Podzim je doba, kdy je třeba dát si do pořádku okna. Víte, jak nejlépe vyčistíte síťky proti hmyzu?

Podzim je doba, kdy je třeba dát si do pořádku okna. Víte, jak nejlépe vyčistíte síťky proti hmyzu?

Galerie (3)
29. 10. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Ještě před tím, než se výrazně ochladí, bychom měli zkontrolovat stav oken a dveří. Čeho všeho je třeba si všímat? Jak nejjednodušeji, a přitom účinně vyčistit síťky proti hmyzu od pylu, prachu a výkalů hmyzu?

Není důležité jen samotné mytí oken, ačkoliv i to je po létě nutné. Všímejte si však toho, zda dveře a okna dobře přiléhají, jestli je funkční těsnění, čisté okolí rámů – hledejte vlhká místa a případnou plíseň.

Dřevěná okna a dveře je vhodné ošetřit přípravky na dřevo, aby byly lépe připraveny na změny teplot. Zkontrolujte, zda jsou v pořádku žaluzie a rolety, a pokud uvidíte nějakou nedokonalost a netroufáte si sami na opravu, vyhledejte odborníky. Ti vám zároveň mohou zkontrolovat nastavení oken – aby přes ně neprofukovalo, ale zároveň aby procházelo jisté množství vzduchu, které zabraňuje tvorbě plísní.

Ještě důležitější než čistá okna jsou čisté síťky proti hmyzu

Jimi totiž prochází do místnosti vzduch, a když jsou znečištěné, máte nečistoty i uvnitř. Prach, pyly, výkaly hmyzu sice nemusíte vidět, ale mohou vyvolat alergie a jiné nepříjemné stavy.

Je nutné se o ně pravidelně starat, jinak mohou přinést více škody než užitku. Pevné i odnímatelné síťky proti hmyzu byste měli čistit minimálně dvakrát ročně, a to na začátku a na konci sezóny. Kromě toho je dobré je jednou týdně vysát nebo vlhkým hadrem zbavit prachu a pylů. Porušené síťky dejte opravit už nyní, aby mohly nadále plnit svou funkci.

Foto istock

Jak vyčistit odnímatelné síťky proti hmyzu

Zpravidla je mnohem snazší čistit odnímatelné síťky na okna. Ideální je vyčistit všechny v bytě či domě najednou. Označte si, která síťka je z které místnosti, aby se vám nepopletly, protože se mohou mírně lišit v rozměrech.

Co potřebujete?

 • vodu
 • amoniak pro domácnost
 • staré prostěradlo, plachtu nebo staré ručníky
 • vysavač s nástavcem na prach
 • kbelík
 • houbu, hadřík z mikrovlákna nebo kartáček na čištění
 • zahradní hadici nebo sprchu

Odstraňte prach, pyly a pavučiny

Na dvůr nebo na balkón prostřete prostěradlo a každou síťku na ně na plocho položte. Vysavačem dobře vysajte obě strany každé síťky, odstraňte prach, pyl a pavučiny. Nemáte-li dvůr ani balkón, síťky můžete čistit přímo ve vaně. Pozor však, abyste ji nepoškrábali.

Smíchejte čisticí roztok

Ve velkém kbelíku za stálého míchání smíchejte jeden díl amoniaku se třemi díly vody. Namočte do něj houbu nebo hadřík z mikrovlákna a utřete každou síťku, včetně rámu a okrajů.

Opláchněte a osušte

Silným proudem vody dobře opláchněte síťky z obou stran. Nepoužívejte tlakový čistič, protože by mohl síťku deformovat. Máte-li čas a možnost, nechejte síťky vyschnout na vzduchu. Pokud je potřebujete rychle vrátit na místo, osušte je starými ručníky. Vyčistěte rámy oken a znovu nasaďte síťky. Ve štěrbinách a rozích rámů se též hromadí prach a pyl, proto je vysajte, umyjte dočista a nechejte vyschnout.

Jak vyčistit pevné síťky proti hmyzu

Proces čištění pevných sítěk je podobný, avšak o něco náročnější, protože nemůžete použít zahradní hadici ani sprchu.

Co potřebujete?

 • vodu
 • amoniak pro domácnost
 • staré prostěradlo, plachtu nebo ručníky
 • prachovku
 • vysavač
 • dva kbelíky
 • houbu, hadřík z mikrovlákna nebo kartáček na čištění

Chraňte okolní oblasti

Ještě před tím, než začnete s čištěním, ochraňte okolní prostory. Na pracovní plochu si položte hadřík nebo staré ručníky, abyste chránili podlahy a koberce.

Odstraňte prach

Protože síťku nemůžete položit na plocho na zem a může se snadno ohnout, raději odstraňte prach a pyly pomocí jednorázové prachovky z obou stran. Nemáte-li přístup z druhé strany, použijte vysavač s jemnějším tahem. Vysajte i rámy oken a dveří.

Připravte si roztok na čištění

Stejně jako při čištění vyjímatelných sítěk: v jednom kbelíku smíchejte díl amoniaku pro domácnost a tři díly vody. Druhý kbelík naplňte čistou vodou na opláchnutí.

Foto istock

Utřete síťky

Pomocí houby, hadříku z mikrovlákna nebo kartáče s měkkými štětinami a roztoku amoniaku očistěte každou část síťky. Je vhodné použít ochranné brýle a gumové rukavice. Utřete i rámy, abyste odstranili všechny nečistoty. Následně síťku umyjte utěrkou nebo houbičkou namočenou v čisté vodě a nechejte úplně vysušit. Můžete si pomoci starým ručníkem.

Sabína Zavarská
foto: istock

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: čištění domácnosti síťky na okna
Sdílejte článek

Diskuze