Zdroj: istock.com

Zbavte se krtků na zahradě pomocí snadných metod, které skutečně fungují!

29. 03. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Všichni zahrádkáři moc dobře vědí, jak nepříjemné je, když jim krtci svým kopáním začnou ničit nejen trávník, ale i květinové a zeleninové záhony, se kterými si dali tolik práce. Samozřejmě existuje mnoho způsobů, jak se pokusit zbavit těchto drobných škůdců, ale ne všechny jsou účinné nebo šetrné k životnímu prostředí. V tomto článku se podíváme na několik nejčastějších metod.

Problémy, které krtci způsobují

Krtci jsou ve skutečnosti pro životní prostředí velmi prospěšní, protože přirozeně provzdušňují půdu a požírají škodlivý hmyz. Ale krtkovi neporučíte, a tak se bohužel stává, že se čas od času prokope také na vaši pěkně upravenou zahradu, kde po sobě zanechá pěknou spoušť.

Krtek v zahradě – neštěstí v sadě:

 • Krtek zanechává kopečky po celé zahradě – tím ztěžuje sekání, ničí trávu a po zahradě se už jen těžko projdete s rozkoší.
 • Přítomnost krtka může přilákat hraboše, myši a další drobné hlodavce. Podzemní chodbičky totiž často využívají další drobní hlodavci, jako jsou hraboši a myši, kteří mohou způsobit zase jiné problémy.
 • „Tunelování“ ničí kořeny rostlin a cibuloviny. Při prokopávání tunelů krtci ničí vše, co jim stojí v cestě.
Krtince na zahradě

Zdroj: istock.com

Domácí prostředky

Jsou lidé, kteří nejprve rádi vyzkouší různé domácí rady a tipy k vyřešení všech možných problémů předtím, než se pustí do nákupu profesionálních prostředků či pomoci, a ve většině případů to také bývá rozumné a dostačující řešení. Proč byste také měli utrácet za drahé a mnohokrát škodlivé věci, když existují mnohem snazší a účinnější metody? Proto neváhejte a vyzkoušejte některou z nich i vy!

Castorový (ricinový) olej

Pravděpodobně nejoblíbenějším domácím prostředkem, jak se zbavit krtků, je použití ricinového oleje. Ten je sice nezabije, ale po zkonzumování naruší jejich zažívací trakt a také je pro ně, díky svému pachu, velmi nevábný. A jistě se shodneme na tom, že čím méně atraktivní je váš pozemek, tím lépe.

Vyrobte si speciální roztok sami doma z níže uvedených ingrediencí.

Co budete potřebovat:

 • 1/2 šálku ricinového oleje
 • 1/2 šálku prostředku na nádobí
 • cca 4 litry vody
 • (můžete přidat i kajenský pepř)

Postup

Všechny ingredience smíchejte dohromady ve větší láhvi, důkladně promíchejte a následně směs nalijte na všechny kopečky od krtků, kolem vchodů, do nich a na hřebeny. Tento postup opakujte tolikrát, dokud krtci nezmizí.

Domácí prostředek s ricinovým olejem na odpuzení krtka

Zdroj: istock.com

Tip

Přidejte tuto směs do rozprašovače a postříkejte obvod budov na vašem pozemku. Na nějakou dobu tak účinně odradíte, kromě krtků, i polní myši. Někteří zahrádkáři také tvrdí, že funguje, pokud posypete vstupy do tunelů sušenou krví, tabákem, mletým červeným pepřem, kajenským pepřem, tea tree olejem, použitou podestýlkou od zvířat či kávovou sedlinou. Po dešti však nezapomeňte znovu aplikovat.

Eliminace krtků v trávníku pomocí rostlin

Dalším způsobem, jak se zbavit krtků na zahradě přirozenou cestou, je použití rostlin. Existuje celá řada rostlin, které krtci nesnášejí pro jejich silnou vůni, a tak je jejich pěstování na strategických místech od zahrady spolehlivě odradí.

Rostliny, které odpuzují krtky:

 • česnek
 • měsíček lékařský
 • narcisy
 • řebčíky

Použití aromatických rostlin patří mezi jedny z nejjednodušších způsobů, jak udržet krtky mimo svou zahradu. Vytvořte si přírodní stěnu z barevných květin a kolem záhonů si vysaďte měsíčky či narcisy. Kolem zeleninové zahrádky pak pěstujte šalvěj, pórek, pažitku, cibuli a česnek.

Přečtěte si také:
Jak můžete odlákat škůdce společnou výsadbou vhodně zvolených rostlin

Pasti

Tento způsob je obecně považován za nejúčinnější a nejspolehlivější metodu. Past na krtky by měla být umístěna brzy na jaře v tom okamžiku, kdy si všimnete prvních hromádek na vaší zahradě, nebo po prvních podzimních deštích. Před nastavením pastí však musíte nejprve určit, které tunely jsou aktivní. Ty lze lokalizovat tak, že hromádku od krtka srovnáte se zemí, místo označíte a během jednoho nebo dvou dnů zkontrolujete, zda se neobjevila hromádka nová. Pasti fungují velmi dobře, jelikož využívají přirozeného instinktu krtka „vyčistit“ ucpaný tunel.

Tunelová past na krtky

Zdroj: istock.com

Odstranění zdroje potravy

Krtci, jak již bylo zmíněno, se hojně živí především hmyzem žijícím v půdě včetně housenek či brouků. K eliminaci těchto škůdců lze použít mléčné spóry a/nebo užitečné hlístice, které obecně dokáží sníží aktivitu krtka při hloubení tunelů nebo jeho chuť ke krmení. Pokud je však vaše půda zdravá a bohatá na různý hmyz atd., pak si mohou krtci najít po vymizení housenek jiný zdroj krmení – žížaly.

Použití ultrazvukových zařízení

Sonické zařízení na odrazení krtků sice nehraje žádnou hudbu, ale zato vydává silné pronikavé zvukové impulzy, které přivádějí podzemní hlodavce doslova k šílenství. Nemusíte se bát, že by zařízení mělo nějaký vliv na vaše domácí mazlíčky – ty to nijak neohrozí, ani nebudou nijak ovlivněni. Avšak krtci budou považovat hluk za dráždivý, a tak se brzy raději přesunou někam do tiššího prostředí (mimo vaši zahradu). Pro představu: krtkům zní ultrazvukové zařízení stejně, jako kdybyste pouštěli heavy metal své babičce, která miluje zpěv Leonarda Cohena.

Ultrazvukový odpuzovač krtka

Zdroj: istock.com

Simulace sucha

Pamatujte, že krtci dávají přednost vlhké a měkké půdě. Proto se snažte, aby se stal váš trávník pro krtky méně přívětivý tím, že se vyvarujete jakéhokoli přemokření. Mnoho lidí se mylně domnívá, že trávníky potřebují hodně vody, aby byly pěkné, zelené a svěží, ale ve skutečnosti to není pravda.

K udržení dobrého a zdravého vzhledu trávníku stačí centimetr vody týdně. Už toto však stačí k tomu, aby to u krtků vytvořilo pocit sucha, čímž se pro ně stane váš trávník méně atraktivním. Kromě toho nedostatek vody také omezí aktivitu žížal, což pomůže omezit jejich zdroj potravy. Jediným problémem je, že se nejedná o dlouhodobé řešení, které by pomohlo s vaším stávajícím či hlubším problémem s krtky, který můžete mít.

Přečtěte si také:
Způsoby, jak pomoci trávníku přežít s menším množstvím vody

Udržování čistého trávníku

Krtci jsou nejraději, když se cítí být v bezpečí tzv. „pod střechou“ (tím je myšleno pod vysokou trávou nebo nějakým přírodním nepořádkem – dřevo atd.). Pokud tedy budete udržovat trávník hezky uklizený, eliminujete tím mnoho úkrytů, které by mohli krtci jinak využívat. Trávu udržujte posekanou a zahradní záhony upravené. Nezapomeňte také odstranit všechny hromady dřeva nebo odpadků, které by se na zahradě mohly vyskytovat.

Udržování čistého trávníku

Zdroj: istock.com

Smrtící návnady

Poslední (smrtící) metodou je použití jedu k hubení krtků v jejich norách. Běžným způsobem je použití návnad, které mají tvar červů nebo housenek. Ty krtky přilákají a 12 až 24 hodin od zkonzumování dojde k úhynu. Důvodem, proč však není tato metoda vhodná pro časté používání, je to, že může představovat riziko otravy pro vaše domácí mazlíčky, kteří by je mohli nakonec omylem sníst. A také to není bezpečné, pokud máte malé děti.

Další tipy, které stojí za to vyzkoušet:

 • Namočte kukuřičný klas do střešního dehtu a vložte ho do jednoho tunelů. Krtci nesnášejí zápach dehtu a vy jim navíc zabráníte v úniku.
 • Pořiďte si kočku. Kočka, která se bude ráda procházet po záhonech, je velmi účinným prostředkem, který hlodavce zaručeně odradí.
 • Možná budete mít štěstí při použití větrné energie – vyvolání vibrací v zemi, které krtkům vadí a odhání je pryč. Stačit vám k tomu budou například obyčejné dětské větrníky umístěné tu a tam na trávníku nebo podomácku vyrobený hromosvod: Na bocích láhve vyřízněte „ploutve“ a láhev umístěte na tyč zapíchnutou do země poblíž vchodu pro krtky.

Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: péče o trávník Péče o zahradu Prevence proti škůdcům skudci
Sdílejte článek

Diskuze