Zdroj: Shutterstock

Chcete letos využít potenciál zahrady na maximum? Vsaďte na altánek či zahradní domek

05. 02. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Pomohou vám využít zahradu naplno – a je úplně jedno, zda ji máte u domu, chalupy, nebo v zahrádkářské oblasti. Altánky a zahradní domky mají mnoho tváří a ne vždy musí skončit zastrčené někde v koutě pozemku.

Zahradní domek či altánek nemusí být jen jakousi miniaturní kopií rodinného domu – stejná střecha, stejná omítka… Ano, přesně tak, zachováte jednotnost materiálů a tvarosloví architektury „velké“ stavby. Ale je to opravdu nutné?

Internet a sociální sítě jsou plné originálních řešení, nápady se na vás budou valit jeden za druhým. A když najdete, co hledáte, zůstává už „jen“ sehnat dobrého truhláře a stavaře a mít dostatek financí.

Přečtěte si také:
Minimalismus v zahradní architektuře: Jak platany a jednoduchost oživují moderní prostor

Skleník jako zahradní domek?

No ano. U nás takový zvyk sice není, ale například v Anglii to není nic neobvyklého. Skleník má víceúčelové využití – může být zahradním domkem a zároveň zimní zahradou, jakýmsi zeleným obývákem. Může to být místo, kde si konečně dočtete rozečtenou knihu, kde můžete nerušeně pracovat či meditovat.

Posezení ve skleníku

Zdroj: Shutterstock

Pokud v něm nechcete pěstovat zeleninu, umístěte ho do stínu bujných keřů či košatého stromu. Co se týká designu, dobrá zpráva je, že dnes už mnoho firem nabízí skutečně krásné skleníky. Nemusí to být jen viktoriánský typ, co bude zdobit vaši zahradu. Skleníky s černými subtilními rámy zapadnou jak do klasické, tak i do moderní zahrady.

Dobré vědět

  • V případě, že jde o přízemní stavbu, jejíž plocha nepřesahuje 25 m2 a výška 5 m, stačí stavebnímu úřadu jen ohlášení. Když má však zahradní stavba více než 25 m2 zastavěné plochy a je vyšší než 5 m (u podzemní stavby, pokud je hlubší než 3 m), tehdy už je třeba žádat o stavební povolení.
  • I ten nejmenší a nejlevnější zahradní domek, který má sloužit jen na jediný účel, a to uskladnění zahradních pomůcek a nářadí, vás bude stát minimálně několik stovek, řádově se však už hotové stavby či skládačky pohybují většinou v tisících. Většinou nepřesáhnou velikost 10 m2 a zpravidla bývají bez oken, resp. jen s větracím okénkem.

Zahradní ubytovna

Když už je řeč o zahradních domcích, nesmíme zapomenout ani na ty skutečně miniaturní – pro užitečný hmyz. Ocení je například včely samotářky a jiní opylovači a hmyz, který vám přirozenou cestou pomůže při biologické ochraně rostlin.

Hmyzí domek

Zdroj: Shutterstock

Suché větve, silnější větve s navrtanými otvory s průměrem od 3 do 10 mm, děrované cihly, sláma… To vše je mobiliář hmyzího zahradního domku. Pokud v něm chcete ubytovat i motýly, vyhraďte jim uzavřený pokojík s úzkým vertikálním otvorem s rozměry 10 × 1 cm.

Skrytý za zády

Jestli se rozhodnete plnohodnotně využívat zahradní domek a uděláte si z něho místo, kde budete trávit nejen letní večery, přičleňte k němu, například zezadu, i malý sklad. Tak budete mít místo na odkládání věcí, které nebude na očích.

Zahradní domek si můžete postavit na míru podle vlastních představ a možností zahrady. V duchu upcyklace je možné využít stará dřevěná okna (důležité bude sehnat stejná) a též dřevo na konstrukci, podlahu i stěny. Vnitřní vybavení domku záleží na tom, na co ho budete využívat. Na uskladnění nářadí, sportovních potřeb, jako pracoviště home office či jako útočiště pro sebe a rodinu?

Pro potěchu dětí

Z místa pro dětské hry se po letech může stát něco úplně jiného, například místo vzpomínek.

Dům na stromě

Zdroj: Shutterstock

K tématu se vyjádřil David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Domek na stromě je snem nejednoho dítěte. Musí však být i bezpečný, jaké stromy jsou vhodné?

Vybírejte stromy se silným kmenem a větvemi. Pokud je strom příliš mladý, může být slabý a v budoucnosti růst mimo vaši kontrolu. Staré stromy mohou být na druhou stranu napadené škůdci, kteří způsobí, že kmen bude nestabilní a suchý.

Pro zajištění dobré stability domku na stromě je nutná pevná opora. Možností je několik. Jakou oporu doporučujete?

Nejpevnější opory vytvoříte přišroubováním opory ke stromu nebo vybudováním nosných sloupů. Přišroubováním přímo ke stromu znamená připevnit nosné trámy plošiny ke kmeni stromu. Musíte však být opatrní, protože volbou nevhodných materiálů a špatnou montáží můžete kmen stromu poškodit, a tím narušit jeho stabilitu. Výhodnější je výstavba nosných sloupů, které jsou zapuštěné do země v blízkosti stromu. Tento způsob strom vůbec nepoškodí.

Dobré vědět

  • Plochá střecha na skrýše v korunách stromů nepatří. Ideální jsou střechy se sklonem 30 až 45°. Pokud vám to strom neumožňuje, pokuste se alespoň o sklon minimálně 5°.

Dřevěné domky vs. imitace

Z estetického hlediska vede z materiálů jednoznačně dřevo – ať už ve své přirozené, nebo upravené podobě. Má silný triumf – v zahradě totiž vypadá nejlépe. A za to si připlatíte. Dřevěné domky jsou nejdražší.

Zahradní domek

Zdroj: Shutterstock

Naopak ty kovové či plastové jsou o poznání levnější, některé docela přesvědčivě dokážou imitovat i vzhled dřeva. Navzdory tomu by měly být vaší poslední volbou. Když plast, tak jen v podobě kvalitních zahradních květináčů.

Originalita nade vše

Jakou podobu bude mít zahradní domek, o tom rozhodujete vy. I hotovou skládačku můžete přizpůsobit svému gustu. Díky správně zvolené barevné kombinaci a úpravě okolí se i z prefabrikovaného domku může stát originální kousek. Tak vezměte do rukou štětce, válečky a barvy a pusťte se do práce!

V případě, že chcete zachovat jeho dřevěný design, sáhněte alespoň po ošetřujícím nátěru – olej na tvrdší dřevo a lazuru na měkčí. Dbejte na to, aby domek měl dostatečný přesah střechy – chrání ho před povětrnostními vlivy.

Přečtěte si také:
Plánování zahrady krok za krokem: Proměňte svůj pozemek ve snové místo

Kam s ním?

Místo, kam majitelé zahrad nejčastěji umisťují zahradní domek, je v koutě pozemku – a to bez ohledu na jeho velikost. Zvykli jsme si striktně kopírovat hranice pozemku a vnitřní uspořádání.

Zelený zahradní domek

Zdroj: Shutterstock

Do pravého rohu domek, do levého zeleninový vyvýšený záhon. Pravda, na tomto uspořádání není nic špatného, ale ani nápaditého. Zkuste si představit domek umístěný diagonálně, a ne v koutě zahrady. Jde to i v malé zahradě.

Prima klima

Vybudovat zelenou střechu na zahradním domku zvládnete i sami. Má pozitivní vliv na životní prostředí. Vysazené rostliny zlepšují kvalitu ovzduší a eliminují škodlivý oxid uhličitý. Že nejste zanícený ekolog? A už jste seděli v altánku se zelenou střechou? Je v něm o dost příjemnější klima v porovnání s tím klasickým s obyčejným překrytím, a to během léta určitě oceníte.

Nezapomeňte

  • Obeznamte se dopodrobna s jednotlivými vrstvami a vhodnými rostlinami na výsadbu, též je třeba vypočítat, jakou zátěž zvládne konstrukce domku.
  • Jedna z nejdůležitějších vrstev zelené střechy je drenáž. Pokud totiž voda nebude mít kam nebo nebude dostatečně odtékat, bude to mít nepříznivý vliv na rostliny a v konečném důsledku i na samotnou konstrukci.

Fotogalerie

Text: Martina Deríková
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Relax v zahradě
Tagy: sklenik Zahradní altány zahradní domek
Sdílejte článek

Diskuze