Pavouci se na podzim hojně stěhují do našich příbytků. Vyzkoušejte osvědčené přírodní způsoby, jak je odpudit
Mnozí pavouci jsou užiteční kvůli kontrole hmyzu v zahradách či v přístřešcích, ale jakmile se dostanou do domu, znamenají problém. Ochlazující se počasí zvyšuje pravděpodobnost, že si osminozí tvorové budou hledat cestu dovnitř. Pavouci si na podzim aktivně hledají úkryt před chladem, zdroj potravy a místo, kde by mohli naklást vajíčka.
Teplé a bezpečné interiéry vyhledávají nejen pro vlastní bezpečí a možnost obživy, ale i proto, aby měli kam naklást vajíčka. Zalezou do sklepa, garáže, zahradního domku nebo přímo do vaší kuchyně a stanou se nechtěnými spolubydlícími.
Samozřejmě je můžeme ochromit různými chemickými spreji – ty jsou však nejen dost drahé, ale též nebezpečné, především máte-li děti nebo domácí zvířata. Naštěstí existují způsoby, jak můžeme pavouky vyhnat z domu přírodním způsobem.
Utěsněte spáry kolem dveří a oken
Prvním a nejdůležitějším krokem je prohlédnout všechny spáry zvenčí domu, kterými by se hmyz mohl snadno dostat dovnitř. Nejčastěji vznikají kolem oken, dveří a pod střechou. Utěsněte je, protože jsou ideálními vstupními cestičkami pro pavouky i všelijaký hmyz. Vyměňte všechny staré, roztrhané síťky na oknech nebo použijte síťovou pásku, kterou poškozená místa rychle zalepíte.
Olej z máty peprné
Když budete mít spáry utěsněné, můžete použít vícero přípravků, které vám pomohou vyhnat pavouky z domu. Stačí trochu olejíčku z máty. Pavouci prostě nemají rádi vůni máty peprné a utíkají od ní co nejdále.
Přírodní sprej na odehnání pavouků připravíte snadno. Kápněte pět kapek mátového oleje do hrnku teplé vody. Vodu s mátovým olejem ohřejte na sporáku, ale tak, aby směs nezačala vřít. Po pěti minutách roztok odstavte z ohně a nechejte vychladnout. Nakonec ho přelejte do sprejové láhve nebo rozprašovače a nastříkejte podél okenních parapetů, dveří a jiných míst, kudy by se pavouci mohli pokusit vejít dovnitř.
Polštářky s vůní máty
Dalším účinným trikem, jak můžete použít vůni máty na odplašení pavouků, jsou voňavé polštářky či pytlíčky, které si snadno vyrobíte sami. Stačí do látkového sáčku vložit vatu nebo houbu nasáklou kapkami mátového esenciálního oleje. Takto připravené pytlíčky umístěte na strategická místa v domácnosti – ke dveřím, pod skříňky, kolem jakýchkoliv trhlin a štěrbin, na parapety.
Cedrový olej proti pavoukům, mravencům i komárům
Nejen mátovým olejem překvapíte osminohé návštěvníky. Cedrový olej se dá použít dokonce i venku. Čistý cedrový olej je vynikající k odpuzování nejen pavouků, ale celé plejády hmyzu, proto je dobré mít ho vždy po ruce.
Směs na odpuzování pavouků si připravíte tak, že jednu lžíci cedrového oleje přidáte do jednoho litru vody a důkladně promícháte. Roztok přelejte do rozprašovače a v případě potřeby jím postříkejte zvenčí okolí oken, dveří, místa pod střechou a podobně.
Tato směs funguje i proti ovocným muškám, švábům, myším, mravencům a komárům.
Skořice
Podobně jako mátový a cedrový olej, i skořici můžete použít na odpuzování pavouků. Posypejte skořicí klíčová místa okolí domu nebo použijte skořicový sprej. Kromě toho, že pavouky odežene, vytvoří vám v domácnosti příjemnou atmosféru.
Pavouci nemají rádi ocet
Na přípravu spreje proti pavoukům v rozprašovači smíchejte pětiprocentní ocet se stejným dílem vody a dobře protřepejte. Směs nastříkejte přímo na pavouky, pavučiny a jakékoliv místo, kde je obvykle najdete. Ošetření opakujte co týden.
Sabína Zavarská
Zdroj: oldworldgardenfarms.com
Foto: istock.com