Zdroj: Shutterstock

Vypěstujte si doma vlastní bazalku. S tímto průvodcem se jí u vás bude dařit!

29. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Vyniká specifickým aroma, příjemnou chutí a výjimečnými vlastnostmi. Bazalka je neodmyslitelnou součástí středomořské kuchyně, poslouží při přípravě těstovinových jídel, pizzy, rajčatových specialit, salátů a dresinků. V zahradě dokáže zaujmout nádhernými listy a málo se ví, že pomůže i při ochraně užitkových rostlin před škůdci. Patří též mezi rostliny, které mají rády včely.

Umístění a péče

Bazalku (Ocimum basilicum) můžete pěstovat ve volné půdě i v prostornějších květináčích. Prosperuje na slunečných a teplejších místech, která jsou chráněná před větrem.

Rostlinu nepěstujeme na přímém slunci ani na místech na přímém slunci. Na takových místech jí obvykle žloutnou listy. Když roste ve stínu, její listy mají nižší obsah aromatických látek.

Přečtěte si také:
Milujete hrách? Vypěstujte si jej na zahradě s těmi 4 jednoduchými kroky!

Prosperuje v propustné, kypré a výživné půdě, která je obohacená o kompost. Svěží a sytě zelené listy získáte z rostlin, jež mají pravidelný přísun vláhy. Rostlina toleruje i sušší půdu.

Jde o jednoletou rostlinu, která na podzim hyne. Na jaře si ji opět musíte vysít nebo si opatřit sazenice. Ty si však můžete vysadit ven až poté, co pomine nebezpečí pozdních jarních mrazů. Bazalku se osvědčilo pěstovat v blízkosti okurek a rajčat, zakomponovat si ji můžete i do smíšených bylinkových záhonů.

Zasazená bazalka v zahradě

Bazalka patří též mezi léčivé rostliny. Své vlastnosti si zachovává i po tepelné úpravě. Zdroj: Shutterstock

Ošetřování

Rostliny, které pěstujete ve volné půdě, zavlažujte v dopoledních hodinách. Bazalku zalévejte přímo ke kořenům, ne na listy. Vyhněte se dlouhodobému přemokření zeminy, mezi každou další zálivkou nechte půdu důkladně proschnout. Rostliny, které pěstujete v květináčích, zalévejte častěji, protože substrát v nich prosychá rychleji.

Bazalku, jež roste v květináči, můžete občas i přihnojit. Velmi důležité je zastřihávání vegetačních vrcholů, díky tomu rostlina tvoří nové výhonky a množství listů. Nezapomínejte též průběžně odstraňovat vytvořené zelenkavé květy, oddálíte tím zestárnutí a uhynutí rostliny. Pokud je však necháte, květy přilákají včely.

Bazalka v květináči na parapetu

Bazalku, jež roste v květináči, můžete občas i přihnojit. Zdroj: Shutterstock

Pěstování ze semen

Jestli se rozhodnete vypěstovat si bazalku ze semen, začněte už v březnu. Vyzkoušejte pěstovat vícero různých odrůd. Semena vysévejte mělce do výsevního substrátu v bedničce. Využít můžete však i praktické výsevní disky. Nádoby s výsevy umístěte na světlé a teplé místo, substrát udržujte mírně vlhký. Semena vyklíčí za 10–14 dní. Mladé rostliny později přepikýrujte do menších květináčů nebo zakořeňovačů a ty soustřeďte na světlé místo.

Přečtěte si také:
Chcete připravit zahradu na jaro? Neměli byste zapomenout na těchto 6 kroků!

Sběr a skladování

Z hustě olistěných rostlin můžete sbírat konce mladých výhonků nebo jednotlivé čerstvé listy. Natrhejte si jich vždy jen tolik, kolik spotřebujete, nesbírejte je do zásoby. Můžeme si utrhnout i několik olistěných stonků a vložit do sklenice s vodou v kuchyni. Listy bazalky umývejte až těsně před použitím, jinak budou slizké. Nejlepší jsou celistvé listy, ale můžete je též nadrobno nasekat, vložit do formiček na led a zalít vodou. Mraženou bazalku budete moct využít i dva měsíce od zamrazení.

bazalka

Z hustě olistěných rostlin můžete sbírat konce mladých výhonků nebo jednotlivé čerstvé listy. Zdroj: Shutterstock

Využití v kuchyni

Bazalkové a typicky aromatické listy obsahují hodně vitamínů a minerálů. Do pokrmů je přidávejte těsně před dovařením nebo jimi ozdobte připravená jídla. Pro lepší uvolnění aroma je před použitím jemně natrhejte. Poslouží i na výrobu pesta, omáček, na ochucení masových jídel, do zálivek a salátů. Dají se též sušit. Využít v kuchyni můžete i bazalkové květy, pokud je neodstraníte.

Choroby a škůdci

Rostliny jsou ohrožovány slimáky a hlemýždi, někdy je napadají i roztoči. Proti škůdcům je nejlepší použít ekologické přípravky.

TOP TIP: Vyzkoušet můžete odrůdy s různě velkými a odlišně vonícími listy.

Výsev: březen, duben
Výsadba : duben, květen, červen
Sběr: červen, červenec, srpen, září, říjen
Výška a šířka: 40 × 30 cm
Spon výsadby: 25 × 25 cm

Odrůdy

‘Cinamonette’

Tato bazalka se vyznačuje listy olivově zelené barvy a jemně skořicovým aroma.

‘Greek’

Tvoří menší listy a vzrůstově nižší rostliny. Vůně listů je jemně anýzová.

‘Red Rubin’

Poutá tmavě purpurovým zbarvením listů a intenzivní vůní.

‘Sweet Genovese’

Oblíbená velkolistá bazalka, která se vyznačuje intenzivní vůní.

FOTOGALERIE

Text: Redakce Gardeners’ world
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis jaro v zahradě

Kategorie: Zahrada
Tagy: bazalka bylinky do kuchyně
Sdílejte článek

Diskuze