Jak zábavně využít pokácený strom

12. 08. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Třicetimetrový strom může být pro někoho palivo na několik proklatě dlouhých zim, pro druhého materiál na výrobu slušného počtu prken, fošen a trámů. Co se ale stane, když dáte takový strom do rukou architektům? Zcela […]

Třicetimetrový strom může být pro někoho palivo na několik proklatě dlouhých zim, pro druhého materiál na výrobu slušného počtu prken, fošen a trámů. Co se ale stane, když dáte takový strom do rukou architektům? Zcela jistě nečekejte, že vám z něj vyrobí něco praktického. Zábava je ale zaručena!

V Americkém městě Indianapolis si švédské architektonické duo Vision Division vyhlídlo jeden třicetimetrový masivní žlutý topol, aby s ním oživilo rozlehlý městský park. Z jediného stromu tam vytvořili houpačky, stolky, lavičky i stánek s občerstvením. To by ještě nebylo nic neobvyklého, jenže architekti jako by se drželi starého pořekadla o vlkovi, který se nažral, ale koza přitom zůstala celá. Strom totiž zůstal téměř netknutý. Leží tu vcelku jen na dvou vzpěrách a vytváří základní konstrukci hned pro šest klasických houpaček naráz. Z několika kruhových odřezků jsou vyrobené stolečky, a aby byl strom dokonale využitý, jeho kůrou byl obložený stánek s občerstvením. V tomto stánku ještě ke všemu můžete pořídit sirup vyrobený přímo z tohoto stromu.

Více už snad tento topol ani využít nešlo. Strom se stal vyhledávanou atrakcí a každý den se tu zhoupne nespočet dětí i jejich rodičů. Co by to ale bylo za architektonický počin, kdyby neměl nějaké hlubší poslání, než jen pouho pouhou zábavu. Architekti proto o tomto stromě tvrdí, že se jedná o ukázku úcty k přírodě a její krásy v nezměněné podobě. Ať byly jejich záměry jakékoliv, podle množství návštěvníku, kteří tu každý den na houpačkách létají ve vzduchu, povedlo se jim jednoduše vytvořit zábavné a oblíbené místo. Co víc si přát? Česká města by určitě také nějaká taková místa snesla.

Vidíte správně, strom naležato!

houpacka,zahradninabytek

Na sirup z topolu se tu stojí fronty

houpacka, zahradni nabytek

Když je v parku narváno, může se vám klidně stát, že na vás žádná houpačka nevyjde

houpacka, zahradni nabytek

Místo je za tmy možná ještě působivější než ve dne

houpacka, zahradni nabytek

Houpačky jsou oblíbené dětmi i dospělými

houpacka, zahradni nabytek

Svérázný podpis architektů

houpacka, zahradni nabytek

Stolky z kmene a sedačky z větví

houpacka, zahradni nabytek

Noční osvětlení

houpacka, zahradni nabytek

Kácení třicetimetrového topolu

houpacka, zahradni nabytek

Kůru stromu využili architekti pro obložení stánku

houpacka

Naložit topol na přívěs byla práce hned pro několik dřevařů

houpacka

Dovézt takový strom na místo určení nebylo jen tak

houpacka, zahradni nabytek

Veronika Benešová
zdroj: http://thegoldbrain.blogspot.cz/

Kategorie: Relax v zahradě
Tagy: relax zahrada Zahradní houpačky
Sdílejte článek

Diskuze