Zdroj: istock.com

Způsoby, jak pomoci trávníku přežít s menším množstvím vody

06. 03. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Každý, kdo má domek či chatku se zahradou, moc dobře ví, že kolem zahrady je vždycky mnoho starostí a péče, aby vypadala udržovaně a vzkvétala. Součástí toho je také péče o trávník. Ačkoli se to může zdát jako zanedbatelný prvek, který stačí jednou za čas posekat, tak opak je pravdou.

Trávník obvykle potřebuje ke svému zdravému růstu hodně vody, která může být občas problém – obzvlášť v letních obdobích, kdy je extrémní sucho a vodou se musí šetřit. Naštěstí můžete udělat několik věcí, které vytvoří travní prostředí, které bude šetrnější ke spotřebě vody.

Sekejte méně často

Během období sucha tráva většinou přestává růst. Sekat ji však můžete i nadále, jen si dávejte pozor na rychlost jejího růstu. Jakmile se zpomalí, zmírněte svůj plán sekání na jednou za týden nebo za tři týdny.

Po každém sekání nechte posekanou trávu ležet na trávníku. Odřezky se rychle rozkládají a vrací tak do půdy prospěšné živiny. Sekejte tedy méně často, ale zároveň tak akorát, abyste zajistili, že neposekáte příliš mnoho travních stébel najednou. Pokud byste to přehnali, na trávníku zůstanou hromádky odřezků, které mohou trávu udusit.

Sekání trávy

Zdroj: istock.com

Nesekejte mokrou trávu

To platí i ráno, kdy je tráva pravděpodobně mokrá od zavlažování nebo rosy. Sekačky obvykle roztrhají horní část stébel trávy, což může způsobit jejich náchylnost k chorobám a plísním. Dobrým pravidlem je, že pokud vidíte, že jsou kola sekačky mokrá, okamžitě přestaňte sekat a počkejte, až trávník oschne, než budete pokračovat.

Udržujte čepele ostré

Během sezóny sečení nabruste žací nože alespoň dvakrát. Jak bylo uvedeno výše, tupé nože mají tendenci trávu trhat a ne sekat. To může zanechat zubaté okraje, které rychle uschnou a zhnědnou.

Udržování ostrých čepelí

Zdroj: istock.com

Zvedněte čepel

Pokud to vaše sekačka dovoluje (ne každá sekačka je nastavitelná), zvyšte její výšku na nejvyšší nastavení, obvykle asi sedm až deset centimetrů, a nikdy nesekejte více než třetinu stébel trávy. Delší tráva pomáhá zastínit půdu, čímž se snižuje odpařování a teplota půdy. Kromě toho bude samotná travní rostlina schopna ukládat více vody v travním pletivu, což pomáhá udržet její barvu a udržet ji silnější a zdravější.

Přečtěte si také:
Čeho si všímat při výběru sekačky a jak zvolit tu správnou

Zanechte posekané (mrtvé) věci na zemi

Když tráva v letním horku zhnědne a usne, odolejte pokušení shrabat její odumřelá stébla. Vaše tráva je už tak dost vystresovaná. Když ji ještě navíc přejedete motorovými hráběmi nebo rozrývačem, jen roztrháte zdravou trávu a vystavíte půdu prudkému slunečnímu záření, což pouze způsobí její zahřátí a další odumírání.

Sekání trávníku

Zdroj: istock.com

Efektivní využití vody

Váš trávník potřebuje asi 1 až 2,5 centimetru vody týdně, aby trávy neusnuly, což je pro jejich přežití nezbytné. Hluboká a zřídkavá zálivka je nejlepší způsob zavlažování během období sucha. To znamená asi půl centimetru vody tři dny v týdnu. Dbejte také na to, aby postřikovače stříkaly přímo na trávu v době mezi východem slunce a osmou hodinou ranní. Pro sledování zavlažování používejte časovač pro chytré telefony, který vám s tím pomůže.

Přečtěte si také:
Jaké rostliny v zahradě vysadit, když chcete odehnat krtky a hlodavce

Praktikujte bodový výsev

Pokud má váš trávník malá řídká nebo poškozená místa, může vám pomoci ruční výsev. Před výsevem půdu nejprve zkypřete, abyste zajistili dobrý kontakt mezi půdou a semeny, a pak do problematické oblasti nasypte kvalitní travní semena. Prvních pár týdnů tato místa zalévejte, abyste podpořili růst.

Vysévání trávníku

Zdroj: istock.com

Přeskočte hnojení

Může se zdát jako lákavý a dobrý nápad hnojit trávník v naději, že zůstane stále krásně zelený. Raději ale počkejte, až začnou klesat teploty. Nadměrné hnojení, zejména dusíkem s rychlým uvolňováním, může způsobit více škody než užitku, protože je to šok pro systém, který trávě říká, aby rychle rostla.

V létě vaše tráva běží maraton a potřebuje jen pár doušků speciální výživy, aby to zvládla. Pod pojmem speciální výživa rozumějte tekuté biostimulátory, které podporují růst kořenů a pomáhají trávě udržet se při životě v letním horku. Také můžete vyzkoušet směs mořských řas a huminové kyseliny.

Přečtěte si také:
Výživné domácí hnojivo si můžete rychle a jednoduše vyrobit zcela zdarma

Ihned se zbavujte plevele

Plevel soupeří s vaší zahradou a trávou o všechny zdroje – včetně vody. Je proto nesmírně důležité vytrhávat plevel, jakmile ho uvidíte, abyste zajistili, že omezené množství vody, které máte k dispozici, půjde především na trávník a rostliny, které ho skutečně potřebují. Používejte také mulč, který pomáhá potlačit růst plevele a udržuje půdu vlhkou.

Zbavování se plevele v trávníku

Zdroj: istock.com

Myslete ekologicky

Použijte sud na dešťovou vodu, do kterého můžete shromažďovat vodu, když prší, kterou pak můžete použít k zalévání trávníku. Výhodnější je také zalévat ráno předtím, než slunce začne nejvíce pálit, aby se voda v horku neodpařila dříve, než bude mít příležitost proniknout ke kořenům trávníku. Používání chytrých zavlažovacích zařízení může snížit plýtvání vodou tím, že ji použijete pouze tehdy, když ji trávník skutečně potřebuje.

Přečtěte si také:
Jak udržet vodu v zahradě

Pochopte, kdy je čas to nechat být

Pokud váš trávník během léta usne, nechte ho být. Nesekejte ho a nesnažte se ho z klidového stavu probrat žádným přípravkem. Pravděpodobně byste tak jen zbytečně ztráceli čas a peníze. Prostě se mu nevěnujte a počkejte. Existují výjimky: Pokud mu můžete týdně dopřát půl centimetru vody, pomůže to zabránit jeho úplnému odumření. Pak se o to rychleji vrátí a zotaví, až budou chladnější a vlhčí podmínky.

Zalévání trávníku

Zdroj: istock.com

Nezapomeňte pomoci také stromům

Letní sucha a vlny veder jsou náročné i pro stromy. Existují tři nejdůležitější opatření, která je třeba učinit:

1. Doplňkové zalévání

Dávat stromům dostatek vody se rovná křehké rovnováze. Nechcete je totiž přelévat ani zalévat příliš malým množstvím vody, zvláště když jsou ve stresu. Snažte se proto o zlatou střední cestu.

2. Hladina živin

Zdravá půdní struktura a půdní biodiverzita jsou klíčem k vytvoření dostatečného množství živin pro stromy a k jejich odolnosti, která jim pomůže čelit suchu a dalším problémům. Dodávejte jim ji proto formou kompostu přidaného do půdy či přírodních prostředků s obsahem potřebných živin.

3. Prořezávání a ořezávání

Prořezávání odlehčuje a odbourává stres, posiluje větve a umožňuje větší cirkulaci světla a vzduchu ve stromu. Díky menšímu počtu větví s mrtvou hmotností, o které se musíte starat, bude strom schopen dodávat vodu a živiny do oblastí, které je nejvíce potřebují.

Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: okrasná zahrada péče o trávník sekání trávy
Sdílejte článek

Diskuze