Pavúk na záchodě
Zdroj: istock.com

Pavouci se na podzim hojně stěhují do našich příbytků. Vyzkoušejte osvědčené přírodní způsoby, jak je odpudit

11. 11. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Mnozí pavouci jsou užiteční kvůli kontrole hmyzu v zahradách či v přístřešcích, ale jakmile se dostanou do domu, znamenají problém. Ochlazující se počasí zvyšuje pravděpodobnost, že si osminozí tvorové budou hledat cestu dovnitř. Pavouci si na podzim aktivně hledají úkryt před chladem, zdroj potravy a místo, kde by mohli naklást vajíčka.

Teplé a bezpečné interiéry vyhledávají nejen pro vlastní bezpečí a možnost obživy, ale i proto, aby měli kam naklást vajíčka. Zalezou do sklepa, garáže, zahradního domku nebo přímo do vaší kuchyně a stanou se nechtěnými spolubydlícími.

Samozřejmě je můžeme ochromit různými chemickými spreji – ty jsou však nejen dost drahé, ale též nebezpečné, především máte-li děti nebo domácí zvířata. Naštěstí existují způsoby, jak můžeme pavouky vyhnat z domu přírodním způsobem.

Přečtěte si také:
Trápí vás mravenci v domácnosti? Takto si s nimi poradíte účinně, levně a bez chemie

Utěsněte spáry kolem dveří a oken

Prvním a nejdůležitějším krokem je prohlédnout všechny spáry zvenčí domu, kterými by se hmyz mohl snadno dostat dovnitř. Nejčastěji vznikají kolem oken, dveří a pod střechou. Utěsněte je, protože jsou ideálními vstupními cestičkami pro pavouky i všelijaký hmyz. Vyměňte všechny staré, roztrhané síťky na oknech nebo použijte síťovou pásku, kterou poškozená místa rychle zalepíte.

Velký pavouk na zdi

Zdroj: istock.com

Olej z máty peprné

Když budete mít spáry utěsněné, můžete použít vícero přípravků, které vám pomohou vyhnat pavouky z domu. Stačí trochu olejíčku z máty. Pavouci prostě nemají rádi vůni máty peprné a utíkají od ní co nejdále.

Přírodní sprej na odehnání pavouků připravíte snadno. Kápněte pět kapek mátového oleje do hrnku teplé vody. Vodu s mátovým olejem ohřejte na sporáku, ale tak, aby směs nezačala vřít. Po pěti minutách roztok odstavte z ohně a nechejte vychladnout. Nakonec ho přelejte do sprejové láhve nebo rozprašovače a nastříkejte podél okenních parapetů, dveří a jiných míst, kudy by se pavouci mohli pokusit vejít dovnitř.

Přečtěte si také:
Nevíte, jak se účinně zbavit molů v domácnosti? Toto radí odborníci

Polštářky s vůní máty

Dalším účinným trikem, jak můžete použít vůni máty na odplašení pavouků, jsou voňavé polštářky či pytlíčky, které si snadno vyrobíte sami. Stačí do látkového sáčku vložit vatu nebo houbu nasáklou kapkami mátového esenciálního oleje. Takto připravené pytlíčky umístěte na strategická místa v domácnosti – ke dveřím, pod skříňky, kolem jakýchkoliv trhlin a štěrbin, na parapety.

Cedrový olej proti pavoukům, mravencům i komárům

Nejen mátovým olejem překvapíte osminohé návštěvníky. Cedrový olej se dá použít dokonce i venku. Čistý cedrový olej je vynikající k odpuzování nejen pavouků, ale celé plejády hmyzu, proto je dobré mít ho vždy po ruce.

Směs na odpuzování pavouků si připravíte tak, že jednu lžíci cedrového oleje přidáte do jednoho litru vody a důkladně promícháte. Roztok přelejte do rozprašovače a v případě potřeby jím postříkejte zvenčí okolí oken, dveří, místa pod střechou a podobně.

Tato směs funguje i proti ovocným muškám, švábům, myším, mravencům a komárům.

Odpuzování pavouků pomoci insekticidního spreje

Zdroj: istock.com

Skořice

Podobně jako mátový a cedrový olej, i skořici můžete použít na odpuzování pavouků. Posypejte skořicí klíčová místa okolí domu nebo použijte skořicový sprej. Kromě toho, že pavouky odežene, vytvoří vám v domácnosti příjemnou atmosféru.

Pavouci nemají rádi ocet

Na přípravu spreje proti pavoukům v rozprašovači smíchejte pětiprocentní ocet se stejným dílem vody a dobře protřepejte. Směs nastříkejte přímo na pavouky, pavučiny a jakékoliv místo, kde je obvykle najdete. Ošetření opakujte co týden.

Přečtěte si také:
Jak vyhnat holuby ze střechy, balkónu či dvora

Sabína Zavarská
Zdroj: oldworldgardenfarms.com
Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: hmyz Prevence proti škůdcům Přírodní oleje skodci
Sdílejte článek

Diskuze