Zdroj: ATELIER FLERA

Příběh zahrady, která je krásná i funkční v každém ročním období

17. 01. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Přitažlivá, útulná a plná nádherných rostlin od jara do podzimu. O takové zahradě sní snad každý milovník zeleně, květin a zahradničení. Věděli jste však, že exteriérový prostor dokáže nadchnout a působit kouzelně i mimo hlavní sezóny, během zimního období? Přijměte pozvání do nevelké zahrady, která se může touto předností chlubit.

Dům postavili majitelé asi před třinácti lety. Ačkoliv je nadosah domu borovicový les, na pozemku skoro žádná vegetace nebyla. Vyjma jedné borovice sem na přání majitelů architekti ateliéru Flera navrhli především muchovníky.

Černý pes v zahradě

Sympatický strážce této zahrady a zároveň čtyřnohý rodinný miláček přesně ví, která zákoutí jsou nejzajímavější a kde se vyplatí zatoulat i v zimních dnech. Zahrada jeho přítomností netrpí, právě naopak, díky němu je plná života, a to i během nejchladnějších dní roku. Zdroj: ATELIER FLERA

Majitel a architekt sdíleli vášeň pro detaily a kompozici, což vedlo k úžasné spolupráci, která probíhala prostřednictvím pravidelných setkání a diskuzí. Majitelé sdíleli své představy a preference, zatímco zahradní architekt Ferdinand Leffler přinášel své znalosti a kreativitu.

Přečtěte si také:
Malý městský dvůr se brilantně proměnil ve stále kvetoucí zahradu

Ohled na přírodu v první řadě

Společně hledali způsoby, jak propojit krásu zahrady s okolním prostředím, a postupně utvářeli plán a design, který jim oběma vyhovoval. Tato spolupráce byla plná inspirace a respektu k přírodě a materiálům, což přispělo ke vzniku úžasné zahrady.

Žlutá konvice

Některé užitečné pomůcky, které pomáhají majitelům při sezonní péči o zahradu, nejsou ani v zimě odložené do ústraní, stávají se nápadnými dekoračními prvky. Je to například sytě žlutá kovová zalévací konev, která je umístěna na dřevěné podlaze a na tomto místě zajímavě kontrastuje s našedlými a jemně namrzlými lístky v sousedství rostoucí šalvěje. Zdroj: ATELIER FLERA

„Je to zahrada skvělého kamaráda zahradníka, který má cit pro materiál, detail i kompozici. Majitel zahrady je mi blízký jako člověk a rád s ním v našem ateliéru spolupracuji. Moje nápady vždy ještě vylepší a dotáhne je o kus dál. Pozemek jeho zahrady je sám o sobě už dobře uložený, vynikající je napojení na borový háj za plotem,” říká o soukromé zahradě s rozlohou zhruba 1 000 m2 Ferdinand Leffler.

Bazén má zahrada i v zimě

Velký prostor zahrady zabírá a zároveň nejvýraznější zábavu pro tři malé rošťáky zajišťuje právě nepřehlédnutelný bazén, kde se o čistotu vody stará písková filtrace a sem tam přidaná chemie v tabletách.

Na této realizaci je zároveň vidět, jak dobře se dá do zahrady zakomponovat i poměrně levný „chemický“ bazén. Dokonce v něm může být voda celý rok.

Bazén v zimě

Přímo ze zahrady, ale jen z určitých jejích částí, se otevírá pohled na dům. V jeho těsné blízkosti se rozprostírá ukázková travnatá plocha a nechybějí ani výsadby rozmanitých, nenáročných a déle kvetoucích druhů trvalek. Zdroj: ATELIER FLERA

„Potřebujete ale kompresor, bazén se musí přes zimu vzduchovat. Nádhernou kulisou jsou bujné traviny, ty k vodě prostě patří. Krásně se vlní v letním větru a své kouzlo dodávají v zimě, když jsou ojíněné,“ uvádí Ferdinand Leffler.

Majitel zahrady dodává: „Jestli bych něco změnil? Asi ne. Možná bych udělal místo bazénu biotop, ale ty jsem před lety pořádně neuměl.“

Zahrada a moderní materiály

Před začátkem výsadeb bylo potřeba zkultivovat půdu v této zahradě. Posloužil na to kompost, který vylepšil zeminu na všech místech, vyjma plochy setého trávníku, který zakončují dubové trámy.

Přečtěte si také:
Zahradní architekt radí, jak na nízkoúdržbovou zahradu u chalupy

Využité jsou tu i mlatové plochy, ty jsou soustředěné například kolem vyvýšených záhonů. Materiál na ně byl dovezen z nedalekého lomu.

Rostliny

Skladba rostlin v této zahradě je mimořádně rozmanitá. Svoje místo si tu našly okrasné stromy, například břízy, ale i kvetoucí a plodící keře. Roste tu například několik vícekmenných muchovníků.

Z trvalek tu rostou především pryšce, sporýše, šalvěje a šanty, z jarních cibulovin okrasné česneky a místo si tu našly i v zimě a brzy na jaře kvetoucí čemeřice. Nejvíc se tu však daří kontryhelům, ozdobnicím nebo už zmíněným šalvějím.

Zmrzlé rostliny

Jednou z nejoblíbenějších trvalek je i v této zahradě sporýš klasnatý. Majitelé jeho nadzemní část před zimou neodstraňují. Uschlé trsy zakončené souplodími jsou tak přirozenou zimní dekorací, útočištěm pro některé drobné živočichy a zároveň zdrojem potravy pro ptáky. Ideální samozřejmě je, když se část z dozrálých semen dostane i na povrch půdy. V zahradě se potom v následujícím roce objeví další rostliny této vděčné a moderní trvalky. Zdroj: ATELIER FLERA

Zahrada se vyvíjí spolu s jejími obyvateli. „Moje nejoblíbenější místo je ale pořád u ohniště,“ přiznává majitel, který se tu rád potkává s rodinou, přáteli i kolegou a blízkým kamarádem Ferdinandem Lefflerem.

Jedlé rostliny nejsou omezeny pouze na část zahrady věnovanou užitku. Architekti je na přání majitelů začlenili mezi trvalky, stromy a keře. Mezi cestičky vysadili lesní i zahradní jahody, mateřídoušku, tymián a další bylinky.

To, co majitelé nezkonzumují, potěší jejich smysly od jara do podzimu vůní a drobnými, barevnými květy. Skladbou rostlin tak zajistili, že v zimě žádná část zahrady nezůstává holá a nevyužitá, ale je ozdobená keři a travami, které poskytnou příjemný pohled a udrží harmonii prostředí.

Péče neustává ani v zimě

Aby majitelé zajistili krásu své zahrady po celý rok, starají se o ni i v zimě. Pravidelně kontrolují stav rostlin, odstraňují větve a listy, a zajišťují vhodný mulč a ochranné kryty, které pomáhají ochránit rostliny před mrazem.

Dřevěná houpačka

Součástí exteriéru je i dřevěná houpačka. Zdaleka však není jen originální dekorací této moderní rodinné zahrady. Kromě toho, že skvěle zapadá do celkového konceptu zahrady, nabízí i příjemné využití, a to i během slunečných zimních dnů. Zdroj: ATELIER FLERA

Kromě toho se snaží přilákat život do své zahrady v podobě ptáků a drobných zvířat, pravidelně je krmí, a tím dodávají své zahradě další vrstvu života a pohody. Tímto způsobem zajistí, že jejich oáza klidu zůstane zachována po celý rok.

Přečtěte si také:
I malá zahrada nabízí velké možnosti. Odborník radí, jak vytvořit perfektní venkovní prostor

A co nabídne zahrada dál?

Majitelé této nádherné zahrady mají velké plány do budoucnosti. Chtějí vylepšit venkovní posezení, aby využívali zahradu i v chladných měsících. Rádi by přidali více světelných prvků, které zvýrazní její kouzlo za soumraku a nocí.

Ve volném čase rádi relaxují v této nádherné zimní zahradě, kde si užívají klidu a krásy i v nejchladnějších dnech. Obzvláště si užívají pohled na zahradu z okna domu, kdy mohou sledovat, jak se mění podle ročního období.

Chodník z kamenů

Procházka touto zahradou je zajímavá v každém ročním období, dokonce i během zimy. V jiných zahradách už v zimě není co obdivovat, zde je to jinak, stále se tu dá najít něco pozoruhodného. Zahradní architekti totiž záměrně vybrali rostliny tak, aby přinášely a postupně odhalovali okrasnou hodnotu a starali se o atraktivní vizuální efekt i mimo období hlavní vegetační sezony. Pro majitele a jejich hosty je tak určitě fascinující sledovat, jaké barvy, struktury a detaily nabízí zeleň, která je součástí této zahrady, v zimním období. Zdroj: ATELIER FLERA

Také hosté neustále obdivují krásu a harmonii této zahrady. Během procházek se nechávají unášet pohledem na jednotlivá travní stébla ozdobená jinovatkou, která připomínají kouzla zimy.

Tato zahrada skrývá mnoho tajemných zákoutí, kde mají své místo vkusné doplňky a umělecká díla, která dodávají zahradě kouzlo i v chladných týdnech roku. Majitelé i nadále pečlivě plánují, jak dále rozvíjet tuto oázu krásy, aby si každé roční období užili plnými doušky.

Fotogalerie

Text: Redakce
Foto: ATELIER FLERA
Zdroj: časopis V zahradě

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: přírodní materiály rostliny zahrada v zime
Sdílejte článek

Diskuze