Zdroj: istock.com

Využití vaječných skořápek na zahradě: Řekneme vám, co skutečně funguje a co jsou pouhé mýty!

19. 03. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud patříte mezi milovníky vajíček, kteří si snídani bez této žlutobílé pochoutky neumí představit, pak zbystřete. Vajíčka totiž nejsou jen vynikajícím zdrojem bílkovin pro naše tělo. Skořápka, ve které je vaječný obsah uložen, je plná úžasných benefitů, které můžete využít na své zahradě. Pokud tedy při vaření skořápky pravidelně vyhazujete do koše, přestaňte s tím a začněte si je skladovat.

Možná, že jste o skvělých benefitech vaječných skořápek na zahradě již slyšeli či četli. Mějte se však na pozoru, neboť ne všechny doporučované věci jsou založeny na pravdě. Proto se nyní společně podíváme na to, kde skutečně vaječné skořápky v praxi fungují a co je jen pouhý mýtus.

Něco málo o vaječných skořápkách

Vaječné skořápky jsou sice malé, ale díky obsahu 95 % uhličitanu vápenatého účinné. Svým složením jsou velmi podobné našim kostem a zubům. Nejenže jsou vaječné skořápky jedlé, i když nechutnají dobře, ale jsou také skvělým doplňkem pro rostliny rostoucí na vaší zahradě; a kromě toho mají ještě mnoho dalších využití.

Problémem je, že se na internetu můžete setkat s mnoha mylnými informacemi o použití vaječných skořápek, které ve skutečnosti nefungují. Přestože opětovné využití skořápek není žádný mýtus, některé způsoby, které vám jiné články mohou doporučit, jsou poněkud přitaženy za vlasy.

Proto si společně nyní projdeme známé (a možná i neznámé) způsoby, jak lze využít vaječné skořápky na zahradě, a také si řekneme, které z těchto způsobů nejsou až tak funkční, jak jste se možná domnívali. Nechcete přece ztrácet čas věcmi, které vám ve skutečnosti vůbec nepomohou!

Přečtěte si také:
Znáte test čerstvosti vajíček? Víte, jak se mají správně skladovat a jak dlouho vám doma vydrží?

Jak připravit vaječné skořápky k použití na zahradě

Než si povíme o různých způsobech opětovného použití vaječných skořápek, je třeba vědět, jak je připravit, jelikož je nemůžete začít používat jen tak.

Jakmile si nastřádáte dostatečné množství skořápek, opláchněte je teplou vodou. Při mytí nezapomeňte prsty vydrhnout i vnitřek skořápky, který je pokrytý blánou. Po omytí nechte skořápky ve sklenici nebo misce bez víčka, aby mohly zcela vyschnout. Vyčištěné vaječné skořápky nemají žádnou vůni, takže se nemusíte bát, že by v kuchyni začaly vlivem schnutí zapáchat.

Jakmile jsou skořápky důkladně vysušené, můžete je dřevěnou lžící nebo jiným nástrojem rozdrtit na malé kousky. Někteří lidé používají k drcení skořápek ruce, jiní používají tyčové mixéry, mlýnky na kávu, mixér, hmoždíř a paličku nebo je drtí v plastovém sáčku pomocí válečku.

Pamatujte však, že ne vždy je nutné skořápky drtit či rozemlít na jemný prášek, takže než s tímto krokem začnete, ujistěte se, že už víte, jak je plánujete následně použít – jinak si zbytečně přiděláváte práci.

Využití vaječných skořápek na zahradě

Zdroj: istock.com

Použijte je jako zahradní hnojivo

Tento způsob použití doporučujeme.

Jak již bylo zmíněno, vaječné skořápky jsou z větší části tvořeny uhličitanem vápenatým a vápník je pro zahradní půdu nezbytný. Pokud nemá půda dostatek vápníku, nebude schopna podporovat život a růst rostlin. Přidáním drcených vaječných skořápek do zahrady přispějete velkým množstvím tolik potřebného vápníku.

Jak přidat vaječné skořápky do zahradní půdy?

Vaječné skořápky je třeba nejprve rozemlít a následně přimíchat do půdy. Použití mixéru je skvělý způsob, protože nejenže skořápky rozdrtí, ale rovnou je promění v prášek, který se mnohem snadněji přimíchá do zahradní půdy. Pamatujte však, že bude trvat několik měsíců, než se vaječné skořápky rozloží a rostliny je vstřebají.

Jelikož tento proces, než se skořápky zapracují do půdy, trvá tak dlouho, je nejlepší přidat velké množství tohoto prášku na zahradní záhony na podzim a následně je zrýt při přípravě zahrady na nadcházející zimu. Na jaře pak do půdy přidejte další dávku. Tímto způsobem budete postupně dodávat půdě živiny, protože se prášek bude rozkládat během celého léta.

Vaječné skořápky k odrazení škůdců

Zdroj: istock.com

Proč je vápník tak důležitý? Z těchto důvodů:

  • Pomáhá rostlinám vytvářet zdravé buněčné stěny.
  • Zvyšuje provzdušnění půdy, takže ke kořenům proniká více vzduchu.
  • Zlepšuje odvodnění půdy.
  • Snižuje kyselost pH půdy.

Vaječné skořápky jako přírodní květináč pro pěstování sazenic v interiéru

Toto použití vaječných skořápek je částečný mýtus.

Možná, že jste někde na internetu zahlédli, či si dokonce přečetli články, které vás nabádaly k tomu, že si máte schovat vaječné skořápky pro to, abyste do nich mohli na jaře zasadit semínka. Obvykle se v těchto návodech uvádí, že máte použít větší polovinu vaječné skořápky, do dna opatrně udělat otvor, přidat zeminu a pak zasadit semínka. Je to tak?

Tento nápad se může zdát velmi lákavý tím, že si zkrátka sazenice a skořápky zasadíte přímo do půdy a ty se časem rozloží. Otázka zní: Mohou skutečně semena vyklíčit ve vaječných skořápkách? Odpověď je ano, ale to neznamená, že byste měli skořápky takto užívat.

Vaječné skořápky jako přirodní květináče pro pěstování sazenic

Zdroj: istock.com

Proč nejsou vaječné skořápky ideální volbou pro klíčení semen?

  1. Jsou příliš malé na to, aby v nich mohly růst kořeny semenáčků. Navíc by tento malý prostor mohl celkově snížit jejich budoucí růstový potenciál. Je tedy lepší variantou, abyste rovnou začali se sázením ve větší nádobě. Díky tomu si nebudete muset později dělat zbytečné starosti s přesazováním sazenic do jiné nádoby.
  2. Ve skořápkách vajec by se navíc mohla začít hromadit voda. Jeden drenážní otvor opravdu nestačí k tomu, aby půda nebyla podmáčená.
  3. Trvá měsíce, než se vaječné skořápky rozloží. Pokud se tedy rozhodnete zasadit sazenice do vaječné skořápky přímo do zahrady, je vysoce pravděpodobné, že se nerozloží tak rychle, jak je klamně uvedeno, a vy tak zbytečně přijdete o naklíčenou sazeničku.
Přečtěte si také:
Jak si doma předpěstovat sazenice

Dopřejte rostlinám rajčat přísun vápníku

Toto použití je většinou fakt.

Již jsme se zmínili o tom, jak je nesmírně důležité mít v půdě vápník. Rajčata jsou jedním z druhů zelenin, které potřebují jeho vyšší množství.

Jestli někde používat rozemleté vaječné skořápky, pak kolem rostlinek rajčat. Nejlepší bude, pokud to uděláte před jejich výsadbou. Pokud můžete přidat prášek do půdy ještě před výsadbou rajčat, bude to ideální, jelikož potřebuje dostatečný čas, aby se v půdě rozložil.  Jedním z nejlepších tipů pro pěstování rajčat je rozprášit vaječné skořápky spolu s použitou kávovou sedlinou. Tato směs dodá vašim rostlinám okamžitou dávku vápníku a dusíku.

Přísun vápníku ze skořápek rostlinám rajčat

Zdroj: istock.com

Vytvoření vaječného mulče

Toto použití je většinou ověřeno.

Pokud vám po předchozích krocích zbyde ještě stále dostatek rozdrcených skořápek, můžete je použít místo komerčního mulče, který se dá běžně zakoupit v obchodě.  Mulč z vaječných skořápek bude fungovat úplně stejně jako jakýkoli jiný mulč. Musíte se pouze ujistit, že jsou skořápky rozdrcené na malé kousky, nikoli však na prášek. Kousky následně rozprostřete na vrchní část půdy. Nejenže to funguje skvěle, ale vytvoří to také jedinečný vzhled pro vaše zahradní záhony.

Vaječný mulč

Zdroj: istock.com

Přidání vaječných skořápek k odrazení škůdců

Toto použití je většinou fakt.

Ačkoli jsou lidé, kteří tvrdí, že vaječné skořápky při odrazování zahradních škůdců nepomáhají, zkušení zahradníci mají na tuto taktiku jiný názor. Pamatujte, že v některých případech se musíme (či bychom se měli) řídit tím, co nám radí zkušení zahradníci na základě svých vlastních zkušeností. Ostatně kdo jiný by také měl vědět lépe, co opravdu zabírá.

Zde je návod, jak je můžete použít:

  • Aplikujte je k odrazení invazivních asijských berušek.
  • Drcené vaječné skořápky, rozházené po zahradě, mohou zabránit srnám v konzumaci zeleniny.
  • Slimáky a hlemýždě pohyb po rozdrcených vaječných skořápkách odrazuje a je jim velmi nepříjemný, stačí, abyste skořápky rozsypali kolem salátů a dalších plodin a po hlemýždích nebude ani památky.
Vaječné skořápky jako zahradní hnojivo

Zdroj: istock.com

Dodejte svým pokojovým rostlinám vzpruhu

Toto použití je většinou oprávněné.

Pokojové rostliny se mohou snadno stát obětí nedostatku živin. Od toho jsou tu vaječné skořápky, které dodají vašim rostlinám potřebnou dávku.

Nejlepší způsob, jak to udělat, je umýt a očistit vaječné skořápky, rozdrtit je a vložit je všechny do sklenice. Pak skořápky zalijte vodou a nechte je nasáknout.  Namočením skořápek se do vody dostane uhličitan vápenatý, který vašim rostlinám dodá energii!

Vaječné skořápky jako vzpruha pro pokojové rostliny

Zdroj: istock.com

Přidání vaječných skořápek na hromadu kompostu

Toto použití je částečně mýtus.

Tak toto jste pravděpodobně nečekali, že? Všichni vám říkají, že máte přidávat vaječné skořápky do kompostu, což je v některých ohledech správné, ale pozor na určité věci.

Přidáním skořápek do hromady kompostu dodáte rostlinám potřebné živiny, jakmile přijde čas přidat kompost na zahradu. Problémem tohoto použití je, že rozklad vaječných skořápek trvá několik měsíců (to jsme již zmiňovali výše). A tak tedy bude chvíli trvat, než se vápník a další živiny dostanou do půdy. To bohužel platí bez ohledu na to, jakým způsobem skořápky do kompostu přidáte.

Přidání vaječných skořápek na hromadu kompostu

Zdroj: istock.com

Dalším negativním aspektem přidávání vaječných skořápek do kompostové hromady je, že obsahují vysoký podíl sodíku. Příliš mnoho sodíku škodí; nadbytek sodíku může být pro rostliny toxický. Rozhodně se tedy bude chtít vyhnout tomu, aby se ho uvolnilo příliš mnoho! Nenechte se tím však odradit, jelikož hromady kompostu se stejně rozkládají dlouhé měsíce, než dosáhnou svého plného potenciálu.

Pokud chcete vaječné skořápky přesto zakomponovat, snažte se pouze vyhnout tomu, abyste je do hromady kompostu dávali několik měsíců předtím, než budete chtít použít hotový kompost na zahradních záhonech. Takto by mělo být vše v pořádku.

Přečtěte si také:
Jaké rostliny v zahradě vysadit, když chcete odehnat krtky a hlodavce

Přidání do vermikompostéru

Toto použití je správné.

Pokud máte (či preferujete) spíše vermikompostér než klasickou hromadu kompostu, je přidání skořápek do zásobníku skvělý nápad. Žížaly milují vaječné skořápky – zejména žížala hnojní, která přímo zbožňuje rozdrcené skořápky.  Zrnitá struktura vaječných skořápek pomáhá žížalám rozmělnit a strávit další kousky potravy, kterými se živí, když se přehrabují v hlíně. Vaječné skořápky tak pomáhají žížalám vykonávat jejich práci ještě lépe, proto neváhejte a vhoďte je do svého žížalího kompostéru. Stojí to za to.

Přidání vaječných skořápek do vermikompostéru

Zdroj: istock.com

Zastavení hniloby na koncích květů

Toto použití je mýtus.

Je pravděpodobné, že jste se již setkali s diskusemi o používání vaječných skořápek na zahradě k zastavení hniloby na konci květů. K tomu běžně dochází u rostlin, jako jsou rajčata. Použití vaječných skořápek k prevenci hniloby na konci květů však není možné. Proč? Protože k hnilobě dochází i v případě, že je v půdě dostatek vápníku. Hlavní příčinou je naopak nepravidelné zalévání. Skořápky to tedy nemohou nijak napravit ani ovlivnit!

Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com
Zdroj: How to Use Eggshells in the Garden (southernliving.com), Using Eggshells in the Garden (growveg.com), How to Use Eggshells in the Garden | Gardener’s Path (gardenerspath.com)

Kategorie: Zahrada
Tagy: hnojeni kompostování mulčování Prevence proti škůdcům rady a tipy sazenice vejce vermikompostéry
Sdílejte článek

Diskuze