Zdroj: Shutterstock

Plánování zahrady krok za krokem: Proměňte svůj pozemek ve snové místo

28. 01. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Nemůžete se dočkat okamžiku, kdy se po zimě naplno pustíte do tvorby své zahrady? Neunáhlete se, nejdříve důkladně prozkoumejte pozemek, na kterém se nachází. Osvojte si několik osvědčených pravidel a dřív, než začnete s prvními úpravami, připravte si kvalitní plán.

Prázdný pozemek či zděděná plocha plná náletové zeleně, odrostlých dřevin a zbytků dřevěného zahradního domku. I takovou podobu má možná prostor, který máte aktuálně k dispozici a kde byste si chtěli založit zahradu. Je více než pravděpodobné, že v takové podobě vám pozemek vyhovovat nebude.

Přečtěte si také:
Příběh zahrady, která je krásná i funkční v každém ročním období

Kde začít

Navzdory hrozivému stavu se už nyní snažte ztotožnit s tím, že jde o vaši budoucí zahradu. Mnoho lidí ve snaze něco dělat začne upravovat alespoň nejvíce viditelné části na začátku či u okrajů, s cílem dát zanedbanému prostoru vlídnější podobu. Nakonec většina i tak přijde na to, že to příliš nedávalo smysl.

Jestli jste se v tomto našli, tak vězte, že to, co potřebujete a čím byste měli začít, je dobrý plán. Jak si ho však připravit, když si vůbec nejste jistí, jak na to? Postupujte krok za krokem.

Měření na trávníku

Zdroj: Shutterstock

Pravděpodobně už nyní přesně víte, co chcete, ale předtím, než se pustíte do práce, napřimte pozornost na to, co aktuálně máte k dispozici. Důkladným posouzením situace se vyhnete zbytečně ztracenému času, úsilí i financím.

Potom už ať se váš kousek půdy nachází kdekoliv a jakkoliv vypadá, při dodržení správného postupu ho zvládnete proměnit na zahradu, kterou se budete moct hrdě chlubit a která naplno splní vaše představy.

Pět zlatých pravidel

1. Změřte pozemek

Vezměte si měřicí pásmo a změřte celý pozemek. Následně si svoje zjištění poznamenejte. Kromě velikosti si vyznačte i tvar vašeho pozemku, budete to potřebovat při přípravě plánu. Nemějte však obavy, nemusíte být profesionálním zahradním architektem, abyste si dokázali načrtnout alespoň základní plán své zahrady.

Nemusí být vůbec vizuálně dokonalý, měl by však zahrnovat vše nejdůležitější. Dobře zhotovený plán vám pomůže vyřešit některé záležitosti a nejasnosti.

Pomůcky k měření

Zdroj: Shutterstock

Náčrt pozemku si důkladně prohlédněte a promyslete si rozmístění jednotlivých prvků. Nezapomeňte si vyznačit též přívody vody, elektrické rozvody a rozvody zavlažovacích zařízení, abyste se vyhnuli jejich poškození a zbytečným škodám.

2. Zkontrolujte ploty

Prohlédněte si hranice svého pozemku a ujistěte se, že jsou v pořádku, tedy plot je pevný a spolehlivě ukotvený. Pokud je potřeba ho vyměnit, udělejte to předtím, než dokončíte a vysadíte zahradu. Jinak budete riskovat poškození toho, co už bude vytvořené a do čeho jste investovali.

Některé typy plotů, například dřevěné, mají omezenou životnost, obvykle je poškodí vítr nebo jiné povětrnostní činitele. Počítejte s tím, pokud takové ploty byly součástí původní zahrady. Zkontrolujte i to, zda plot nemá nevyhovující a poškozený (prohnilý, zkorodovaný) základ.

Měření plotu

Zdroj: Shutterstock

Jestli zakládáte úplně nové ploty, zvolte pevné, například betonové sloupky. Vyznačují se vysokou odolností a dají se do nich rychle a jednoduše zasunout jednotlivé dílce, a to i v případě výměny těch starších.

3. Zachování prvků

Jestli jsou součástí pozemku, na kterém se chystáte zakládat novou zahradu, starší stromy, zajímavé dřeviny či originální stavební prvky, které se vám líbí a chtěli byste je zachovat, vyznačte si jejich polohu v plánu.

V budoucnosti se mohou stát zajímavým pohledovým magnetem a originálním prvkem, který vaši zahradu odliší. V této fázi se též rozhodněte, které z původních rostlin a porostů zachováte, a které ne. Někdy je složité zbavit se dobře zakořeněné a rozrostlé zeleně, ale když dodávají vaší zahradě zajímavou atmosféru a jsou zdravé, zachovejte je.

Pokud jsou však nevzhledné, přerostlé nebo se vám nelíbí, potom se jich raději hned na začátku zbavte. V případě, že jste se rozhodli odstranit strom, zjistěte, zda není potřeba vyřídit si příslušné povolení, a nezapomeňte, že na realizaci je třeba volit jen období, kdy je to povoleno.

Přečtěte si také:
I malá zahrada nabízí velké možnosti. Odborník radí, jak vytvořit perfektní venkovní prostor

4. Vytvoření struktury

Připravte si plán výsadby vaší budoucí zahrady, a to tak, jako kdybyste tvořili lidské tělo. Je to názorný příklad a v zahradnických zemích osvědčený postup. Kosti tvořící celkovou kostru budou v tomto případě stromy a keře. Myslete na to, že je budete sázet jako první.

Pokračujte svalovinou, při tvorbě zahrady jsou to vždyzelené dřeviny, které dodávají prostoru celoroční formu, a potom je to ostatní zeleň. Potom už jen naplánujte vlastnosti, v tomto případě sezonní zeleň, případně užitkové rostliny. V plánu si můžete vyznačovat i to, co bude jak vypadat, případně se sezonně změní.

Střihání keřů

Zdroj: Shutterstock

Svůj náčrt si potom už jen vezměte ven a představte si, jak to bude všechno vypadat ve skutečnosti. Nezapomeňte, že ani menší zahrady se neobejdou bez rostlin, které jim dodají výšku. Vyhněte se tak vzhledu, který připomíná „podnos koláčků“.

Větší nebo menší stromy s rozličným tvarem korun a též popínavé rostliny na oporách povzbuzují zdvihnout zrak i do výšky a dodají zahradě zajímavou třetí dimenzi.

5. Zeleň na hranicích

Živé ploty a stromy jsou na pohled příjemnější a zároveň šetrnější k přírodě než klasické, například betonové ploty. Když už máte hotový plot nebo jste převzali ten z původní zahrady, kterou jste koupili, stále si v popředí můžete vytvořit hustý živý plot. Dalším řešením je připevnění panelu s mřížkou pro popínavé rostliny.

Rozhodnout se můžete pro opadavé i vždyzelené, nebo dokonce pěkně kvetoucí popínavky. Dejte si záležet i na barvě plotu a nebraňte se ani trendovým řešením. Světlé barvy působí rozjasňujícím a veselým dojmem, prostor opticky rozšiřují.

Černá, tmavě šedá nebo zelená na první pohled působí tíživě až skličujícím dojmem, ale při vysázení vhodných rostlin před takovými ploty, plot splyne s pozadím a zahrada působí větší. Tato barevnost je originální a působí ve spojení se zelení elegantně.

Tipy redakce

Čas

■ Navrhněte si zahradu tak, aby co nejlépe vyhovovala vašemu životnímu stylu. Pokud nemáte příliš volného času na péči o zahradu, omezte počet záhonů nebo pěstujte rostliny, které mají nižší nároky na údržbu.

■ Pravidelnou pozornost vyžadují užitkové rostliny, ovocné druhy a zelenina, hodně pozornosti vyžaduje i zeleň ve skleníku. Před vytvořením většího zeleninového záhonu si proto dobře rozmyslete, zda na něj budete mít dostatek času.

Přečtěte si také:
Zahrada plná míst k odpočinku myslí i na čtyřnohé kamarády

Finance

■ Jestli pro vás návrh zahrady není otázkou peněz, obraťte se na profesionálního zahradního architekta. Dopředu se však ujistěte, zda se vám líbí jeho práce a uměli byste si něco takového představit i u sebe, zjistěte pravděpodobné náklady a ujistěte se, zda jste schopní dosáhnout souladu, pokud jde o funkčnost zahrady, styl výsadby a zda to, co vám navrhne, nebude vyžadovat spoustu času na péči.

■ Pokud se rozhodnete realizovat si zahradu sami, stanovte si základní priority – určete, které funkcionality zahrady jsou z vašeho pohledu nejdůležitější a které budete využívat spíš doplňkově. Nejdůležitější jsou chodníky, použité materiály a jejich umístění. Chodníky spolu s terasou vyřešte hned na začátku. Nezapomeňte, že základní terénní úpravy a hlavní zpevněné plochy jsou jako rám na obraz, který sestává z nejkrásnějších rostlin.

Chodník v zahradě

Zdroj: Shutterstock

Očekávání

■ Zakládání zahrady nejsou závody. Nemáte určený přesný časový rámec, jak dlouho by realizace zahrady měla trvat. Postupujte tempem, které vám nejlépe vyhovuje. Pokud se nastěhujete do domu, který už zahradu má, dejte všemu čas. Pozorujte, jak se venkovní prostor vyvíjí na jaře a jak v létě. Pomůže vám to ve fázi plánování, tedy dříve, než se pustíte do větší modelace terénu a zemních prací i zásadnějších změn. Možná budete příjemně překvapení, co všechno jste se zahradou zdědili nebo koupili.

■ Zahradničení je kontinuální cesta, a ta by měla být hlavně příjemná. Cokoliv, co zasadíte na nesprávné místo, můžete později přesadit na jiné, vhodné. Postupně naberete i potřebné znalosti. Nezapomeňte na to, významně to totiž sníží míru vašeho stresu.

Fotogalerie

Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis V Zahradě, Gardeners‘ World

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: chyby pri zakládání zahrady plánování zahrady pozemek
Sdílejte článek

Diskuze