Zahrada podle nejnovějších trendů

24. 09. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Zahradní design, stejně jako interiérový, přináší stále něco nového. Skladba zahrady v podobě, na kterou jsme v našich končinách zvyklí, se mění. A mění se i její funkce. Už to není jen zdroj chutné zeleniny a ovoce, nebo místo pro zahradničení. Stává se oázou pohody, prostorem na párty a také místem, kde se léčí a regeneruje lidský organismus.

Prestižní přehlídka zahradního designu a zahradnictví, britská Chelsea Flower Show, přináší každoročně aktuální zahradnické trendy. O pozornost v zahradním designu usilují stále atraktivnější zahradní rostliny, objevují se nové materiály a netradiční řešení prostoru. I letos akce poukázala také na potřebu ještě bližšího a intenzivnějšího propojení s přírodou a přirozeností. V ukázkových zahradách, které se na této akci prezentovaly, se objevovaly nejen různé druhy oblíbených trvalek, ale i různé byliny, dokonce i ty méně známé a už téměř zapomenuté. Pozornost poutaly rozmanité vyšší i nižší okrasné trávy, luční a typicky lesní rostliny, jejichž půvab je nyní vyhledávanější. Klasické, udržované trávníky stále více nahrazují pestré květinové louky, případně plochy nenáročné půdopokryvné zeleně. Výsadby mají přirozenější, bujnější charakter, díky čemuž se v půdě déle udrží vláha a plevel nemá šanci prorazit.

Foto: Daniel Košťál

Foto: Daniel Košťál

V kurzu je bio

Hlavně mezi mladšími lidmi je aktuálně moderní budování bio zahrad. Chelsea Flower Show přinesla množství inspirativních řešení. Pěstování zeleniny a ovocných rostlin přichází v posledních letech opět do módy a kombinace užitkových rostlin s okrasnými vůbec nepůsobí špatně. V nabídce jsou nové, atraktivnější kultivary zeleniny, s hezkými listy či příjemným aroma, nebo překvapující barevností. O přízeň dokonce bojují různé rostliny s jedlými květy. Zahradu na čas zkrášlí a později se stanou pochoutkou. V kurzu jsou smíšené záhony, kde se rostliny navzájem podporují a spolu vytvářejí oku lahodící celek.

Změnám podléhá samotné členění zahradního prostoru. V kurzu jsou stupňovité zahrady a výsadby, zahrady v různých úrovních terénu. Jejich vybudování je sice nákladnější, ale malá plocha díky tomuto může být mnohem zajímavější. Dokonce je možné sem zakomponovat mnohem více prvků.

Změnám podléhá samotné členění zahradního prostoru. V kurzu jsou stupňovité zahrady a výsadby, zahrady v různých úrovních terénu. Jejich vybudování je sice nákladnější, ale malá plocha díky tomuto může být mnohem zajímavější. Dokonce je možné sem zakomponovat mnohem více prvků. Foto: Daniel Košťál

Moderní kontrasty

In je vytváření kontrastů, někdy dokonce až velmi odvážných. Například typicky luční, přirozeně působící rostliny se pěstují na záhonech přísně geometrických tvarů. Případně se v záhoně s bylinkami či pestrými lučními rostlinami může nečekaně objevit precizně vytvarovaný zimostráz, případně více kusů v podobě různých kultivarů − s tmavším i světlejším olistěním.

Pestré květinové louky stále více nahrazují klasické, udržované trávníky; výsadby mají přirozenější, bujnější charakter. Foto: Daniel Košťál

Pestré květinové louky stále více nahrazují klasické, udržované trávníky; výsadby mají přirozenější, bujnější charakter. Foto: Daniel Košťál

Foto: Daniel Košťál

Foto: Daniel Košťál

Trendy jsou výsadby tzv. špalírových stromů a stromů s deštníkovou korunou, které jsou během léta zdrojem příjemného stínu.

Barvy, exotika a relaxace

Pokud jde o barvy, aktuálně jsou v zahradním prostoru trendové různé odstíny zelené, ale i čokoládová, oranžová a především modrá, která dodává kompozici zajímavou hloubku. Fascinující hry tvarů, barev a struktur je potom možné pozorovat z odpočívadla či terasy. Oblíbené jsou v jakémsi protikladu s aktuálně vyhledávanými, přirozenými i běžně se ve volné přírodě vyskytujícími rostlinami i exotické druhy, které mohou zkrášlit zahradní prostor minimálně na léto: fíkovník, citrusy, granátovník. Na jedné ploše by jich samozřejmě nemělo být příliš mnoho. Zahrada se stává stále více rozšířeným obytným prostorem. Oblíbené je budování venkovních kuchyní, ohnišť, jídelen, ale i plovoucích jezírek či zahradních ležení s promyšlenou výsadbou kolem. Ta se může postarat například o každodenní aromaterapii.

Foto: Daniel Košťál

Foto: Daniel Košťál

Hra se sklem

Podoba živých plotů se zajímavě mění. Už to nemusí být jen strohý zelený pás, ale například rozmanitá a barevně pestrá plocha. Trendem je vyskládat tvarovaný živý plot z různých dřevin (například s barevným olistěním), případně plochy zeleně kombinovat se dřevem, syrovým betonem, barevnými plochami, případně s gabiony a barevným tvrzeným sklem. Sklo se jinak v moderním zahradním designu začíná mnohem více využívat. Různé dělicí stěny, průchody, stavby, to je jen několik jeho možných uplatnění. Skleněné plochy se kombinují i s vertikálními výsadbami. Jde o efektivní řešení pro menší městské prostory, předzahrádky, atriové dvory a průchody. Oblíbené, a to hlavně na slunných a teplejších místech, je také vytváření štěrkových zahrad a ploch. Vysadit se dají různými zajímavými kvetoucími i aromatickými rostlinami. Jejich předností je to, že jsou téměř bezúdržbové.

Štěrk, kameny, ale i dřevo se jako materiály dostávají opět do popředí − nejen při budování štěrkových zahrad.

Foto: Daniel Košťál

Foto: Daniel Košťál

Znovuobjevení druhů

Novým trendem je pěstovat v rámci zahradního prostoru více druhů a kultivarů jedné rostliny. Typickým příkladem je borovice. Nabízí velké množství zajímavých tvarů, příjemnou barevnost a bonusem je její pěstitelská nenáročnost. Dobře roste ve městě i na venkově. Narůstá také obliba kapradí, v nabídce je množství nových druhů a jejich předností je to, že se dokážou usídlit a rozrůst i na velmi problematických místech, případně tam, kde není mnoho prostoru. Do zahrad proniká i více dřevin, které přinášejí efektní a lidskému zdraví užitečné plody. Může jít o různé plané, ve volné přírodě se vyskytující dřeviny (dřín, muchovník, bez, rakytník, arónie apod.). Do okrasných záhonů se dostávají lesní jahody. Výborně jim sedí společenstvo květin a samotné rostliny navozují pocit přirozenosti a čistoty. Kromě toho jde o  hezky kvetoucí půdopokryvnou rostlinu. O pozornost žádá i velké množství trvalek s okrasnými listy, které výborně doplní květinové záhony. Mnoho nových přitažlivých kultivarů nabízejí funkie nebo dlužicha.

Foto: Daniel Košťál

Foto: Daniel Košťál

Vodní prvky

Stále větší důraz je kladen na přítomnost vodního prvku v zahradě. Může přitom jít o jeho dynamickou i statickou formu. Studánky, vodní stěny, nebo jen malé nádrže v efektní nádobě propůjčí zahradě úplně jinou podobu. Hitem jsou jezírka v nádobách se zajímavou výsadbou. Lze je situovat na zpevněnou plochu, třeba na terasu. Pokud jde o samotná jezírka, oblé linie soupeří s přísně geometrickými tvary a přepady. V rámci jednoho zahradního prostoru dokonce mohou mít vodní plochy různé podoby. V kurzu jsou jezírka na plávání a větší vodní nádrže přísně geometrických tvarů. Spolu s udržovaným trávníkem, živým plotem, zahradním pavilonem a vkusnou plastikou mohou být vhodnou volbou pro středně velkou městskou zahradu. Šperky zahrad se opět stávají i zahradní plastiky, nebo různé dekorační, avšak hodnotnější prvky. Stále větší popularitě se těší patina a styly shabby chic a vintage.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor
Zdroj: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: BIO citrusy dlužicha exotické ovoce fíkovník funkie pěstování jahod sklo trendy v bydlení trvalé byliny zahrada
Sdílejte článek

Diskuze