Zahrádky v květináčích

26. 07. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

Záplava barevných květin nemusí být podmíněna vlastnictvím zahrady. Mnoha druhům letniček, trvalek, a dokonce i dřevin se výborně daří také ve vegetačních nádobách.   Pokud výsadbu ve vegetačních nádobách příliš neuznáváte, možná byste měli změnit […]

Záplava barevných květin nemusí být podmíněna vlastnictvím zahrady. Mnoha druhům letniček, trvalek, a dokonce i dřevin se výborně daří také ve vegetačních nádobách.

 

Pokud výsadbu ve vegetačních nádobách příliš neuznáváte, možná byste měli změnit názor. Jde o sílící trend, který přináší užitek i lidem bydlícím v bytech a domech bez zahrad. Tímto způsobem si lze zazelenit prostor prakticky ihned – nemusíme celé roky čekat na výsledný efekt. Zeleň v květináčích se stane za poměrně krátkou dobu po výsadbě a instalaci lákavou pastvou pro oči; v případě dřevin a trvalek i víceletou.

Výsadby ve vegetačních nádobách mohou mít i odvážnější image a přitom je stačí vytvořit z běžně pěstovaných zahradních rostlin. V tomto případě hlavní roli hraje rebarbora. Ta vyrůstá z netradičního zeleného koberce díky výsadbě rozchodníku prudkého.  foto: Daniel Košťál

Pozor na mráz

Výhodou pěstování rostlin ve vegetačních nádobách je možnost vytvořit jim přesně takové podmínky, v jakých se jim daří nejlépe. Vždyť měnit zeminu v zahradě na záhoně je přece jen pracnější a finančně náročné. Do květináče můžete nasypat přesně takový substrát, jaký dané rostlině vyhovuje, při přihnojování se živiny dostanou ke kořenům rychleji, a přitom se zbytečně nesplaví hlouběji do půdy. V zimě však musíme počítat s promrzáním kořenového balu a také se spalujícím zimním sluncem – to nejvíce vadí vždyzeleným listnáčům. Nemluvě o tom, že byste měli investovat do mrazuvzdorných nádob. Když nemrzne, dřeviny – jehličnany i vždyzelené listnáče – je třeba občas zalít i v zimním období.

Výběr nádoby
Pro dřeviny jsou vhodné velkoobjemové desetilitrové až patnáctilitrové nádoby, v nichž mají kořeny dostatek prostoru. Substrát ve větších nádobách prosychá pomaleji, rostlinu není nutné často zalévat. Na trvalky stačí o něco menší květináče. Vybraná nádoba má být mrazuvzdorná, na dně s otvorem pro odtok přebytečné zálivkové vody. Praktické jsou samozavlažovací nádoby, které jsou však určeny jen k pěstování letniček. Pro trvalé výsadby a především dřeviny jsou nevhodné.

foto:kika Pokud nemáte na květiny místo, zavěste je. Nápad s porcelánovými květináči obrácenými vzhůru nohama vzešel z hlavy novozélandského designéra Patricka Morisse, který se snažil vytvořit zelenou oázu v bytě, kam se stěží vejde postel a psací stůl. Prodává Monsterra za 750 Kč.

Pěstování růží v nádobách

V květináčích lze pěstovat mnoho kultivarů. Působivé jsou keříkové, ale i stromečkové růže. Jsou-li výsadby umístěny na slunečném místě, lze se dočkat bohaté záplavy květů. Růže je třeba do nádob vysázet do speciálního substrátu určeného výlučně růžím. Rostliny by měly mít během celé sezony přísun živin a substrát by měl být vždy mírně vlhký. Předpokladem opakovaného kvetení je pravidelné odstraňování odkvetlých květů a výběr správného druhu a kultivaru. Ne všechny růže kvetou během celé sezony.

Co si vyberete?
Stínomilné: čechravy (Astilbe chinensis), srdcovky (Dicentra formosa), orlíčky (Aquilegia vulgaris), kakosty (Geranium sanguineum), čemeřice (Helleborus orientalis), hořce (Gentiana asclepiadea), kontryhely (Alchemilla mollis)
Světlomilné: rozchodníky (Sedum spectabile), plamenky (Phlox paniculata), zvonky (Campanula carpatica), krásnoočka (Coreopsis verticillata), šanty (Nepeta sibirica), třapatky (Rudbeckia fulgida) či zápleváky (Helenium)
Druhy se sloupovitými soukvětími: stračky, oměje, náprstníky
Cibuloviny: narcisy, tulipány, hyacinty – nádherné jsou v kombinaci s dvouletými rostlinami (pomněnky, macešky, chejry)
Okrasné trávy: ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis), červenkavý lalang (Imperata cylindrica), vousatec (Pennisetum alopecuroides), ovsíř (Helictotrichon sempervirens), kostřavy (Festuca glauca), stínomilná ostřice (Carex) – všechny vyniknou v kovových nádobách


Rozmístěním malých skupin nádob s různě velkým objemem, ale v jednom stylu dosáhnete většího estetického účinku.

Usnadněte si práci se stojany Lantliv: vysoký za 599 Kč, široký za 998 Kč a stojan na kolečkách pro snadnější přemísťování za 149 Kč. Prodává IKEA.

Další praktické tipy

• Kombinujte.
Při kombinování výsadeb pamatujte, že do jedné nádoby patří jen druhy s týmiž nároky na světlo, vlhkost a pH substrátu. Nekombinujte rychle rostoucí druhy s pomalu rostoucími.
• Experimentujte. Do téže nádoby si můžete vysadit například stromečkovitou rostlinu nebo jinou s kulovitou korunkou, k ní trsovitě rostoucí a přidat další s převislými výhonky.
Tón v tónu. Také druhově různorodé a barevně sladěné výsadby jsou oblíbené. Mohou harmonizovat s oplocením, fasádou a dalšími doplňky.
Letničky. Pěstované v nádobách budou potřebovat intenzivnější pozornost: pravidelné zavlažování, přihnojování, odstraňování odkvetlých květů, případně sem tam i zásah proti chorobám a škůdcům.
• Dřeviny. Nemáte-li dostatek času, rozhodněte se pro trvalé výsadby – jehličnany, listnáče, případně okrasné trávy či bambusy. Můžete si namíchat kompozici z kvetoucích druhů (rododendrony, azalky, okrasné jabloně, nátržníky, kdoulovce, hortenzie), kombinovat je s nekvetoucími (zakrslé druhy a kultivary jehličnanů a listnáčů), dále s těmi, jež mají efektní barevné olistění (ruj – kultivar Royal Purple, pieris) či pěkné plody (skimmie, skalníky) a k nim přidat trvalky okrasné listem.

Dřevěný košík-truhlík na květiny s motivem vlčího bobu bude slušet každé zahradě nebo balkonu. Trhlinky, tvarové odlišnosti, šmouhy a oprýskaný nátěr mu dodávají patinu. Cena je 580 Kč, prodává almara-shop.cz. Zinkový kyblíček můžete použít jako stylový květináč. Prodává se v několika velikostech, takže pro svoji rostlinku určitě vyberete ten pravý.
Stojí 279 Kč, prodává bellarose.cz.  

Jehličnany a vždyzelené dřeviny vhodné do vegetačních nádob
Jehličnany: kosodřevina (Pinus mugo ‚Mops‘), smrk (Picea glauca ‚Conica‘, Picea abies ‚Nidiformis‘, Picea abies ‚Little Gem‘), jedle (Abies coreana ‚Cis‘, Abies balsamea ‚Nana‘), túje (Thuja orientalis ‚Aurea Nana‘), jalovec (Juniperus squamata ‚Blue Star‘), jedlovec (Tsuga canadensis ‚Jedeloh‘), kryptomérie (Cryptomeria japonica ‚Globosa Nana‘)
Vždyzelené dřeviny: zimostráz (Buxus sempervirens), skimmie (Skimmia japonica), cesmína (Ilex crenata), mamota (Kalmia angustifolia), pieris (Pieris japonica), břečťan (Hedera helix), brslen (Euonymus fortunei), rododendron (Rhododendron repens, Rhododendron impeditum)

V nádobách lze kombinovat různé růstové formy, například stromečkovité dřeviny můžete podsadit dalšími rostlinami – vznikne tak vzhledná kompozice. Na slunečných místech se pod dřevinami se stromečkovitou korunkou bude dařit levanduli.  foto: Daniel Košťál 

Trvalky. Na výběr je široká paleta dlužich s bordó, žlutozelenými i oranžovými listy, případně hosty, rodgersie, škornice či barvínek. V polostínu a stínu výborně porostou nejen ony, ale i kapraďorosty.
Okrasné trávy. Dodají eleganci (nejen) trvalkovým kompozicím.
Popínavé rostliny. Taktéž vyniknou spolu s trvalkami. Vyzkoušejte například plaménky (Clematis).
Exotika. Pokud přemýšlíte nad subtropickými rostlinami, zvažte, zda máte v domě dostatek místa k jejich přezimování. Na výběr je mnoho druhů, které navodí atmosféru dovolené přímo u vás na terase (oleandry, kalokvěty, lilky, durmany, granátovníky, ibišky, olověnce). Většinou vyžadují slunečná, teplá místa a dostatečný, téměř každodenní přísun vody a živin.

V zimě musíme počítat s promrzáním kořenového balu a také se spalujícím zimním sluncem.

TEXT: Daniel Košťál
FOTO: archiv firem, Daniel Košťál
Odpovědná redaktorka: Dominika Záveská
Zdroj: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: bambusy brslen cesmína durman jalovec mamota přezimování vysadba
Sdílejte článek

Diskuze