tepla. Zabraňte jim proto ve vstupu pomocí těsnění nebo pásků, díky kterým ucpete všechny drobné otvory v základech, dveřích a na dalších místech.

Menší otvory zakryjte lepicí páskou a do větracích či větších otvorů napíchejte ocelovou vlnu, abyste zabránili vniknutí, ale zároveň tím neomezili proudění vzduchu. Ocelová vlna je pro myši neprokousnutelná a hlodavce tak přirozeně odradí. K zacpání děr můžete použít také rychleschnoucí cement.

Výhody: Účinné, ekologické, humánní, bezpečné pro děti a domácí zvířata.
Nevýhody: Pracně náročné, vlna se musí pravidelně udržovat a kontrolovat.

Myš ukrývající se v otvoru budovy

Zdroj: istock.com

4. Použijte přírodní odpuzovače myší

Myši mají jednu schopnost – silný čich. A právě tuto jejich vlastnost můžete nyní využít ve svůj prospěch a zbavit se jich pomocí přírodních odpuzovačů.

Zajímá vás, jaká vůně myši spolehlivě odradí? Vyzkoušejte některou z následujících možností:

  • Postřik z jablečného octu a vody
    Směs z kombinace jablečného octu a vody si připravíte snadno. Dejte ji do lahve s rozprašovačem a nastříkejte ji po obvodu domu a do všech míst uvnitř domu, kudy by myši mohly prolézat. Alespoň jednou za měsíc aplikujte znovu.
  • Ubrousky do sušičky
    Vezměte ubrousky do sušičky a těmi vycpěte všechny otvory a díry. Díky tomu byste měli jejich pohyb po domě zpomalit či zcela zastavit. Pokud navíc použijete ubrousky hodně éterické, tím lépe.
  • Roztok z pálivé papriky
    Smíchejte chilli vločky, nakrájené papričky habaneros, prostředek na nádobí a vodu a vytvořte si tak pálivý pepřový sprej, který spolehlivě odradí každou myš. Směs nastříkejte všude tam, kde jste zaznamenali myší aktivitu. Tato směs sice není pro lidi a domácí zvířata jedovatá, jelikož ale obsahuje pálivou papriku, tak může pořádně podráždit nejen oči, ale také nos a ústa. Při stříkání se tedy nezapomeňte vyhnout oblečení, nábytku a všem místům, kde se často pohybují další členové domácnosti či domácí mazlíčci.

Výhody: Účinné, cenově dostupné, humánní, bezpečné pro děti a domácí zvířata.
Nevýhody: Vyžaduje pravidelné aplikace, nezbaví vás velkých populací myší.

Přečtěte si také:
Jaké rostliny v zahradě vysadit, když chcete odehnat krtky a hlodavce

5. Pořiďte si kočku

Dobře, sice chápeme, že tohle není úplně řešení pro každého, a ne každý může či chce mít kočku, ale jak jistě všichni víme, kočky jsou jedním z nejúčinnějších plašičů myší – na tom se jistě všichni shodneme. Pokud si tedy můžete pořídit kočku, která vám pomůže snížit počet myší, udělejte to.

Pokud žijete v místě, kde kočky nejsou povoleny, požádejte alespoň své známé, kteří kočku mají, jestli by vám mohli dát použitou kočičí podestýlku. Tu pak následně ve vaničkách (či jiných nádobkách) umístěte ke vchodům do domu. Když myši ucítí kočičí moč, je velká pravděpodobnost, že by mohly prostory opustit.

Případně zajděte do obchodu a kupte si čistý čpavek. Čpavek myším páchne jako moč predátora, a tak je dokáže spolehlivě odradit. Na místech, která myši rády navštěvují, položte vatové kuličky napuštěné čpavkem.

Výhoda: Účinný způsob, jak se zbavit myší.
Nevýhody: Není vhodné jako řešení pro obyvatele domů nebo bytů, kam zvířata nesmí.

Kočka lovící myši

Zdroj: istock.com

6. Vyzkoušejte živé (odchytové) pasti

Živé pasti jsou dalším skvělým nápadem, jak se můžete zbavit myší. Dají se zakoupit v obchodech se železářským zbožím, domácími potřebami či běžně na internetu. Umístěte je na ta místa, kde jste zaznamenali zvýšenou aktivitu myší, a nezapomeňte do nich nastražit nějakou dobrou návnadu, kterou myši zbožňují. Může to být například kus arašídového másla, sýra nebo popcornu.

Jakmile se myš do této pasti chytí, vypusťte ji alespoň kilometr od domova. Jinak hrozí riziko, že se znovu vrátí. Při přenosu dávejte pozor, abyste na sobě měli silné rukavice a myši se nedotýkali přímo.

Výhody: Účinné, humánní, rychle se díky tomu vypořádáte s již existující populací myší.
Nevýhody: Náročné na práci, pasti je třeba pravidelně umísťovat, dávat do nich návnady, kontrolovat je a vyprazdňovat.

Přečtěte si také:
Znáte přírodní triky, jak z domu či sklepa vyženete pavouky?

7. Využijte síly zvuku

Ultrazvukové jednotky mohou být velmi účinné, co se odhánění myší týká. Navíc jsou tato odstrašující zařízení bezpečná pro děti, domácí zvířata, a dokonce i jiná zvířata (koně, ovce, krávy), takže se je nemusíte bát použít doslova kdekoli (myši se mohou objevovat také ve stájích apod.). Najdete je v místním železářství či na internetu. Potom je umístěte všude tam, kde jste zaznamenali aktivitu myší ve vaší domácnosti.

Výhody: Účinné, nízkoprofilové, nenáročné na údržbu.
Nevýhody: Dle velikosti může občas vyžadovat lehkou změnu estetického vzhledu vašeho domova, ultrazvuková zařízení je třeba kontrolovat a umísťovat ručně.

Ultrazvuková jednotka

Zdroj: istock.com

8. Použijte esenciální oleje

Esenciální oleje, které mají silnou vůni, jako je například máta nebo hřebíček, patří mezi přirozené plašiče, které dokážou myši spolehlivě odpuzovat. Nejlepších výsledků dosáhnete, když namočíte vatové tampony do vybraného esenciálního oleje a umístíte je na místa, kde jste zaznamenali aktivitu myší – například vedle zásuvek, skříní a pod umyvadla (nejčastější místa výskytu). Esenciální vůně sice myši nevyhubí, ale v kombinaci spolu s dalšími metodami se mohou stát účinným odstrašujícím prostředkem.

Výhody: Snadné, cenově dostupné řešení, bezpečné pro děti a domácí zvířata.
Nevýhody: Samo o sobě vás to myší zcela nezbaví, vatové kuličky bude třeba každých několik dní znovu namočit a obnovit.

Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: hlodavce kočky Přírodní oleje skodci
Sdílejte článek

Diskuze